загрузка...
Поняття про виготовлення дроту, його види та властивості - 19 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 19 » Поняття про виготовлення дроту, його види та властивості
16:34
Поняття про виготовлення дроту, його види та властивості

Для передачі електричної енергії на великі відстані, прокладання електромереж, виготовлення деталей для авіаційної та космічної техніки, конструювання різних інструментів і пристосувань, предметів домашнього вжитку та в багатьох інших випадках застосовують дріт (мал. 27).
Найбільшого поширення набуло використання стального, мідного та алюмінієвого дроту- Його виготовляють спеціальні машини у вигляді тонкої, гнучкої металевої нитки.
Дріт діаметром понад 5 мм виготовляють прокатуванням розжареної заготовки на спеціальних прокатних станах, а меншого діаметра -волочінням (мал. 28).
Дріт, який утворюється в результаті прокатування на прокатних станах, називають катанкою. Таким способом можна виготовляти дріт круглого, прямокутного, квадратного, шестигранного та інших профілів (мал. 29).
Довгий та тонкий (малого перерізу) шмат дроту називають ниткою.
Профілем виробу називають форму його поперечного перерізу.
Дріт з точнішими технічними характеристиками оброблюваної поверхні та необхідного профілю, ніж катаний, виготовляють на волочильних машинах (мал. ЗО).
Для цього застосовують спеціальні пристрої - алмазні волоки (мал. 31).
У результаті такої технологічної операції можна отримати виріб у вигляді дроту або смуги із точно визначеним поперечним перерізом, високою точністю обробки поверхні та іншими високоякісними технічними характеристиками, які досягаються тільки завдяки такій технології (мал. 32).
При  цьому  можна  отримати дріт  з діаметром  менше  0,01   мм (мал. 33).
Щоб виготовити дріт більш точних розмірів і поверхню вищої якості, під час його протягування через останній отвір застосовують калібруючі оправки (мал. 34).
Окремі нитки мідного дроту, утворені таким самим способом, як і алюмінієвого, можуть скручуватись у джгути, покриватись ізоляційною оболонкою або виготовлятися без неї (мал. 35).
Виробництвом дроту на підприємствах займаються висококваліфіковані робітники. Вони повинні добре знати технологічний процес виготовлення дроту на прокатному стані, волочильних машинах, властивості різних конструкційних матеріалів з металу, їхнє призначення та застосування, умови праці та відпочинку. При виготовленні виробів слід обов'язково враховувати призначення майбутнього виробу, умови його використання, термін експлуатації тощо, добираючи метали з певними властивостями.
З 5-го класу ти знаєш, що конструкційним матеріалам притаманні певні фізичні, механічні та технологічні властивості.
Термін «фізичний» походить від грецького слова, що означає «природний». До фізичних належать уже відомі тобі такі властивості, як колір, блиск і запах. Визначальним у цих поняттях є термін властивість, тобто здатність певного матеріалу проявляти чи обумовлювати його схожість з іншими матеріалами або відмінність від них.
Наприклад: світлий колір алюмінію відрізняється від жовто-червоного кольору міді, блиск нержавіючої сталі відрізняється від блиску звичайної чорної, звук від удару по мідному дзвону відрізняється від звуку від удару по бронзовому тощо.
Здатність матеріалу проявляти певні зорові, смакові, слухові чи інші особливості під час взаємодії з оточуючим середовищем належить до фізичних властивостей.
Термін «механічний» у сучасному розумінні означає зв'язок з .машинами, механізмами, механічними навантаженнями, які можуть бути спрямовані на певний об'єкт.
До механічних властивостей належить здатність конструкційних матеріалів витримувати зовнішнє навантаження або руйнуватися від його дії. Так, при конструюванні різних споруд необхідно передбачити, який метал потрібно використати, щоб конструкція, наприклад міст або багатоповерхова будівля чи телевізійна вежа, не зруйнувалась унаслідок великих навантажень тощо.
До технологічних властивостей належить здатність матеріалу змінювати форму під час обробки різальним інструментом, плавленням, пресуванням тощо.
Необхідно також знати, як легко обробляється певний вид металу або сплаву, який інструмент для їх обробки необхідно використати, чи довго виріб буде надійно працювати тощо. Відповідь на пі запитання можна дати за умови знання фізичних властивостей конструкційних матеріалів, від яких залежить прояв технологічних властивостей. До основних з них насамперед належать уже відомі тобі: міцність, твердість і пружність.
Міцність — властивість, що характеризує стійкість конструкційного матеріалу проти руйнування. З міцних матеріалів варто виготовляти конструкційні елементи, які підлягають значним навантаженням.
Твердість - здатність матеріалу чинити опір проникненню в нього іншого твердого тіла, наприклад знарядь обробки (ножиць, пилок, кусачок, стамесок, свердел, інших різальних інструментів). Знання твердості матеріалу має велике значення. Різальні інструменти для обробки, приміром, металу заточують з урахуванням цієї властивості. Що твердіший матеріал, то важче його обробляти, то більший кут загострення повинен мати інструмент.
Пружність — властивість матеріалу змінювати свою форму І не руйнуватися під дією навантаження та відновлювати її після припинення дії навантаження.
Заготовка зі сталі, наприклад, згинається (деформується) під дією сили й знову випростовується, або пружинить, після зняття навантаження. Тому з неї виготовляють конструктивні елементи, які підлягають значним навантаженням. Наприклад: корпуси океанських лайнерів, рами автомобілів, деталі верстатів, елементи будівель, мостів тощо.
Усі зазначені властивості обов'язково враховують при виготовленні виробів з металу.
Сучасні металообробні підприємства, на яких виготовляють дріт, обладнані складними машинами, які майже всі технологічні операції виконують без затрати фізичної праці людини. Називають такі машини автоматичними лініями. Керує роботою цих машин диспетчер за допомогою спеціального пристрою - диспетчерського пульта або комп'ютерної техніки (мал. 36).
Для успішної роботи автоматичної лінії оператор повинен уміти визначати, у разі потреби, причини її зупинки або несправності та швидко ухвалювати рішення щодо їх усунення. Для цього фахівець має знати будову, принцип дії, призначення кожного складового елемента автоматичної лінії, уміти визначати причини несправностей та спосіб їх усунення, прийоми налаштування та регулювання лінії, її догляду та ремонту. Готують спеціалістів з робітничих професій у професійно-технічних навчальних закладах.


Категория:
2014
| Просмотров: 534 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть