загрузка...
Поняття про виготовлення тонколистового металу, його види та властивості - 19 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 19 » Поняття про виготовлення тонколистового металу, його види та властивості
16:28
Поняття про виготовлення тонколистового металу, його види та властивості

Ти вже знаєш, що для виготовлення корисних речей використовують різноманітні конструкційні матеріали: папір, тканину, деревину. Однак важко уявити наше життя і без виробів з металу. Метали - це група відносно чистих речовин, що характеризуються доброю теплопровідністю та електропровідністю, мають специфічний металічний блиск.
До металів відносять також металічні сплави. Це конструкційні матеріали з властивостями металів, що можуть мати інші елементи. Автомобілі та літаки, космічні кораблі й морські судна, побутова і промислова техніка, сільськогосподарські машини, комп'ютери тощо — для виготовлення цих виробів застосовують широкий асортимент металів (мал. 13).
Такий асортимент металу з різним профілем виготовляють з розпечених зливків металів або сплавів їх прокатуванням на спеціальних машинах — прокатних станах (мал. 14).
Прокатний стан — це система обладнання, у якому заготовці з металу під тиском надають певної форми та розмірів поперечного перерізу. Для цього розпечений зливок пропускають через багато пар валків, що обертаються. Валки стискують зливок і надають йому форми заздалегідь визначеного профілю або листа.
Для забезпечення необхідної товщини та форми поперечного перерізу листового металу відстань між поверхнями валків, що обертаються, регулюють (мал. 15). Листовий метал товщиною до 1 мм називають тонколистовим.
Тонколистовий матеріал можуть нарізувати листами або згортати в рулони (мал. 16).
Велику кількість різноманітних деталей для будівництва, автомобі-ле- та літакобудування виготовляють з тонколистового металу різних профілів. Він утворюється за рахунок проходження листової сталі між валками відповідного профілю, що обертаються (мал. 17).
Для індивідуального згинання листового металу різного профілю в домашніх умовах промисловість випускає ручні вальці різної конструкції (мал. 18). Призначені вони для виготовлення труб, жолобів, ринв, згинання листового металу та надання йому певної форми.
Тонколистові метали виготовляють зі сталі. Цей конструкційний матеріал утворюється в результаті змішування в розплавленому стані заліза з вуглецем. Тобто сталь - це сплав заліза з вуглецем.
Сталь — твердий і міцний сплав світло-сірого кольору. Вона добре обробляється в холодному і нагрітому стані.
Листову сталь завтовшки 0,2...0,5 мм називають жерстю. Розрізняють два види жерсті: чорну й білу. Жерсть без захисного покриття називають чорною, а жерсть, покриту з обох боків тонким шаром олова, — білою (мал. 19, а, б).
Олов'яне покриття захищає поверхню жерсті від дії зовнішнього середовища, надає матеріалу більш привабливого вигляду та розширює сферу його застосування. З білої жерсті виготовляють консервні банки, форми для виготовлення кондитерських виробів, кухонне приладдя, ємності для парфумерних виробів тощо (мал. 20).
Листова сталь завтовшки понад 0,5 мм буває білою й чорною. Для захисту від дії зовнішнього середовища її можуть покривати тонким шаром цинку. Таку сталь називають
і оцинкованою.   З оцинкованої   сталі виготовляють ринви,різноманітні ьємності для домашнього вжитку, господарські речі, металеві профілі для
покриття дахів, виготовлення парканів тощо (мал. 21).Тонкий листовий метал завтовшки 0,02...0,1 мм називають фольгою (мал. 19, в). її виготовляють з різних металів та металевих сплавів. Використовують фольгу в різних галузях господарства: у харчовій промисловості для упаковки продуктів, зокрема кондитерських виробів; для упаковки хіміко-фармацеетичної продукції, в електротехнічній, приладобудівній промисловості.
Іншим конструкційним матеріалом є алюміній. За поширенням у природі він займає перше місце серед металів. Щоб одержати алюміній, здійснюють переробку сировини із застосуванням складних хімічних і електротехнічних технологій, про які ти дізнаєшся в старших класах. Після проходження відповідних етапів переробки сировини ливарним способом виплавляють зливки для подальшого виготовлення
з них певної продукції (мал. 22). Алюміній — легкий та м'який метал сріблясто-білого кольору. Він стійкий до дії зовнішнього середовища, має невисоку твердість і міцність, але добре проводить електричний струм. З нього роблять заготовки різного профілю для виготовлення виробів домашнього вжитку, деталей радіотехнічних пристроїв, побутової техніки, дроту для ліній електропередач, листів фольги для радіотехнічних пристроїв (мал. 23) тощо.
У техніці частіше використовують дюралюміній — сплав сріблясто-білого кольору. До його складу входять алюміній, мідь та інші компоненти. Дюралюміній характеризується більшою міцністю, ніж алюміній, завдяки чому має широкий діапазон застосування — від конструювання побутових приладів та виробів домашнього вжитку до виготовлення літаків, робототехніки і космічних кораблів (мал. 24).
Значного поширення набуло вироблення міді. Цей метал виплавляється із сировини, що містить мідь, на металоплавильних підприємствах кольорової металургії (мал. 25).
Мідь - м'який і важкий метал світло-червоного кольору. Він легко обробляється як у холодному, так і в гарячому стані, є добрим провідником електричного струму, мало піддається впливу зовнішнього середовища. З міді виготовляють деталі електричної та електронної техніки, автомобілів, космічної техніки, побутових приладів, будівельних конструкцій тощо (мал. 26).
Фахівці-жерстяники, які виконують роботи, пов'язані з обробкою тонколистових металів і сплавів, та виготовляють з них вироби, повинні знати зазначені властивості конструкційних матеріалів, будову та принцип дії різних верстатів і пристроїв, мати навички роботи ручними та електрифікованими інструментами. Висококваліфікованих фахівців з виконання робіт, пов'язаних з обробкою металів, готують у професійно-технічних навчальних закладах.

 


Категория:
2014
| Просмотров: 867 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть