загрузка...
Природа і господарська діяльність людини - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Природа і господарська діяльність людини
14:22
Природа і господарська діяльність людини

Ми живемо на одній планеті - Земля. Дихаємо повітрям єдиної земної атмосфери. Шкідливі викиди в повітря над будь-якою місцевістю через певний час поширюються по всій планеті. А морські течії, незважаючи на державні кордони, переносять по земній кулі весь бруд, який людина скидає у Світовий океан.
Проблеми вичерпності мінеральних, лісових, земельних та інших ресурсів стосуються всіх людей, де б вони не жили, - у Європі, Азії, Африці, Австралії чи Америці. Отже, наслідки впливу на довкілля, зумовленого господарською діяльністю людини, відчуває нині весь світ. Тому проблема взаємодії людини, суспільства і природи потребує для свого розв'язання не зусилля окремих країн, а міжнародного співробітництва.
- Що є господарською діяльністю.
- Як змінюються складові географічної оболонки.
- Які зміни відбуваються у природних комплексах.
- Що є господарською діяльністю. Господарська діяльність людини — це діяльність, спрямована на отримання корисної продукції. Нею можуть бути продукти харчування і одяг, деревина і корисні копалини, риба і м'ясо тварин, автомобілі й літаки тощо.
Значну частину корисної продукції виробляють на різних промислових підприємствах - заводах, фабриках, комбінатах, електростанціях (мал. 195), шахтах тощо.
Крім того, чимало корисної продукції дас сільське господарство. Його важливими галузями є рослинництво і тваринництво. Рослинництво пов'язане з вирощуванням культурних рослин, зокрема зернових, олійних, овочевих тощо. Завданням тваринництва є розведення великої рогатої худоби, свиней, овець, птахів, риби. Ці галузі господарства забезпечують людство продуктами харчування і сировиною для промисловості.
Надзвичайно велику роль у житті й господарській діяльності людини відіграє транспорт - залізничний, автомобільний, водний, повітряний та ін. (мал. 196). За його допомогою перевозять людей і вантажі.
- Як змінюються складові географічної оболонки. Людина здавна втручалась у природу і змінювала її окремі компоненти, пристосовуючи до своїх потреб. Адже їй потрібно їсти, пити, одягатися, будувати житло.
Зміни у літосфері. Видобування різноманітних корисних копалин порушує рельєф земної кулі. У різних куточках світу можна побачити численні кар'єри і шахти, горби відходів збагачувальних фабрик (терикони). Інколи внаслідок утворення пустот у верхній частині літосфери на земній поверхні стаються просідання та провалля, подекуди на 2-5 м. Поверхню літосфери також сильно видозмінюють насипи, спорудження естакад, прокладання численних доріг, шляхів метрополітену тощо (мал. 197).
Ь Зміни у гідросфері. З метою захисту від розливу річок їх часто «одягають» у «бетонні береги» або заточують у труби (мал. 198). Через будівництво водосховищ і водних «доріг» - шлюзів - порушується режим річок, змінюється місцевий клімат, підтоплюються навколишні землі, посилюється руйнування ґрунту, частішають випадки зсувів ґрунту тощо.
Дніпровська «драбина». Для забезпечення безперебійної подачі води у міста і села України на Дніпрі були споруджені величезні сховища води, що за розмірами нагадують моря. Довжина їх понад сотні кілометрів, а ширина подекуди сягає 25-28 км. Нині від кордону з Білоруссю майже до гирла Дніпра таких морі в-водосховищ аж шість. Кожне з них, наче водна сходинка униз: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське. Дніпровське і Каховське водосховища.
Зміни в атмосфері. Внаслідок господарської діяльності людини змінюється склад повітря, зокрема збільшується вміст вуглекислого газу в атмосфері. Він, мов скло теплиці, затримує сонячне тепло біля земної поверхні. Це спричинює підвищення температури на всій земній кулі, а отже, і поступове потепління клімату планети. Таке явище називають парниковим ефектом.
Останнім часом дедалі більше занепокоєння викликає утворення озонових дір. Це пов'язують, зокрема, з викидами в атмосферу промислових і побутових відходів, із застосуванням фреонів - штучно створених речовин.
Зміни у біосфері. Людина з давніх-давен почала вирощувати культурні рослини і розводити свійських тварин, змінюючи, а часто і знищуючи при цьому дику природу. Наприклад, з метою удобрення ґрунту чи для вдалого полювання в саванах Африки випалювали чагарники і трави. Як наслідок, змінився клімат: він став тут спе-котливішим і посушливішим. Адже оголена земля сильніше нагрівалася, опади стали вкрай рідкісним явищем.
Саме людина стала винною у тому, що багато рослин і тварин штучно переселені зі звичного середовища життя у нові для них умови. Так, у Європу були завезені та введені тут у культуру пшениця і кукурудза, капуста і буряки, картопля і перець, огірки і помідори та ще безліч інших рослин, що стали для нас життєво необхідними.
Нині об'єктом штучного переселення стають здебільшого рідкісні рослини і цінні тварини, яких розводять для господарських потреб або для продажу.
- Які зміни відбуваються в природних комплексах. Одним із вражаючих наслідків діяльності людини є, зокрема, зменшення площі азіатських тропічних вологих лісів. Це не лише втрата численних представників живої природи, а й прискорення руйнування ґрунтів. Крім того, доведено, що через знищення лісів у тропіках можуть виникнути істотні зміни клімату навіть у помірних широтах.
Через надмірне випасання свійської худоби, зокрема кіз, знищили ліси і в Середземномор'ї. Там навіть народився вислів: «Кози з'їли Середземномор'я». Так само відомий вислів: «Вівці з'їли азіатські степи». Як наслідок, клімат стає посушливішим, посилюється руйнування ґрунтів і, зрештою, наступ пустель.
Прикладом помітного зростання площі пустель з вини людини може бути і регіон Аральського моря-озера, яке через надмірне використання вод річок, що впадали в це озеро, почало стрімко всихати, а його колишнє дно перетворюватися на пустелю.
Мої дослідження
За допомогою членів родини визначте зміни, які відбулися в природних комплексах (компонентах) у вашій місцевості через господарську діяльність.
1. Які є основні види господарської діяльності?
2. Чи можливі зміни складових географічної оболонки людиною?
3. Наскільки небезпечними є зміни літосфери внаслідок господарської діяльності?
4. Чим небезпечні зміни біосфери внаслідок господарської діяльності?
5. Які можливі наслідки змін гідросфери внаслідок господарської діяльності?
6. У чому полягає небезпека змін атмосфери внаслідок господарської діяльності?
7. Оцінювати вплив господарської діяльності на природу.
8. Висловлювати судження про заходи щодо усунення негативних наслідків господарської діяльності у своєму населеному пункті.

Забруднення довкілля та його охорона


Категория:
2014
| Просмотров: 621 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть