загрузка...
Природні взаємозв'язки - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Природні взаємозв'язки
10:46
Природні взаємозв'язки

Які ознаки організмів  властиві людині? Як людина пов'язана з природою?
Про природу тобі вже відомо багато.
Розглянь малюнок 1. Як можна об'єднати зображені природні об'єкти у дві великі групи?
Усе розмаїття природи поділяється на живу і неживу природу.
Пригадай, за якими ознаками живі об'єкти відрізняють від неживих.
Будь-яка жива істота - це організм, якому властиве живлення, дихання, виділення, ріст, розвиток, розмноження і відмирання. Чому рослина, позбавлена сонячного світла і води, починає чахнути? Чому тварина без води відчуває спрагу? Тому що в природі живе і неживе завжди пов'язані між собою.
Людина, так само як рослини і тварини, є частиною живої природи. Як і більшості живих організмів, їй для життя потрібен кисень, що входить до складу повітря, і вода для пиття та приготування їжі. Без води неможливий також розвиток промисловості й сільського господарства.
Уже на початку свого існування людина користувалася дарами природи, споживаючи в їжу коріння, насіння, плоди рослин, м'ясо тварин. Земля і тепер є годувальницею - усі продукти харчування ми отримуємо від матінки-природи. Наші пращури вивели з дикорослих сортів культурні: пшеницю, жито, рис, кукурудзу. Вони нині є основним джерелом харчування. В їжу використовують також овочі, плодові та ягідні культури.
Людина приручила багато диких тварин. Свійськими стали корови, вівці, кури (продовж цей перелік). Від них людина отримує м'ясо, молоко, яйця, шкіру та хутро. Деяких тварин використовують як тяглову силу (пригадай яких).
Рослини і тварини - основне джерело природних матеріалів.
Пригадай, з яких рослин людина отримує тканини. З яких природних матеріалів виготовляє верхній одяг і взуття?
Людина перетворює природу, отримує від неї все необхідне для життя. Однак зміни, що відбуваються в природі, впливають і на саму людину. Забруднення навколишнього середовища - один з наслідків впливу людини на природу. У повітрі міст, поблизу великих автострад і шосе міститься багато газів, небезпечних для здоров'я людини.
Заводи і фабрики, труби яких не обладнані спеціальними вловлювачами, забруднюють повітря викидами диму, попелу та шкідливих речовин.
У сільському господарстві використовують мінеральні добрива й отрутохімікати, що накопичуються в ґрунті, а потім - у рослинах і тваринах. Із потоками дощу ці речовини потрапляють у річки, озера і ставки. У водоймах унаслідок накопичення поживних речовин бурхливо розвиваються водорості, і гинуть рослини та тварини, які їх населяють. Така вода шкідлива і для людини.
Транспорт, побутова техніка, різні технічні пристрої - джерела надмірного шуму, що негативно впливає на людину, - призводять до зниження слуху, порушення сну, розладів нервової системи тощо. Лінії електропередач, радіо, телебачення, деякі промислові установки також можуть позначатися на діяльності нашого організму і спричиняти різні захворювання.
Людина має постійно пам'ятати про свій зв'язок з природою і враховувати це в господарській діяльності.
Перевір себе
1.  Доведи або спростуй твердження: «Людина - частина живої природи».
2.  Що свідчить про зв'язок людини з неживою природою? Відповідь ілюструй прикладами.
3.  Як життя людини пов'язане з живою природою? Наведи приклади.
4.  Що призводить до забруднення навколишнього середовища?
Доведи двосторонні зв'язки людини і природи. Наведи приклади впливу людини на природу і природи на людину.
Висновки
Людина - частина живої природи. Природа і людина взаємопов'язані між собою. Людина змінює природу в процесі своєї діяльності. Зміни в природі впливають і на саму людину. Людина має пам'ятати про можливі наслідки впливу на природу.

 


Категория:
2015
| Просмотров: 695 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть