загрузка...
Природознавство 3 кл. Зустріч 12. Як повітря впливає на природу Землі? - 18 Декабря 2014
Главная » 2014 » Декабрь » 18 » Природознавство 3 кл. Зустріч 12. Як повітря впливає на природу Землі?
12:25
Природознавство 3 кл. Зустріч 12. Як повітря впливає на природу Землі?

Мета: розповісти учням, як рух повітря впливає на неживу й живу природу Землі; формувати вміння порівнювати, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес.

предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок
Хід уроку. Природознавство 3 кл. Вплив повітря на природу
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
—  Поясніть, чому повітря над суходолом і водною поверхнею нагрівається по-різному в різні пори року?
—  Чому батареї опалення встановлюють унизу під вікнами, а не над ними?
—  Порівняйте, як зберігають тепло земна та водна поверхні.
—  Що таке вітер? Поясніть, як він утворюється.
—  Запропонуйте сюжет для мультфільму, в якому головний герой — вітер.
—  Пригадайте казки, у яких згадується вітер. (Брати Грімм «Гензель і Гретель», українські народні казка: «Про сонце, мороз і вітер», «Подарунки вітру», «Іван вітер»)
—  Як людина використовував силу вітру в давнину, і як вона робить це тепер?
У давні часи, коли не було складних машин, механізмів, люди навчилися використовувати у своїх цілях повітря — вітер. Прагнучи полегшити фізичну працю, люди будували вітряки, під вітрилами ходили за тридев'ять земель кораблі.
Перші найпростіші вітродвигуни застосовували в сиву давнину в Єгипті й Китаї. Так, у Єгипті збереглися залишки кам'яних вітряних млинів, побудованих ще у II ст. до н. є. У VII ст. н. є. перси будували досконалі вітряні млини з великими крилами. У VIII—IX ст. н. є. вітряні млини з'явилися в Західній Європі — в Данії, Голландії, Англії. Вітряні двигуни використовували для розмелювання зерна, піднімання води та приведення в рух верстатів. У сільських господарствах українців вітряки перемелювали приблизно половину врожаю.
І зараз повітря допомагає людям. У небі літають літаки — їх підтримує повітря.
—  Де ще люди використовують енергію вітру? Учитель демонструє віяло.
—  Як називається цей предмет? (Віяло)
—  Для чого він служить? (Для обвіювання в спеку.)
—  Що в наші дні замінює віяло? (Вентилятор)
—  Отже, вітер може виконувати корисну для людини роботу і завдавати їй шкоди. Яке негативне значення вітру для людини? Руйнуючи житла і споруди, вітер завдає значних збитків. Яку корисну роботу виконує вітер у природі? Переміщуючи хмари, змінює погоду; переносить гірські породи (пил, пісок), створює форми рельєфу (піщані кучугури, котловани); впливає на життя живих організмів (поширює насіння рослин тощо).
Як змусити вітер працювати?
Де в господарстві люди використовують силу вітру? У давнину в Україні використовували силу вітру для роботи млинів {приміщення, де зерно переме лювали на муку), які ще називали вітряками. Вітрила, які надував вітер, до-помагаїи під час плавання морем. Нині він «працює» на вітрових електростанціях. Основна перевага вітрової енергії полягає в тому, що вона є буквально скрізь. Гідроелектростанції споруджують на багатоводних річках. Для атомних електростанцій теж потрібна значна кількість проточної води і, крім того, величезні замкнені водойми. Теплові станції будують у районах залягання кам'яного вугілля, торфу, горючих сланців. Вітрові електростанції можна будувати де завгодно. При цьому зникає потреба споруджувати високовольтні лінії електропередач, а також станції, що підвищують і знижують напругу електроенергії.
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як рух повітря впливає на неживу й живу природу Землі.
IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.     Робота за п ідручн и ком (с 36-37)
—  Пригадайте! Чому рухається повітря?
—  Що розповіли про вітер Повітряні Дракончики?
—  Розгляньте фотографії на с. 36 та розкажіть, як зміна погоди залежить від зміни напрямку вітру.
Робота в парах
—  Роздивіться маїюнок на с. 37, пригадайте і розкажіть, яким буває вітер у різні пори року?
—  Назвіть ознаки, за якими ви помічаєте вітер у природі.
—  Яке значення має повітря для життя рослин?
—  Яке значення має повітря для життя птахів і комах?
—  Чому повітря необхідне для життя живих істот?
2.     Фикультхви линка
V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Цікаво знати! (див. додаток на с 18)
VI.   ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
—  Яку тему вивчали сьогодні?
—  Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 35.
—  Про що нове дізналися?
—  Чого навчилися?
—  Які знання будете застосовувати в житті?
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 36-37. Природознавство 3 кл. Вплив повітря на природу
Проект «Облаштовуемо нашу планету». 
—  Яку роботу виконує вітер на нашій планеті? Чи потрібен він узагалі?

Додаток
Цікаво знати!
— Вітер — винуватець незвичайних дощів
У 1608 р. у Франції над містечком Прованс несподівано випав «кривавий дощ», що дуже налякав населення. Багатьом людям цей дощ забруднив одяг. Майже ніхто не мав сумніву в тому, що з неба ллється справжня кров, що такий страшний дощ передвіщає смерть. Багато хто готувався її прийняти. Та незабаром дощ припинився, «криваві» краплі поступово випарились, і ні з ким нічого не трапилося.
В 1117 р. під час війни в Ломбардії (Італія) теж випав «кривавий дощ». У березні 1181 р. «кривавий дощ» ішов у Франції та Німеччині. Такі явища в XIX столітті траплялися в Західній Європі 25 разів. Випадали «криваві дощі» й у Вірменії. У XX столітті вони спостерігалися на території Франції, Італії, Греції, Туреччини, Угорщини та багатьох інших держав.
Траплялися й інші «кольорові» дощі. 31 березня 1847 р. в Шембері (Франція) пройшов «білий» дощ. Аналогічний «молочний» дощ випав у червні 1956 р. на околиці Києва. Виявляється, причиною таких дощів є вітер. Набираючи ураганної сили в далеких пустелях, він нерідко піднімає вгору і несе із собою на великі відстані багато червоного сурикового пилу, який і надає краплям вигляду крові. Що ж до «молочного» дощу, то він зазвичай має у своєму складі частинки крейди та білої глини.
Вітрові властиві й інші «жарти». Якось у Данії протягом 20 хвилин з неба падали живі раки. У різний час і в багатьох місцях зафіксовані випадки «дощів» з павуків, жуків, жаб та інших комах і тварин. Населення Іспанії, Португалії, Норвегії, Данії, Шотландії та інших приморських країн не раз діставало дарову «небесну» їжу у вигляді «дощу» з оселедців. Буває, що вітер переносить і інші предмети. Так, у Марокко він зруйнував великі склади з пшеницею і, підхопивши її, висипав на узбережжя Іспанії. Іншим разом смерч, що утворився в морі, проходячи біля Неаполя, захопив і поніс із собою кошики з апельсинами. Через кілька хвилин на досить значній відстані від місця події випав «дощ» з апельсинів.
Витівкам вітру зобов'язаний також «кривавий» сніг. Бувають випадки, коли за одну ніч іскристо-білий сніговий покрив набуває криваво-червоного кольору. Існує найпростіша одноклітинна водорість — першопузирник, яку неможливо побачити неозброєним оком. Ця водорість не боїться холоду і дуже швидко проростає навіть на снігу. Занесені на сніг спори протягом однієї ночі можуть розмножитись у незліченній кількості й надати снігові червоного кольору, оскільки водорості мають червоний колір. Іноді в горах Європи та на острові Шпіцберген випадає зелений сніг. І тут винний вітер, що приносить на сніг водорості зеленого кольору.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 5591 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть