загрузка...
Природознавство 3 кл. Зустріч 17. Яке значення мають корисні копалини для життя людей? - 19 Декабря 2014
Главная » 2014 » Декабрь » 19 » Природознавство 3 кл. Зустріч 17. Яке значення мають корисні копалини для життя людей?
10:35
Природознавство 3 кл. Зустріч 17. Яке значення мають корисні копалини для життя людей?

Мета: ознайомити учнів з найважливішими корисними копалинами, економним і раціональним їх використанням; розвивати спостережливість, уміння порівнювати; виховувати почуття гордості за багатство рідного краю, бажання економно використовувати корисні копалини.

предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Значення корисних копалин для життя людей
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
—  Подивіться навколо. Вулицею мчать машини. З чого виготовлені деталі до них? (З металу, який виплавляють із залізної руди.)
—  А з чого виготовлені гума, бензин, пластмаси? (З нафти)
—  Стоять цегляні будинки. А цегла — це... (глина).
—  Без якої  корисної  копалини  не може  працювати  жоден  учитель? (Крейда)
—  Так, вапно, пісок, глина — все це теж із землі. Ми опалюємо свої будинки кам'яним вугіллям чи газом, що теж добувають із землі.
—  Яку загальну назву можна дати вапну, піску, глині, кам'яному вугіллю, газу?
—  Поясніть назву «корисні копалини». Наведіть їх приклади.
—  Як різняться між собою корисні копалини? Розкажіть і наведіть приклади.
—  Чому нафту називають «рідким золотом»?
—  Для видобутку яких корисних копалин будують бурові установки?
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про використання різних корисних копалин.
IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.     Робота за п І дру чн и ком (с. 50-51)
—  Пригадайте! Які корисні копалини вам відомі?
—  Назвіть корисні копалини та предмети, які з них виготовляють.
Робота в парах
—  Роздивіться фотографії на с 50 і розкажіть, як люди використовують корисні копалини.
—  Усі корисні копалини розподіляють на три великі групи: руди металів, або рудні корисні копалини, горючі корисні копалини і будівельні.
—  Що розказав пан Кріт про використання корисних копалин?
—  Що виробляють з паливних корисних копалин?
—  Як використовують рудні корисні копалини?
—  Що виготовляють з будівельних корисних копалин?
—  Роздивіться ілюстрації на с. 51 та складіть розповідь «У коморі корисних копалин». Додайте власні приклади.
—  Найбільшу групу корисних копалин становлять руди металів, що складаються з металу (заліза, міді, цинку, золота, срібла і пг. /н.) і різних домішок. Залізна руда схожа на камінь. Вона бурого або червоного кольору, важка і тверда. її видобувають у шахтах і відкритим способом — у кар'єрах. У спеціальних печах із залізної руди виплавляють чавун і сталь. Потім з них виготовляють верстати, трактори, автомобілі, потяги та ін.
Горючі корисні копалини під час горіння виділяють тепло. До них відносять торф, буре та кам'яне вугілля, нафту і природний газ.
Будівельні корисні копалини — граніт, мармур, вапняк, глина, пісок, гіпс.
Запаси корисних копалин у надрах Землі не безмежні. З кожним роком вони зменшуються, оскільки потреби людей постійно зростають. Із часом запаси можуть вичерпатися.
Висновки
•   Усі корисні копалини розподіляють на три великі групи: руди металів, або рудні корисні копалини, горючі корисні копалини і будівельні.
•   На території України є родовища всіх груп корисних копалин, але запаси їх обмежені. Тому корисні копалини потребують економного використання. 
2.    Фізкультхвилинка
V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.    Практична робота. Ознайомлення з колекцією корисних копалин
—  Уявімо себе геологами. Ми маємо знайти у колекції відповідні корисні копалини. (Робота над загадками, див. додаток на с. 36.)
2.    Дослідницький практикум. Які корисні копалини с у моему краї?
—  У Харківській області добувають горючу корисну копалину — газ. Значні поклади природного газу є у Шебелинці, Краснограді. Харківщина була і залишається головним газовидобувним регіоном України.
Також добувають нерудні корисні копалини: вапняк, крейду і руди кольорових металів.
—  Як ви вважаєте, чи потрібно охороняти родовища, якщо їх так багато? Для чого?
Використати корисні копалини можна швидко. За один рік видобувають із надр землі їх стільки, що треба було б побудувати такий велетенський потяг, щоб перевезти всі корисні копалини, який би сімнадцять разів оперезав земну кулю. А на утворення кам'яного вугілля, нафти у природі потрібні мільйони років. Про це необхідно знати, пам'ятати і витрачати гірські породи бережливо й економно.
—  Чи можете ви зробити свій унесок у справу відповідального ставлення до корисних гірських порід? (Бережливо ставитися до речей, які з них виготовлені, побудовані, змайстровані.)
3.     Робота в парі
—  Знайдіть на карті України в шкільному атласі найбільші родовища кам'яного вугілля, нафти і газу. Як їх позначають на карті? Умовні позначки замалюйте в зошиті.
VI.   ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
—  Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу нас. 51.
—  На які групи розподіляють усі корисні копалини?
—  Наведіть приклади паливних корисних копалин. Що між ними спільного?
—  Розкажіть, які корисні копалини називають будівельними. Чому вони отримали таку назву?
—  Знайдіть у колекції залізну руду. Опишіть її. Розкажіть, що з неї виготовляють.
—  Поміркуйте і поясніть, чому люди збирають металобрухт. Розкажіть, як удома члени вашої родини економлять корисні копалини.
—  Для чого вам знадобляться знання, отримані на сьогоднішньому уроці? {Щоб берегти природні запаси.)
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С 50-51. Природознавство 3 кл. Значення корисних копалин для життя людей

Додаток 
Робота над загадками
•   Грію взимку я будови, З мене паливо чудове, Я потрібне для тепла,
З мене зроблені, до речі,
І такі корисні речі.
Як пластмаси, гума, фарба.
Ліки, спирт, бензин, смола.
Чи впізнали ви мене?
Я — ... (вугілля кам'яне).
•   Роблять з мене речовини: Фарби, штучнії тканини.
Ліки і картон, пластмаси,— Отже, справжнє я багатство.
Хоч у болоті народився. Але й на полі знадобився, Бо я ще й добриво чудове.
А ще — зігрію я будови. Бо і на паливо згоджусь. Чи впізнали, як я звусь? (Торф)
•   Масляниста рідина,
З різким запахом вона,
Темно-бурий колір має.
Під землею залягає.
Чорним золотом її
Звуть всі люди на землі,
З неї роблять, любий друже,
Гас, бензин, машинне масло.
Фарбу, гуму і пластмаси. (Нафта)
•   Це відомо для дитини:
Глечики виготовляють з... (глини).
•   У шахтах, кар'єрах її добувають. З неї у печах чавун виплавляють.
З нього ллють сталь. Роблять речі сталеві. Ну, а основа речей металевих —
Буро-червона, важка і тверда — Це залізняк, чи... (залізнаруда).
•   Камінь, я гірська порода, А також дитя природи, Я зернистий і твердий.
І матеріал міцний. Можна пам'ятник зробити. Коли треба — роздробити, Я годжуся на бруківку. Для спорудження домівки, Я не мармур, не магніт, А такий собі... (граніт).
•   Я родом з дна морського, природи
я дитина. Від мармуру до крейди — це все моя
родина. Ми містим газ, від оцту пускаєм
бульбашки, Потрібні в будівництві, усі ми — ...
(вапняки).
•   Хочеш побудувати дитячий садок, Використовуй у розчині... (пісок).
•   Коли зламаєш руку ти, Завжди врятує від біди.
І хоч у тебе настрій скис,
В лікарні вдягнуть швидко... (гіпс).


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2727 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть