загрузка...
Природознавство 3 кл. Зустріч 20. Запитаємо в Матінки Природи: як поліпшити родючість ґрунту? - 19 Декабря 2014
Главная » 2014 » Декабрь » 19 » Природознавство 3 кл. Зустріч 20. Запитаємо в Матінки Природи: як поліпшити родючість ґрунту?
10:52
Природознавство 3 кл. Зустріч 20. Запитаємо в Матінки Природи: як поліпшити родючість ґрунту?

Мета: ознайомити учнів із засобами збереження та поліпшення родючості ґрунту; розвивати мислення, допитливість; виховувати дбайливе ставлення до природи.

предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Поліпшення родючісті ґрунту
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.     Фронтальне опитування
—  Доведіть, що у ґрунті містяться повітря, вода, пісок, глина і перегній.
—  Яка речовина «зафарбовує» ґрунти в чорний колір?
—  Поясніть: для чого люди обробляють ґрунти?
—  Роздивіться різні світлини із зображенням різних грунтів, поширених в Україні.
—  Поміркуйте: чим вони відрізняються?
—  Які ґрунти відзначаються найбільшою родючістю? (Проект «Облашто-вуємо нашу планету»)
2.     Вікторина «Склад ґрунту»
•   Одна зі складових частин ґрунту, ним полюбляють гратися діти. (Пісок)
•   Верхній шар землі, на якому зростають рослини. (Ґрунт)
•   Ґрунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є... (глина).
•   Що ви виявите у ґрунті, коли кинете його грудочку в склянку з водою? (По вітря)
•   Рослинні і тваринні рештки, що перегнили. (Пере/ній)
•   Рідина, що входить до складу ґрунту. (Вода)
•   Головна ознака ґрунту. (Родючість)
Ви, напевно, чули вислів «родючий ґрунт». Як ви ного розумієте? (Відповіді учнів.)
—  Родючий ґрунт — це такий, на якому добре ростуть рослини. Такий ґрунт містить багато перегною, воду і повітря. Найбільш родючим ґрунтом є чернозем. Наша країна багата на чорноземи.
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, як зберегти та поліпшити родючість ґрунту.
IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1.    Робота за підручником (с. 57)
—  Пригадайте! Що ви знаєте про родючість ґрунту?
—  Що порадив пан Кріт, щоб допомогти ґрунтам зберігати родючість?
Робота в парах
—  Роздивіться фотографії на с. 57 і поміркуйте! На яких полях землероби отримають вищий урожай? Свою думку доведіть.
2.    Розповідь учителя
— Утворення грунту — складний і довготривалий процес. Гори руйнуються і розсипаються на каміння. На камінні спочатку оселяються лишайники. Після їх відмирання між камінням накопичується трохи перегною. Якщо туди потрапляє насіння, з нього виростають рослини, поряд селяться тварини. Значну роль в утворенні Грунту відіграють тварини. Вони розпушують грунт. Щоб утворився ґрунт, потрібні рослини, тварини і мікроорганізми, які відмерлі рештки перетворюють на перегній.
Отже, верхній родючій шар ґрунту, що дає життя рослинам, сам зростає дуже повільно. Учені підрахували, що для того, щоб утворився шар грунту завтовшки 5 см, потрібно не менше, ніж 2000 років, а для нормального росту рослин потрібний шар ґрунту завтовшки хоча б 50 см. Порахуйте, скільки ж потрібно років, щоб утворився ґрунт такої товщини! Якщо невміло або недбало господарювати, то родючий ґрунт може загинути швидко і безповоротно.
Щоб родив багатий ґрунт, його необхідно добре обробляти. У пухкий ґрунт добре проникають повітря та вода. Малородючі ґрунти удобрюють торфом, перегноєм, мінераіьними добривами. Удобрення потребує і чорнозем, бо рослини для росту і розвитку поглинають із нього безліч поживних речовин.
3.    Фізкультхвилинка
V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.     Чи знаете ви, що...
•   Один сантиметр родючого ґрунту природа накопичує за 250-300 років (якщо їй ніхто не заважає).
•   Гниє в ґрунті: папір — 2-3 роки, консервна банка — 50 років, поліетиленовий пакет — 200 років, скло — понад 1000 років.
2.    Пам'ятайте!
—  Пам'ятайте: не можна спалювати опале листя ані в садах, ані в парках. Опале листя захищає коріння дерев узимку від морозу, влітку — від спеки, служить притулком для багатьох корисних організмів. Розкладаючись, воно стає добривом для ґрунту. Спалене листя — це забруднене повітря, знищене життя на ділянці землі під вогнищем.
—  Чому ґрунти потребують охорони і догляду?
3.    Робота над прислів'ям
Краще один раз добре розпушити ґрунт, ніж два рази погано полити. Висновки
•   Ґрунт руйнують вода, вітер, вирубування лісів, будівництво доріг, будинків, надмірне використання отрутохімікатів і добрив.
•   Для того, щоб запобігти руйнуванню ґрунтів, необхідно висаджувати лісові смуги, правильно розорювати ґрунт на схилах, проводити затримання снігу, помірно використовувати добрива та отрутохімікати.
•   Ґрунти потребують охорони і захисту.
•   Охорона ґрунту — це завдання всього людства.
VI.   ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
—  Що таке Грунт? (Верхній родючий шар землі.)
—  Що таке перегній? (Найродючіший шар землі.)
—  Який грунт називають родючим?
—  Поміркуйте, чому землю називають коморою? Наведіть свої приклади з життя. (Саджаємо в землю навесні 1 відро картоплі, а збираємо 20 відер.)
—  Як покращити властивості ґрунту?
—  Ще за старих часів наші предки називали землю годувальницею, матінкою, її брали із собою в далекі мандри, адже вважали, що вона надає сили і допомагає в усьому в чужих краях. Люди завжди дбайливо ставилися до землі, складати про неї вірші і пісні. Давайте ж і ми з вами любити, цінувати землю, піклуватися про неї. Тоді вона радуватиме нас багатим урожаєм, густими лісами, квітучими полями.
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Природознавство 3 кл. Поліпшення родючісті ґрунту
С 57.
—  Доберіть загадки, приказки та прислів'я про землю-годувальницю.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1541 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть