загрузка...
Про добовий і річний рух Землі - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Про добовий і річний рух Землі
12:34
Про добовий і річний рух Землі

1. Як обертається наша планета?
2. Як ти уявляєш обертання Землі навколо власної осі?
Рухаючись у космічному просторі, Земля, як і всі планети Сонячної системи, здійснює різні види рухів. Наша планета обертається разом із Сонячною системою навколо центру Галактики, навколо Сонця зі швидкістю ЗО км/с, навколо своєї осі.
Період обертання планети навколо своєї осі називають добою.
Для жителів Землі постійна зміна дня й ночі — настільки звичне явище, що мало хто замислюється над тим, а чому ж так відбувається. А зміна дня й ночі відбувається внаслідок добового обертання Землі навколо своєї осі. За добу Земля здійснює повний оберт навколо власної осі за 24 год, а точніше за 23 год 56 хв А с. У різний час доби на планету потрапляє різна кількість сонячного світла й тепла.
Тому доба на Землі — це день і ніч. Добове обертання Землі має суттєвий вплив на природні процеси, що відбуваються на планеті: добові температури, вологість повітря та зміну напрямків вітру. Зміна дня й ночі впливає також на всі живі організми, зумовлюючи ритмічність життєвих процесів.
Добовий рух Землі — найбільш рівномірний з усіх відомих рухів у природі. Як показують спостереження, за останні тисячоліття тривалість доби не змінилася навіть на соту частку секунди.
Сонячні промені досягають нашої планети через 500 секунд. Поїзд, що рухається зі швидкістю 100 км на годину, проїхав би відстань від Сонця до Землі за 170 років.
Крім добового руху Землі, водночас відбувається річний рух нашої планети навколо Сонця.
Зміна пір року є наслідком обертання Землі навколо Сонця при певному нахилі земної осі. Річне обертання Землі навколо Сонця можна спостерігати за зміною положення Сонця на небі — змінюється висота Сонця та місце його сходу й заходу.
Повний оберт навколо Сонця Земля здійснює за 365 діб 6 годин 9 хвилин 9 секунд. Для зручності лічби беруть 365 діб. Із решти годин, хвилин і секунд за 4 роки набігає ціла доба. Цю добу додають до кожного четвертого року. Такий рік має 366 днів і називають його високосним. Лютий місяць протягом трьох років має 28 днів, і 29 днів — у високосному.
За рік у помірному поясі змінюються чотири пори року. Причиною такої зміни є нахил земної осі. Земна вісь під час руху Землі зберігає сталий напрям. Тому положення Землі відносно Сонця протягом року змінюється. Унаслідок цього Північна й Південна півкулі по-різному освітлюються й неоднаково нагріваються.
Власне спостереження
Користуючись глобусом і лампою, ти можеш змоделювати, як Земля освітлюється Сонцем у різні пори року. На столі намалюй велике коло, що зобразить земну орбіту. У центрі кола постав лампу. Вона замінить джерело світла й тепла — Сонце. Глобус постав так, щоб його вісь була нахилена у бік лампи. У такому положенні глобуса лампа добре освітлює Північний полюс і простір навколо нього. Глобус знаходиться в положенні літа в Північній півкулі Землі. Південний полюс зовсім не освітлюється. Тут — полярна ніч.
Пересунь глобус у протилежний бік орбіти, не змінюючи початкового положення його осі. У такому положенні глобуса лампа освітлює вже не Північний полюс, а Південний. Отже, тепер у Північній півкулі — зима і за Північним полярним колом — полярна ніч, а в Південній півкулі — літо і за Південним полярним колом — полярний день.
Якщо уявити на місці лампи Сонце, а на місці глобуса — Землю, стане зрозуміло, що в першому положенні Північна півкуля одержує тепла більше, ніж Південна, а в другому — навпаки. Водночас зі зміною пір року змінюється тривалість дня й ночі.
Зміна пір року є сигналом для початку зростання рослин і їх цвітіння, перельотів птахів, розмноження тварин, початку зимової
сплячки.
1.  За який час Земля здійснює повний оберт навколо власної осі?
2.  Завдяки чому земна поверхня отримує різну кількість сонячних променів?
3.  За який період відбувається проходження нашої планети по орбіті?
4.  Що відбудеться на планеті Земля, якщо вона перестане обертатися?

Зоряне небо
1. Чи доводилося тобі коли-небудь рахувати на небі зорі? 
2. Чим зацікавило тебе зоряне небо?
Люди здавна помітили, що зорі на нічному небі виблискують маленькими вогниками та утворюють певні малюнки.
Зорі — космічні тіла. Кожна зоря — це велетенська розпечена куля. Колір зорі залежить від температури її поверхні.
Астрономами було встановлено, що групи зір, розташування яких нагадує контур чи фігуру, одержали назву сузір'я. Зорі в сузір'ях розташовані далеко одна від одної, і лише коли дивитися з Землі, здається, що вони пов'язані одна з одною. Сузір'я, які видно в Північній півкулі, не можна побачити в Південній, і навпаки.
Яскравим сузір'ям давали назви персонажів легенд, міфів, тварин і предметів побуту: Дракон, Центавр, Лебідь, Рак, Риби, Компас, Телескоп та інші.
Розподіл зір між сузір'ями довільний. Різні народи виокремлюють різні сузір'я, даючи їм свої назви. Проте є сузір'я, які виділяються більшістю народів. Наприклад, сузір'я Великої та Малої Ведмедиці, його ще називають Великий і Малий Віз, які можна спостерігати в нічному небі впродовж року. Менш яскраві сузір'я не мають таких чітких контурів. Це пояснюється більшою віддаленістю зір.
Зоряне небо для наших предків стало й годинником, і компасом. У стародавні часи мандрівники знали, що вони можуть визначити шлях за Полярною зіркою. Ця дуже яскрава зоря знаходиться в сузір'ї Малої Ведмедиці. Визначити сторони горизонту за Полярною зіркою дуже просто: вона завжди вказує точно на північ. Знання про цю особливість Полярної зірки станс в пригоді тому, хто заблукав і хоче зорієнтуватися на незнайомій місцевості.
Молочний Шлях (вигляд із Землі)
Широка срібляста смуга, що перетинає зоряне небо від обрію до обрію, свою назву — Молочний Шлях — отримала від стародавніх греків. В Україні її називали Чумацьким Шляхом. Згідно з легендою, чумаки ходили до Криму по сіль, орієнтуючись уночі на цю світлу смугу на небі. Є й інші українські назви відомих сузір'їв: Кассіопея — Борона, Пояс Оріона — Косарі, Орел — Дівчина з відрами, Плеяди — Стожари тощо.
Чумацький Шлях — власна назва нашої Галактики. Вона має певні розміри у Всесвіті й нагадує своєрідний товстий диск. Наша Сонячна система існує в порівняно спокійному місці Галактики. Можливо, тому на Землі змогло зародитися життя.
Власне спостереження
Відшукай на нічному небі Полярну зірку.
Якщо стати обличчям до Полярної зірки, то перед тобою буде
північ, за спиною — південь, праворуч — схід, а зліва — захід.
1. Що таке зорі?
2. Чому зорі здаються дуже маленькими? 
3. Чому зорі поєднують у окремі сузір'я?


Категория:
2015
| Просмотров: 1228 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть