загрузка...
Про корисні та шкідливі мікроби - 20 Января 2014
Главная » 2014 » Январь » 20 » Про корисні та шкідливі мікроби
08:41
Про корисні та шкідливі мікроби
Ти вже знаєш, що мікроорганізми, або, як їх ще називають, мікроби, - це живі істоти дуже маленьких розмірів. Їх не можна побачити неозброєним оком, а тільки через мікроскоп. Вони надзвичайно широко розповсюджені в природі. Знаходяться у великій кількості у ґрунті, у воді, у повітрі. Є мікроби і в людини: у роті, на шкірі, під нігтями тощо.
Відомий голландський учений Антоні ван Левенгук у 1673 році власноруч виготовив мікроскоп, що складався з двох латунних пластин і маленького скла. Він давав збільшення у 300 разів, і за його допомогою вчений уперше спостерігав за мікробами в краплинці води.
Існує багато мікробів, зокрема бактерій, які абсо¬лютно нешкідливі для людей. Деякі з них навіть корисні. Так, ґрунтові бактерії підвищують родючість ґрунту. Деякі бактерії використовують при виготовленні ліків. За допомогою молочнокислих бактерій готують кефір, сир, ряжанку, йогурт.
Однак є мікроби, які, потрапляючи в організм, можуть викликати ту чи іншу хворобу, їх називають хвороботворними, а хворобу – інфекційною. Хвороботворні мікроби передаються від хворої людини до здорової різними шляхами: через повітря, через контакт з хворим і предметами, якими він користувався, через продукти харчування. Одна хвора людина може заразити бага¬тьох здорових людей, а ті, у свою чергу, заражають інших. Може статися так, що за невеликий проміжок часу на інфекційну хворобу захворіє багато людей. Таке явище називають епідемією.
Щоб запобігти виникненню епідемії, хворого необхідно ізолювати, виділивши окреме приміщення, посуд, рушник, проводити дезінфекцію, частіше провітрювати приміщення, використовувати марлеві пов’язки.
Потрапляння хвороботворних мікробів в організм людини не завжди спричиняє інфекційне захворювання. Наш організм чинить опір шкідливим мікробам і може перемогти їх. Кажуть, що він має імунітет. Захисні сили організму підвищуються, якщо людина займаєть¬ся фізкультурою, загартовується, дотримується правилгігієни, щодня вживає овочі та фрукти, не має шкідли¬вих звичок, робить профілактичні щеплення від інфекційних хвороб.
Хвороботворні мікроби можуть здолати захисні сили організму. Тоді людина хворіє. У більшості випадків інфекційна хвороба починається з підвищення температури тіла, виникає слабкість, може боліти голова, з’являється нежить, кашель тощо. У разі появи ознак захворювання - викликай лікаря.
Грип - найпоширеніша інфекційна хвороба, спричинена вірусами. Він може викликати ускладнення, тобто ставати причиною інших хвороб. Наприклад, може виникнути ангіна, запалення легень тощо. Тому грип потрібно лікувати, чітко виконуючи всі призна¬чення лікаря.
Затримати
«хвороботворний десант»
Під час чхання й кашлю людина розбризкує близько 40 тисяч маленьких крапель, які розлітаються на три і навіть на п’ять метрів. Крапельки дуже легкі, вони можуть довго перебувати в повітрі. Люди, що знаходяться поруч, вдихають ці крапельки разом з мільйонами мікробів, які є в них. Крапельки опускаються на різні предмети, їжу.
Уявляєш, скільки людей може захворіти від однієї людини, якщо вона чхне, наприклад, у класі чи в автобусі?
Але «хвороботворному десанту» можна перепинити шлях. Це допоможе зробити складена в чотири шари звичайна носова хустинка. Прикривай при кашлі та чханні рот і ніс хустинкою.
За М. Коростельовим
Для допитливих
Йогурт можна приготувати вдома власноруч - у йогурт-ниці або без неї.
Для приготування йогурту потрібно до теплого молока додати закваску (з корисних бактерій), яку можна придбати в магазині. Поставити отриману суміш у тепле місце. І за кілька годин йогурт готовий до споживання.
Назви деякі ознаки інфекційних хвороб.
2. Що треба робити, щоб не захворіти на інфекційну хворобу?
3. Згадай, які призначення лікаря ти виконував, коли хворів.
4. Робота в групах. Складіть правила поведінки під час епідемії грипу.Категория:
учебники 3 класс
| Просмотров: 14914 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть