загрузка...
Про місяць - природний супутник Землі - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Про місяць - природний супутник Землі
12:30
Про місяць - природний супутник Землі

1. Яку форму має Земля?
2. Чому Місяць називають природним супутником Землі?
Земля здійснює свій щорічний рух навколо Сонця в супроводі власного супутника Місяця. Це єдиний природний супутник Землі. Місяць має форму кулі, його діаметр у чотири рази менший за діаметр Землі. Цікаво, що період обертання Місяця навколо своєї осі збігається з періодом обертання навколо Землі. Тому Місяць увесь час повернутий до Землі одним боком, і побачити із Землі його зворотний бік неможливо. На поверхні Місяця є височини — материки й гори, западини, але немає води і повітря.
На зоряному небі Місяць здається майже таким великим, як і Сонце. Але так тільки здається, адже він розташований майже у 400 разів ближче до Землі, ніж світило.
На відміну від Сонця, Місяць не випромінює світла й тепла. Спостерігати його можна лише тому, що він відбиває сонячне світло, що падає на його поверхню. Місяць завжди освітлюється Сонцем тільки з одного боку. Люди на Землі в різний час бачать освітлену частину Місяця по-різному. Під час руху орбітою Місяці» змінює: свою видиму форму. Такі зміни залежать від розташування Землі, Місяця й Сонця.
Розглянь, як змінюється видима із Землі освітлена частина місячної поверхні.
Періодичні зміни видимої форми Місяця пояснюють тим, що він є темною кулею, яка не має свого світла. Том}' ми бачимо тільки ті частини його поверхні, які освітлюються Сонцем. Залежно від положення Місяця відносно Сонця ми бачимо освітлену його частину. Сонце завжди освітлює половину всієї поверхні Місяця, але не завжди його освітлена півкуля звернена до Землі.
У наш час місячну поверхню досліджують спеціальні космічні апарати. А космічний корабель може досягти супутника Землі за три доби. Завдяки цьому людина теж побувала на Місяці. Космонавти проводили там наукові дослідження, навіть доправили на Землю зразки порід для детального вивчення.   Місяцехід
Штучний супутник Землі може рухатися навколоземною орбітою, тому що йому надано першої космічної швидкості, яка сягає 8 км на секунду. Завдяки цьому супутник не може впасти на Землю чи залишити орбіту обертання й полетіти в космічний простір. Для запуску космічного корабля до Марса чи Венери йому надають другої космічної швидкості, яка сягає понад 11,2 км на секунду. При цій швидкості ракета долає силу земного тяжіння й виходить за межі дії притягання Землі.
1. Як називається природний супутник Землі? 
2. Як довести, що Місяць має форму кулі?
3. Чи вміють люди досліджувати місячну поверхню?

Теплові смуги Землі та їх вилив на природу
1. Яку форму має Земля? 
2. Що таке земна вісь? Чи існує вона насправді? 
3. Що таке «третя від Сонця планета»?
Польоти космонавтів не залишили жодних сумнівів у тому, що Земля — куля, яка обертається навколо Сонця й своєї осі. А оскільки наша планета має кулясту форму, сонячні промені падають на земну поверхню під різними кутами й нагрівають її нерівномірно.
Земну поверхню умовно поділяють на частини, які називають тепловими поясами Землі.
Теплові пояси відрізняються між собою кількістю тепла, що надходить від Сонця. На екваторі, де сонячні промені падають прямовисно, земна поверхня нагрівається сильніше. Чим ближче до полюсів, тим менше нагрівається поверхня Землі. Температура повітря знижується в напрямках від екватора до полюсів.
Розглянь розташування теплових поясів на поверхні Землі. Поміркуй про те, чим зумовлені їх назви.
На Землі виділяють такі теплові пояси: жаркий, два помірних і два холодних. Кожному поясу властиві певні температури повітря.
Жаркий тепловий пояс розташований по обидва боки від екватора. Сонячні промені тут падають майже весь час прямовисно. Протягом року жарко й не буває зими. У зимовий період на цій території переважає сезон дощів, а літо — дуже спекотне.
Між жарким і холодними поясами у Північній та Південній півкулях розташовані помірні теплові пояси. Сонце тут ніколи не буває у своєму зеніті. У помірних теплових поясах сонячне проміння падає на поверхню Землі по-різному: узимку — похило, влітку — більш прямовисно. Тому воно прогріває ґрунт і повітря нерівномірно. Ці пояси характеризуються чітким розмежуванням пір року: зима, весна, літо, осінь.
Для кожного сезону властиві свої показники температур. Узимку тут холодно, а влітку — тепло. Чим ближче розташована територія до холодного поясу, тим зима холодніша. І навпаки, літо тепліше й триваліше при наближенні до екватора.
У холодних теплових поясах Землі протягом року переважають низькі температури. У полярній зоні сонячні промені дають мало тепла й погано нагрівають Землю. Температура повітря взимку становить —40 °С, а влітку повітря прогрівається до 0 °С. Узимку тут триває полярна ніч, і Сонце півроку не з'являється на небі. Холодні вітри гуляють льодяними просторами. Інші півроку Сонце не заходить за горизонт — триває полярний день. Проте сонячні промені в цей час слабкі й майже не гріють, тому що Сонце ніколи не піднімається високо. За коротке полярне літо не встигають розтанути сніг і лід.
Залежно від того, у яких півкулях розташовані холодні теплові пояси, їх території ще називають північним і південним холодними поясами.
Отже, обертання Землі навколо Сонця, куляста форма нашої планети й нахил земної осі є причинами неоднакового нагрівання повітря й земної поверхні. Оскільки тепло на Землі розподіляється нерівномірно, на планеті існують розташовані по обидва боки від екватора теплові пояси.
Власне
Зазвичай назва «Північний полюс» асоціюється з холодом, а «Південний полюс» — із теплом. Доведи чи спростуй це твердження.
На глобусі й картах теплові пояси Землі обмежують уявними лініями, що мають свої назви. У Північній півкулі холодний тепловий пояс, що міститься біля Північного полюса, обмежений Північним полярним колом, а в Південній півкулі цей тепловий пояс, розташований біля Південного полюса, обмежений Південним полярним колом.
Словничок
Земна вісь — уявна вісь обертання Землі, що проходить через її центр та перетинає земну поверхню у Південному її Північному полюсах.
1. На які теплові пояси умовно поділяють поверхню Землі?
2. Поясни, чи однаково рівномірно нагрівають Землю сонячні промені.
3. У яких поясах на Землі буває чотири пори року?
4. У яких поясах ніч триває кілька місяців?


Категория:
2015
| Просмотров: 520 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть