загрузка...
Про океанії та материки на географічних картах - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Про океанії та материки на географічних картах
13:04
Про океанії та материки на географічних картах

1. Яку форму має наша планета? 
2. Розглянь глобус і фізичну карту півкуль. Чим вони відрізняються? 
3. Знайди й покажи на малюнку екватор, Північний і Південний полюси.
Щоб полегшити вивчення планети Земля, створили зменшену її модель — глобус. Слово «глобус» означає «куля». За формою глобус подібний до Землі. Проте він має не уявну вісь, як Земля, а справжню — це стрижень, навколо якого глобус обертається. Вісь глобуса нахилена під таким кутом, як і уявна вісь Землі. Якщо глобус покрутити, то все, що зображене на його поверхні, також буде обертатись.
Точки, де земна вісь перетинається з поверхнею Землі, відповідно й глобуса, називають полюсами. Північний полюс розташований на глобусі вгорі, а Південний полюс — унизу. На однаковій відстані від полюсів проходить уявна лінія — екватор. Він поділяє земну кулю на дві однакові півкулі: Північну (на глобусі вгорі) і Південну (на глобусі знизу). Україна розташована в Північній півкулі. На поверхні Землі не можна побачити ні полюси, ні лінію екватора. Як і земна вісь, вони уявні.
Що таке карта? Як на карті можна знайти сторони горизонту?
Глобус може надати багато інформації про нашу планету. Але ним не завжди зручно користуватись, тому що видно тільки ту його частину, яка перед очима. Науковці розділили глобус на дві рівні половини — Західну та Східну півкулі й перенесли зображення на папір. Завдяки цьому було створено карту півкуль, на якій можна побачити одночасно поверхню всієї планети.
Для вивчення материків і океанів вам знадобляться відповідні карти.
Розглянь карту півкуль. Знайди на карті Північний і Південний полюси, екватор, Тихий, Атлантичний, Індійський та Північний Льодовитий океани.
На карті добре видно ділянки суходолу й неперервний водний простір, який становлять океани. Над океанами здіймаються величезні ділянки суші — материки, або континенти, їх шість: Євразія, Африка, Австралія, Антарктида, Північна Америка та Південна Америка. Кожний материк відрізняється розміром території, кліматом і формами земної поверхні.
Материки називають також частинами світу. Євразію утворюють дві частини світу — Європа і Азія. А Північна Америка та Південна Америка належать до однієї частини світу — Америки.
На контурній карті світу познач назви материків і океанів.
1. Що таке карта? 
2. Що спільного між глобусом і картою?
3. Покажи на карті, у яких півкулях на Землі розташовані океани?
4. У якій частині світу розташована Україна?

Особливості природи океанів
1. Який колір переважає на глобусі?
2. Як на карті позначають глибину морів і океанів?
Понад двох третин поверхні Землі займають океани. Вода — дорогоцінна рідина, дар природи нашій планеті. У такій кількості, як на Землі, води більше ніде немає в Сонячній системі.
Водний простір земної кулі паза суходолом називається Світовим океаном. Усі моря й океани неначе вилиті в одну величезну посудину з нерівними краями. Рівень води Світового океану скрізь однаковий. Материки й острови роз'єднані, а Світовий океан являє собою єдине ціле. Завдяки океанам, морям, затокам і протокам усі частини Світового океану сполучені між собою. Морями й океанами здійснюються кругосвітні подорожі: вийшовши з одного порту, можна прийти в порт будь-якої країни.
Дно океанів і морів має свої форми поверхні: гори, западини, плато, розломи.
Світовий океан розділений материками на окремі частини, що дістали назви Тихий океан, Атлантичний океан, Індійський океан, Північний Льодовитий океан. Океани віддають атмосфері накопичене тепло, живлять планету Земля вологою, впливають на погоду, ґрунти, рослинний і тваринний світ суші.
Океанічна вода — цс розчин. Солоність води в океанах не скрізь однакова. Основні зміни спостерігаються в поверхневому шарі. Солоність цього шару залежить від опадів і випаровування. Менша солоність там, де кількість опадів перевищує випаровування, де великий приплив річкових вод, де тануть льоди.
Води океанів нагріваються, як і суша, від сонячного тепла, що потрапляє на їх поверхню. Проте океани отримують більше тепла, ніж суходіл, адже їх площа більша. Температура води в океані змінюється зі зміною глибини.
Світовий океан — джерело морепродуктів, багатьох корисних копалин та енергії. Завдяки роботі бактерій, океани мають здатність самоочищу вати ся, і тому будь-які відходи, що потрапляють у його води, частково знищуються.
Кожен житель Землі, дитина або дорослий, живе він на березі моря або ніколи його не бачив, повинен знати, що від його особистої поведінки залежить чистота океанських вод.
Адже кинутий у море поліетиленовий пакет або упаковка від плитки шоколаду осідають на дні водойми й позбавляють підводних мешканців частини їх території. Під час відпочинку на морі потрібно берегти все довкола: воду, пляж, живу природу. Обгортки, бляшанки, пляшки — це сміття, що забруднює навколишнє середовище.
Власне спостереження
Виконай обчислення. Одна пластикова пляшка з-під солодкого напою важить 40 г. Якої ваги побутові відходи потраплять до океану, якщо кожен учень твого класу викине у його води по 5 таких пляшок протягом року? Поміркуй, що треба робити, щоб такого не сталося?
Якби всі люди Землі виявили справжню турботу про океани, проблема їх забруднення не стояла б так гостро. Тому варто пам'ятати про те, що, виливаючи після прання відро брудної води з розчиненим у ній синтетичним миючим засобом, ми забруднюємо води всього Світового океану.
Однією з головних причин забруднення океанічних вод є забруднення повітря. Близько третини всіх шкідливих речовин потрапляють у воду саме з повітряного простору, а ще половина — з річок і морів. Біля однієї третини світового видобутку нафти здійснюється в родовищах, розташованих в океанах, наприклад у Північному морі, у районах Перської та Мексиканської заток.
Світовий океан має величезне значення для життя нашої планети. Від його впливу залежить рівновага температури на Землі. Без нього полярний холод і тропічна спека були б настільки нестерпними, що життя на Землі було б неможливим. Атмосфера не мала б водяної пари. Океан не тільки зрошує сушу, а й пробуджує в ній життя, сприяє її розвитку й розквіту. Тому всі люди зобов'язані цінувати Світовий океан і піклуватися про його води й мешканців підводного світу. Необхідно прагнути дізнатися про Океан якомога більше, тоді ставлення до цього чуда природи буде усвідомленим, і люди перестануть завдавати природі шкоди.
1. На які частини поділяється Світовий океан? 
2. Що дає природі Світовий океан?
3. Яка вода в океані на смак?
4. Чи всі люди Землі турбуються про чистоту океанських вод?


Категория:
2015
| Просмотров: 317 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть