загрузка...
Про план місцевості - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Про план місцевості
12:43
Про план місцевості

1. Чи доводилося тобі бачити коли-небудь план своєї місцевості?
2. Чи доводилося тобі коли-небудь пояснювати дорогу за допомогою намальованої схеми? Чи було це складно?
Люди складають плани місцевостей і, користуючись ними, вирішують багато господарських питань. Наприклад, архітектори визначають нерівності земної поверхні на місці майбутнього бз'Дівництва. План місцевості часто використовують агрономи й фермери під час посівних робіт, дизайнери, коли облаштовують парки. А що вже казати про туристів! Під час туриських походів план місцевості просто незамінний.
Власне спостереження
Креслення класної кімнати. Візьми аркуш паперу, накресли на ньому прямокутник, подібний до форми класної кімнати. Зобрази, як розташовані меблі: дошка, парти, стіл учителя, шафа, вікна, двері.
Мабуть, із наведених прикладів уже зрозумо, що план місцевості — це зменшене зображення певної ділянки земної поверхні на папері. Завдяки плану можна дізнатися про розташування природних і рукотворних об'єктів на певній місцевості, її особливості.
Порівняй зображення реальних предметів та накреслених планів. Як зобразили ці об'єкти на аркуші паперу?
Розглядаючи малюнки, можна помітити цікаву особливість: вони виконані так, ніби ми дивимося на предмети зверху. І тут виникає запитання: як підготували план ставка? Якщо зображення склянки можна легко накреслити на аркуші паперу, то зображення великого природного об'єкта на ньому не поміститься — його якось треба зменшити.
Число, яке показує, у скільки разів зменшені або збільшені розміри на плані чи карті, називають масштабом. Масштаб обов'язково вказують на плані й карті.
Щоб накреслити план ставка, його розміри треба відобразити в зменшеному вигляді. Довжину (500 м) і ширину (400 м) водойми треба зменшити, наприклад, у 10 000 разів. Таким чином отримаємо прямокутник зі сторонами 5x4 см, який легко накреслити в зошиті, а вже всередині фігури зобразити контури ставка. Ми використали масштаб 1:10 000. Це означає, що в 1 см плану вміщено 100 м місцевості.
План — це зображення в певному масштабі великих предметів, будівель, невеликих ділянок земної поверхні такими, якими ми бачимо їх зверху. Стрілка на плані показує напрямок: Пн. — північ, Пд. — південь. Щоб зорієнтуватися на місцевості за планом, треба обрати початковий напрямок на північ.
Розглянь малюнок місцевості та її план. Як на плані позначено об'єкти місцевості? Що означає кожен умовний знак? Чи можна описати місцевість за умовними знаками?
Складання плану місцевості
Підготуйте обладнання для роботи: олівець, лінійку, планшет, аркуш паперу в клітинку, рулетку, блокнот.
1. Визначте масштаб плану.
2. На аркуші в клітинку позначте напрямок сторін горизонту (Пн.-Пд.).
3. За допомогою умовних знаків зобразіть на плані об'єкти, що розташовані з північного боку, на заході, сході та півдні.
1. Що таке план місцевості?
2. Що показує масштаб?
3. Чим відрізняється малюнок від плану місцевості?

Географічна карта
Географічна карта, як і компас, — велике надбання людства. Складаючи географічні карти, люди не тільки здобували безцінні зання, а й навчилися передавати їх своїм нащадкам. У різних галузях господарства постійно потрібні різноманітні знання про форми земної поверхні, ґрунти, клімат, рослинність, природні копалини, населення певних регіонів тощо. Географічні карти містять величезну кількість такої інформації. Наприклад, вивчення фізичної карти дає уявлення про особливості територій нашої планети. На основі вивчення карт проводять роботи з розвідування корисних копалин, будують залізниці, автошляхи, трубопроводи тощо.
Географічна карта — зменшене зображення всієї земної поверхні або окремих її частин на папері з урахуванням форми Землі, яка є кулею.
Варто пам'ятати про те, що план і карта, хоча й є зменшеними зображеннями місцевості, усе-таки мають суттєві відмінності. Карта, так само як і план, має масштаб. На планах масштаб однаковий у всіх його частинах. Карту роблять у дрібнішому масштабі, ніж план, тому на ній можна зобразити значно більшу територію. Тобто, чим більше зменшено зображену на карті територію, тим дрібніший масштаб карти, і навпаки: чим менший ступінь зменшення, тим більший масштаб карти.
На плані зображають невеликі території майже при повному копіюванні місцевості. Проте на картах не всі елементи земної поверхні зображуються детально в масштабі. При складанні планів форми земної поверхні не відображають, а на картах враховують завжди. На карти обов'язково наноситься градусна сітка (меридіани й паралелі), а на планах зазвичай креслять тільки стрілку, яка вказує напрям на північ.
Розгляньте фрагменти плану й карти м. Києва. Що ви помітили?
Залежно від того, що на картах зображено, вони бувають різних видів. Наприклад, існують карти півкуль, на яких зображується земна куля. На карті світу, картах окремих материків ненесені відповідні території. Існують карти, де зображено водну оболонку Землі: карта Світового океану, окремих океанів, морів, заток, проток.
Для зображення на картах географічних об'єктів застосовують умовні знаки, пояснення до яких наводяться в легендах карт. Легенда поміщається на полях карти.
Для вимірювання відстаней між двома точками на карті необхідно визначити відстань між ними по прямій лінії за допомогою лінійки, циркуля-вимірювача, палетки або нитки. Якщо відстань між пунктами є ламаною лінією (по залізниці, річці), довжину її визначають, додаючи довжини окремих прямих відрізків. Одержану відстань перемножують на величину масштабу і знаходять відстань, яка реально є на місцевості.
Розгляньте фізичну карту України.
Як позначають сторони горизонту на карті?
Запамятайте умовні знаки фізичної карти.
Знайдіть на карті найбільші річки України. Покажіть їх на карті від витоку річки, до місця, куди вона впадає.
Знайдіть на карті гори. Покажіть найвищі їх точки.
Покажіть на карті кілька великих міст.
1. Чи існують відмінності між планом місцевості й картою?
2. Як позначають сторони горизонту на плані й карті? 
3. Чи однакові умовні знаки на плані й карті?


Категория:
2015
| Просмотров: 647 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть