загрузка...
Про сторони горизонту - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Про сторони горизонту
12:40
Про сторони горизонту

Кожному не завадить навчитися визначати сторони горизонту за положенням Сонця, місцевими ознаками, природними (річка, яр, дорога, струмок тощо) та створеними людиною (вежі, лінії електропередач, будівлі тощо) орієнтирами.
Власне спостереження
Уранці подивися, де сходить Сонце. Сторона світу, де сходить Сонце, називається сходом. Увечері подивися, де Сонце сідає. Ця сторона світу називається заходом.
Якщо день пасмурний і Сонця не видно, то орієнтуватися можна за місцевими ознаками. Наприклад, з північного боку кора дерев і великі камені густо вкриті мохом, гілки на кронах дерев менші, немає мурашників тощо.
Власне спостереження
Потренуйся визначати сторони горизонту в ясний сонячний день.
1.  Стань спиною до Сонця. Твоя тінь покаже напрямок на північ, а позаду буде південь.
2.  Розведи руки в різні сторони на рівні плечей. Ліва рука вказуватиме на захід, а права — на схід.
3.  Визнач, які об'єкти знаходяться в північній частині горизонту, а які — у південній. Що віддалене на захід, а що — на схід?
Горизонт має чотири основні сторони: північ, південь, захід, схід. Між основними сторонами горизонту знаходяться проміжні сторони: між північчю й сходом — північний схід; між півднем і сходом — південний схід; між північчю й заходом —північний захід; між півднем і заходом — південний захід.
Розглянь малюнок. Назви основні й проміжні сторони горизонту.
1. Які ти знаєш сторони горизонту? 
2. Як можна визначити сторони горизонту за Сонцем? 
3. Чи зможеш ти визначити основні сторони горизонту за іншими природними ознаками?

Орієнтування на місцевості за допомогою компаса
Компас — важливий винахід людства, За допомогою цього пристрою люди давно навчилися орієнтуватися в просторі. Моряки й мандрівники, туристи і спорт-смсни — усі використовують компас.
За будь-якої погоди, удень і вночі найкраще орієнтуватися за допомогою компаса. Компас — прилад для визначення сторін горизонту. Темна (найчастіше синя) частина намагніченої стрілки компаса завжди показує на північ, а червона — на південь.
Щоб визначити сторони горизонту за допомогою компаса, треба покласти прилад на рівну поверхню та звільнити намагнічену стрілку. Коли стрілка перестане рухатися, поверни компас так, щоб темний кінець стрілки зупинився навпроти позначки Пн., а червоний — указував на позначку Пд. Тоді ти швидко визначиш захід і схід.
Разом із другом чи подругою визначте сторони горизонту за Сонцем і компасом. Порівняйте результати свого дослідження, обговоріть їх у класі, опишіть у класному чи особистому портфоліо.
Улаштуйте змагання. Ваш четвертий клас зібрався в похід до ІW лісу. Потурбуйтеся про те, як ви повернетеся назад.
Спочатку оберіть орієнтир — об'єкт, до якого ви будете повертатися. Наприклад, це може бути дорога, річка, просіка, поле тощо.
Станьте обличчям до орієнтира, дивіться прямо на нього. Повертайте компас доти, допоки темна частина стрілки не співпадатиме з позначкою Пн. Запамятайте напрямок свого руху й орієнтири. Потім визначте сторону горизонту й шлях, яким будете повертатися назад.
Сила слова!
Прочитай вірш. Придумай до нього заголовок. Чи стануть тобі у пригоді такі поради?
Відважний у лісі ніколи не плаче — 
Дорослий тебе неминуче знайде.
Стій, де стоїш, і нікуди не йди. 
Так буде легше тебе знайти! 
Трішечки лячно, а ти не зважай, 
Глибоко дихай, спокійно чекай. 
Думай про рідних, дивися на сосни — 
Тебе неминуче знайдуть дорослі.
Складіть пам'ятку «Якщо ви заблукали в лісі».
1.  Що таке основні й проміжні сторони горизонту? Для чого потрібно навчитися їх визначати?
2.  Люди яких професій постійно користуються компасом?
3.  Запроси рідних на прогулянку до лісу чи парку. Встанови сторони горизонту за допомогою компаса й місцевих ознак, порівняй результати.


Категория:
2015
| Просмотров: 947 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть