загрузка...
Про Тихий та Атлантичний океани - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Про Тихий та Атлантичний океани
13:08
Про Тихий та Атлантичний океани

1. Які океани є на Землі? 
2. У яких півкулях вони розташовані? 
3. Знайди на карті світу межі Тихого океану.
Найбільший у світі й найстаріший за віком Тихий океан займає одну третину поверхні планети й половину площі Світового океану. Води Тихого океану омивають західне узбережжя Північної та Південної Америки, східну частину Євразії й Австралії та Антарктиду. Численні моря Тихого океану розташовані в основному на заході й півночі. Більша частина берегів Тихого океану — це високі гори, серед яких переважають згаслі вулкани. На його дні є діючі вулкани, діяльність яких спричинює землетруси, гігантські ХВИЛІ — цунамі.    
Тихий океан — найбільший і найглибший серед усіх чотирьох океанів. Середня його глибина становить майже 4000 м, причому найменші глибини починаються зі 120 м. На заході Тихого океану ученими було виявлено глибоководну западину — Маріанський жолоб, найбільша глибина якого сягає 11 034 м. Маріанська западина — найбільший морський заповідник у світі.
У спеціально сконструйованих батискафах дослідникам удалося спуститися на дно Маріанської западини. Вони були здивовані, виявиш там справжні гори, висотою до двох з половиною кілометрів. Але найбільше здивування викликали живі організми, які існували в постійній темряві найглибшої западини Світового океану.
У водах цього величезного океану Гводяться найрізноманітніші представники підводного світу, починаючи від найбільшої серед риб світу китової аку-ли,долетючихриб,кальмарівіморських левів. На мілині, у коралових рифах живуть тисячі видів яскраво забарвлених рибок і водоростей. У холодних глибинних водах мешкають смугасті кити, морські котики, кашалоти, морські корови, калани, або морські бобри.
У Тихому океані виловлюють рибу: минтай, тунець, ставриду, анчоус, оселедець. Через Тихий океан пролягли важливі торговельні шляхи до портів у всіх частинах світу.
Забруднення навколишнього середовища, а саме: видобування нафти й природного газу, облаштування пляжів, розвиток туризму — усе це загрожує природному балансу Тихого океану. Люди намагаються боротися за збереження водного середовища цього дійсно великого, але зовсім не тихого океану.
Природі потрібна твоя допомога!
Побутове сміття стало справжнім лихом для природи. Наприклад, у північній частині Тихого океану дрейфує найбільше у світі звалище, розміри якого перевищують територію Південної Америки. Тут у верхніх водних шарах скупчилося приблизно 100 мільйонів тонн пластикових відходів. Пластик під дією світла розпадається на дрібні частинки, а медузи й риби сприймають їх за їжу, що для тварин дуже небезпечно.
Візьміть дві картонні коробки. У першу коробку складіть лушпайки картоплі, моркви, буряка, листя капусти тощо. У другу — покладіть використані поліетиленові пакети, пластиковий посуд, обгортки від цукерок.
Поставте коробки в темне місце й відкрийте через тиждень. Зробіть висновки й дайте відповідь на запитання: «Яке сміття шкодить планеті?»
Словничок
Острів — невелика ділянка суші, що омивається водою з усіх боків.
Півострів — ділянка суші, що омивається водою з трьох боків.
1. Покажи на карті розташування й межі Тихого океану. 
2. Які моря відносяться до Тихого океану?
3. Які тварини населяють води Тихого океану? Знайди про них цікаву інформацію в додатковій літературі.  

Атлантичний океан
На моделі Землі визнач, у яких півкулях розташований Атлантичний океан.
2. Знайди на карті світу межі Атлантичного океану.
Атлантичний океан — найдовший серед усіх океанів. Він умовно розділяє нашу планету на Східну й Західну півкулі. Атлантичний океан межує з Тихим океаном із південного заходу, з Індійським — із південного сходу, з Північним Льодовитим — із півночі. Атлантичний океан омиває береги всіх материків, крім Австралії, і знаходиться в усіх теплових поясах. Він став основним морським шляхом людства і свого значення в цій якості не втрачає й донині.
Атлантичний океан досить глибокий. Середня його глибина становить 3926 м, а найглибше місце — жолоб Пуерто-Рико — сягає відмітки 8742 м. До океану впадають великі річки різних континентів: Амазонка, Міссісіпі, Конго, Дунай, Дніпро, Рейн та інші.
Береги материків, що омиваються водами Атлантичного океану, дуже порізані у Північній півкулі та менше — у Південній. На півночі зосереджена більшість морів Атлантичного океану. Дно Атлантичного океану, як і Тихого, має досить складну поверхню і є продовженням земної поверхні материків, які омиває океан. Однак на дні Атлантики підводних гір небагато, трапляються підводні хребти й розколини, біля яких розташовуються центри землетрусів та підводні вулкани. Островів у Атлантиці не так багато, серед них у північних широтах виділяються великі материкові острови Великобританія, Ісландія, Ньюфаундленд та ін.
1. Знайди на карті моря Атлантичного океану.
2. Визнач, до якого океану належать Чорне й Азовське моря.
У районі Північної Атлантики поблизу о. Ісландія знаходиться центр зародження циклонів, які впливають на природу Північної півкулі. Значний вплив на погоду материків здійснює знаменита тепла течія Гольфстрім.
Течія Гольфстрім виникає внаслідок взаємодії прісної та солоної води. Завдяки Гольфстріму тепла вода рухається на північ, а холодна — на південь. Через глобальне потепління й танення північних льодовиків води стають менш солоними. Науковці попереджають, що внаслідок цих змін течія може змінити свій напрям. У цьому випадку Європу чекає льодовиковий період.
Науковці з різних країн вивчають природу Атлантичного океану. Океанологи ретельно досліджують взаємодію океану й атмосфери, спостерігають за Гольфстрімом та іншими течіями, за рухом айсбергів. Учені також досліджують тропічні урагани, що виникають у жаркому тепловому поясі.
На дні океану ростуть бурі, червоні, зелені й інші водорості. Атлантика заселена різними видами тварин. У холодних полярних водах зустрічаються кити, тюлені, моржі, морські котики, у теплих водах мешкають морські їжаки, акули, морські черепахи, дельфіни, риби-папуги й інші тварини. Більша частина вилову риби припадає на північну частину океану. Виловлюють тут тріску, оселедець, морського окуня, скумбрію, мойву. Крім риби, в океані здійснюють вилов крабів, кальмарів, омарів, устриць, лангустів. Останнім часом надмірний вилов риби й морських тварин призвів до зменшення їх числа, а тому людство має вжити термінові заходи, спрямовані на відновлення їх кількості.
Природа Атлантичного океану, так само, як і Тихого, потерпає від діяльності людини. Атлантичний океан уже не в змозі самоочищатись і відновлювати свої ресурси. Найбільшим джерелом забруднення Атлантики є нафта, що потрапляє в океан під час аварій танкерів і роботи бурових платформ.
Словничок
Акваторія — ділянка водойми у визначених межах.
1. Покажи на карті розташування й межі Атлантичного океану. 
2. Чи є в Україні моря, які належать до басейну Атлантичного океану? 
3. Які тварини населяють води Атлантичного океану? Знайди про них цікаву інформацію в додатковій літературі.                      


Категория:
2015
| Просмотров: 602 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть