загрузка...
Про уявлення давніх людей про Землю та Всесвіт - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Про уявлення давніх людей про Землю та Всесвіт
12:24
Про уявлення давніх людей про Землю та Всесвіт

1. Як ти думаєш, навіщо людина вивчає Землю та зоряне небо?
Тривалий час люди володіли дуже обмеженими знаннями про форму Землі. Уважалося, що Земля плоска й тримається на спинах гігантських тварин, а Сонце їздить по небу на вогняній колісниці. Наші предки не могли пояснити, чому відбуваються зміни дня й ночі, пір року, різні природні явища. Тому вони складали легенди й міфи про богів і героїв, у яких намагалися все незрозуміле пояснити проявами їхньої могутньої сили. У них просили захисту від стихій. їхніми іменами називали зірки й сузір'я.
Однак люди помічали, що Сонце світить яскравіше, ніж Місяць, що протягом дня світило рухається завжди в одному й тому ж напрямку — зі сходу на захід, і намагалися встановити, чому так відбувається. Через якийсь час вони дізналися, що за зорями можна орієнтуватися під час подорожей, визначати настання пір року, початок землеробських робіт тощо. Навіть з'явилися вчені-астрологи, які за розташуванням планет і зірок намагалися передбачати не тільки явища природи, а й майбутнє людей.
Розглянь малюнки. Визнач, якими давні люди уявляли Землю й Сонце.
Багато вчених у давнину дотримувалися думки про те, що саме Земля є центром Всесвіту, що Сонце й Місяць обертаються навколо нашої планети. Але були й такі, які в цьому сумнівалися. Саме ці вчені тривалий час вивчали навколишній світ і зоряне небо, робили виміри, складні математичні обчислення, винаходили нові прилади, проводили досліди. Вони постійно шукали докази на підтвердження своїх здогадок про те, що Земля — величезна куля, яка обертається навколо Сонця, а не навпаки. Наприклад, ще у Давній Греції вчений Арістотель помітив, що тінь від Землі, яка падає на повний Місяць під час затемнень, має круглу форму, як від кулі. І зробив висновок про те, що Земля — кругла.
У цей же час виникла наука про космос — астрономія. Вона вивчає походження, розвиток різних об'єктів Всесвіту — зірок, планет і їх супутників, сузір'їв, зоряних систем, туманностей і речовину, що заповнює простір між зорями й планетами. А коли вчений Галілео Галілей винайшов телескоп, астрономія вийшла на нові рівні дослідження космічних тіл.
Минули тисячоліття, поки люди змогли перевірити значну частину своїх здогадок і припущень. Чим глибше вони досліджували Землю й інші небесні тіла, вивчали природу світла, тим достовірніші знання про планету й Всесвіт отримували.
Словничок
Астрономія — наука, що вивчає небесні тіла за допомогою телескопів, штучних супутників Землі.
1. Які уявлення про Землю та Всесвіт мали люди в давнину? 
2. Як можна довести, що Земля обертається навколо Сонця? 
3. Якщо Земля — куля, чому ми цього не помічаємо?

Сонце - центральне тіло Сонячної системи
1. Чи знаєш ти, яку форму має Сонце?
2. Яке значення має Сонце для природи і життя на Землі?
Космос, або Всесвіт — це нескінченний простір. У Всесвіті в русі перебувають галактики, зоряні системи, скупчення зірок, зорі, планети й інші небесні тіла. Люди завжди з допитливістю спостерігають за небесними тілами. Здається, що вони розташовані порівняно недалеко від Землі, хоча насправді це не так. У видимій частині Всесвіту знаходиться величезна кількість різних небесних тіл. Одні з них народжуються, інші — припиняють своє існування.
Серед небесних тіл найкраще спостерігати за зорями. Вони — найяскравіші об'єкти на зоряному небі, тому їх добре видно навіть неозброєним оком. Зорі існують протягом дуже тривалого часу та є центральними небесними тілами зоряних систем.
Найближча до Землі зоря — Сонце. Це — велетенська газова куля, яка розташована в центрі Сонячної системи. Сонце вважають молодою зорею, що, мабуть, не «прожила» й половини свого віку. Воно, як і будь-яка зоря, колись згасне, але поки що світило постійно випромінює в космічний простір величезну кількість енергії. І так триватиме ще багато мільярдів років, протягом яких Сонце вироблятиме приблизно таку саму кількість тепла й світла, як і нині.
Сонце вважають основним постачальником енергії на Землі. Вугілля, нафта й газ утворилися з решток давніх рослин, які використовували для свого зростання енергію сонячного світла. Енергія Сонця акумулюється в річках, океанах і вітрах, що впливає на клімат і природу Землі. Його світло й тепло потрібне всьому живому.
Сонце — безкоштовне невичерпне джерело екологічно чистої енергії. Наприклад, за допомогою панелей сонячних батарей, які накопичують енергію Сонця, можна забезпечити гаряче водопостачання й опалення в житлових будинках, тим самим значно скоротити витрати електроенергії й шкідливі викиди в повітря. Використання сонячної енергії дає можливість зберігати природні ресурси й не забруднювати навколишнє середовище.
Температура зовнішніх шарів Сонця становить 6 000 градусів, а його внутрішні шари розпечені до 15 мільйонів градусів.
За 36 годин Сонце посилає на Землю стільки енергії, скільки її виробляють 440 електростанцій усього світу за рік.
Власне спостереження
На 1 кв. м земної поверхні за 1 хв припадає стільки сонячного тепла, скільки його потрібно, щоб довести до кипіння 1 склянку води. Обчисли, скільки літрів води можна довести до кипіння за 10 год, щоб забезпечити себе теплою водою без використання електричної енергії.
1. Що таке Сонце? 
2. Чому використання сонячної енергії є важливим чинником збереження природи на Землі?


Категория:
2015
| Просмотров: 592 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть