загрузка...
Професійні слова і терміни. Просторічні слова - 23 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 23 » Професійні слова і терміни. Просторічні слова
17:13
Професійні слова і терміни. Просторічні слова

Прочитайте текст.
Наприкінці XVII — на початку XVIII ст. монах Климентіїї Зиновіїв створив збірку віршів. Його вірші присвячені темі праці, трудящому людові. Лексика творів Климентія Зиновієва охоплює назви тогочасних професій, знарядь прані, предметів виробництва. Поет називає 72 професії ремісників. Це мельники, шаповалн. слюсарі, винники, столяри, друкарі, писарі, кожум'яки, скрипники, смолярі, дьогтярі, тютюнники, ббндарі. ткачі, кравці, теслі, шевці, золотарі, колісники, рибалки, пивовари, калачники, коваті та багато інших.
2. З якою діяльністю людей пов'язані назви перелічених професій? З'ясуйте це за тлумачним словником. Чи існують сьогодні ці професії?
1.  Спишіть речення.
1. У кімнаті на спеціатьно обладнаному робочому столі знаходимо ножиці, наперсток, голки, праску. 2. У дідовій майстерні попід стіною були виставлені діжки, бодні. дерев'яні відра, обручі: на лавках лежати рубанок, пилка, свердло, обценьки, напилок. 3. На екскурсії в порту діти побачили справжній трат, різноманітні сітки, локатор, рнбопідіймаль-ннй механізм. 4. Майстер установлював домкрат, шоб замінити колесо; поряд лежав набір торцевих і накидних ключів.
2.  Поясніть, яких професій стосуються названі в реченнях предмети.
Залам 'ятаймо!
Професійні слова і терміни (сіова-професіоналізми) — це слова. які використовують спеціатістн певної галузі. Це назви знарядь праці. трудових процесів, сировини, з якою працюють спеціатісти.
Наприклад, біологи у своїй професійній мові використовують терміни клітина, бЬок, ген, мутація, генетика, спадковість.
Доповніть речення назвами відповідних професій. Запишіть.
1. Глину використовують у своїй роботі....
2.  Зручну пилку, рубанок, долото, свердло придбав у магазині....
3.  Модем, принтер, диск — слова, які вживають у професійному спілкуванні... .
Усміхнімося!
1. Прочитайте гумореску П. Глазового «Найважча роль». Випишіть слова-професіоналізми.
Вихваля свого синочка мати на всі боки: — У студії при театрі вчиться вже два роки.
Дуже довго муштрували хлопця режисери. Аж тепер він дочекався першої прем'єри. Роль найважчу доручили любому синочку: Він на сцену в третій дії викочує бочку!
2. Доповніть виписані слова термінами з тієї самої професійної галузі.
1.  Прочитайте текст. У чому виявляється вміння, майстерність, професіоналізм дідуся?
Дідусь Порфнрів. ще коли працював виноградарем, зайшов у сутичку з якоюсь комісією при сортуванні лози. Виноградар із завяза-ними очима, самим тільки доторком пальців визначив сорок сортів і жодного разу не помилився. Для незнайки виноград увесь однаковий. а вмілець по самій корі пальцями чує. який сорт, бо кора ж різна: то нитчаста, то гладенька, то ребриста, то на ній луска, мов на рибі (За О. Гончаром).
2. Випишіть речення, у якому вжито професійні назви.
Спишіть текст. Підкресліть терміни. З якою професією вони пов'язані?
У Шацькому лісопарку спостерігаємо унікальні флору і фауну. Це насамперед комахоїдні росичка й товстянка. водяна папороть сальвінія, плаваюча лілея лісова, зозулин черевичок. У лісі трапляються рідкісна срібляста ялина, самшит, туя. понад сто видів лікарських рослин, є багато грибів та ягід.
Складіть міні-твір на одну з тем: «Моя майбутня професія», «Мій тато — програміст (будівельник, менеджер, юрист, автослюсар...)», «Моя мама — продавець (редактор, модельєр, електрон-ник, кондитер...)». Використовуйте слова-професіоналізми.
Прочитайте текст. Наведіть інші приклади неправильного вживання слів.
Вам доводилося чути в усній мові такі слова: канхвета, діжурний, сурйозний, тіїіеізор? Чи звертали ви увагу, що в підручниках, газетах і журналах, у передачах радіо й телебачення вживають інші назви: цукерка, черговий, серйозний, телевізор? Саме вони характерні хтя правильної, літературної мови освічених людей.
Слова, що вживаються в мові недостатньо освічених людей, називаються просторічними, наприклад: сгесарь. канешно. бумага, менини. окруженіе.
Серед просторічних слів є перекручені, неправильно засвоєні слова з інших мов. наприклад: транвай (треба трамвай), каїідор (треба коридор), мебля (треба меблі), упослі (треба потім), інтелегент (треба інтелігент).
Просторічні слова часом використовують освічені люди, шоб надати висловлюванню гумористичного забарвлення.
Прочитайте уривки з твору В. Нестайка. Назвіть просторічні слова. З якою метою їх вживає автор?
...Батько на скрипці грає. А дід охотнік завзятий. Городські мисливці. що із Києва приїжджають, тільки охають. -Ви. дєдушка. абсолютний чемпіон*. — кажуть.
...Якось улітку Ява сказав:
—  Давай влаштуємо бій биків. Це ж видовище. На стадіоні. Вроді футболу.
1.  Прочитайте текст. Охарактеризуйте рівень мовної освіти того, хто говорить. Визначте, кому він може належати.
— Понімаєш. були ми вчора на дискотеке. Музика, конєшно. класна. Цілих два часа стрибали. Вроді й недовго, а ніг сьогодні не чувствую.
2.  Відредагуйте та запишіть текст.
1.  Прочитайте текст. Доберіть до виділених слів загальновживані лексичні відповідники. Як змінився текст?
-Веселий дідок попався». — роздумував Лорош. уминаючи смачні бабині пироги.
— Смачні пироги. — прихватив уголос.
— їж на здоров'я. Нащот пирогів — моя баба перша на хуторі. А ви ж. хлопці, далеченько розігналися? Чи. може, воно вже п хватить? Якби на моє мнєніє. то так. що вже хватить.
Моя стара кожного дня два чавуни борщу варить і дві макітри пирогів пече. Щитай — польова кухня (За Г. Тютюнником).
2. Запишіть відредаговані речення.

Діалектні слова

 


Категория:
2014
| Просмотров: 5709 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть