загрузка...
Рельєф дна Світового океану - 21 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 21 » Рельєф дна Світового океану
12:13
Рельєф дна Світового океану

- Про підводні гори й рівнини.
- Про серединно-океанічні хребти.
- Про підводні гори й рівнини. Рельєф океанів також складається з рівнин і гір, що сховані під товщею води. Долати океанічні глибини і вивчати підводні простори океану вченим допомагають сучасні прилади, завдяки яким склали карти рельєфу океанічного дна. Вони, зокрема, свідчать, що дно Світового океану немов усіяне підводними горами, заввишки здебільшого 1000-2000 м. Загальна кількість гір сягає 15-20 тис. Понад половину з них міститься на дні Тихого океану.
Рівнини і гори суходолу продовжуються на наймілководнішій ділянці дна - материковій обмілині (шельфі), для якої характерний материковий тип земної кори (до глибини 3000-4000 м).
Глибше, за межами шельфу, поширений океанічний тип земної кори (мал. 77). Рельеф тут здебільшого горбисто-рівнинний, однак трапляються й окремі гори вулканічного походження.
Вершини підводних хребтів можуть здійматися над поверхнею води, утворюючи острівні дуги. Саме тут найбільше діючих вулканів. Найактивніші з них розташовані на морському дні. І Про серединно-океанічні хребти. За допомогою космічних апаратів виявлено, що в центрі океанів літосферні плити розходяться. У результаті цього в земній корі утворюються розломи дна океану завглибшки кілька кілометрів. І In них з мантії рухається вгору розітріте речовина, що нагромаджується та застигає на дні океану. Так виникають серединно-океанічні хребти, розташовані переважно в центральній 
частині океанів (мал. 78). Загалом вони утворюють єдину гірську систему, що тягнеться крізь усі океани на 80 000 км. Місцями її ширина перевищує 800 км. Окремі вершини хребтів височіють над океанічним дном на кілька тисяч метрів, а подекуди піднімаються над водною поверхнею у вигляді вулканічних островів, як-от Ісландія.
дія над морем побачили стовп темного диму. Як згодом з'ясувалося, це був результат вулканічного виверження, що розпочалося в зоні розлому на дні Атлантичного океану. Поступове накопичення речовини мантії спричинило народження острова, який назвали Суртсей, на честь повелителя вогняних вулканів з ісландської міфології. Упродовж наступних кількох років на цьому острові відбулося ще близько 100 вивержень, після чого площа Суртсею зросла до близько 3 км2. Однак ерозія від вітру та хвиль призвела до поступового зменшення його розмірів. Нині Суртсей є об'єктом пильної уваги вчених, які стежать за його подапьшою долею.
За картою океанів в атласі визначте єдину гірську систему, що утворена серединно-океанічними хребтами, розташованими в центральній частині Атлантичного, Тихого та Індійського океанів.
Практична робота № З (продовження)
Позначення на контурній карті серединно-океанічних хребтів.
1. Як називають наймілководнішу ділянку дна Світового океану?
2. Який тип земної кори характерний для шельфу?
3. Якими є відмінні особливості рельєфу дна Світового океану?
4. Як змінюється тип земної кори на дні океану?
5. Як виникають розломи на дні океанів?
6. Як утворюються серединно-океанічні хребти?
7. За картою океанів складіть характеристику рельєфу дна будь-якого океану (за вибором).
8. Складіть порівняльну характеристику загальних особливостей рельєфу суходолу і дна Світового океану.

Унікальні форми рельєфу земної кулі, їх охорона


Категория:
2014
| Просмотров: 857 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть