загрузка...
Рослинний і тваринний світ Антарктиди - 21 Марта 2015
Главная » 2015 » Март » 21 » Рослинний і тваринний світ Антарктиди
16:10
Рослинний і тваринний світ Антарктиди

Знайди на карті материк Антарктида. Чи існує там життя?
Ти знаєш, що Антарктида - найхолодніший материк Землі. Переважна частина Антарктиди - зона антарктичної пустелі. Тут немає рослинного покриву й не мешкають тварини. Улітку де-не-де поблизу берегів, на підвищених місцях поверхня трохи прогрівається і звільняється від снігу. Ці ділянки називають оазисами. Оазиси в Антарктиді - це сухі й холодні кам'яні пустелі. У таких місцях можна натрапити на мохи та лишайники.
Більшість тварин мешкає на антарктичному узбережжі та в океані. У поверхневих водах океану плаває багато криля - дрібних рачків. Це основний корм для багатьох видів риб, птахів і ссавців.
На узбережжі мешкає понад 44 види птахів, серед яких королівські альбатроси, качури, сніжні буревісники. Улітку на прибережних скелях гніздяться чай-ки-поморники і баклани (мал. 90). Ласують ці птахи рибою, дрібними рачками й молюсками.
Важко уявити пташиний світ Антарктиди без пінгвінів. Найпоширеніші - це пінгвіни Аделі та імператорські. Пінгвіни Аделі - птахи середніх розмірів, що мають чорний верх і біле черево (мал. 91, 1). Навколо ока в них біле кільце. Живляться птахи дрібними рачками і рибою. Ходять вони незграбно, перевальцем. У воді - це чудові плавці. Вони можуть вертикально вистрибувати з води на берег. Самки висиджують завжди два яйця. Для цього будують гніздо - валик, складений з дрібних камінчиків. 
Імператорські пінгвіни - це великі птахи заввишки понад 1 м і масою до 50 кг (мал. 91, 2). Лапи в них з товстою шкірою, пристосовані для ходіння по гострому льоду і снігових заметах. Імператорські пінгвіни живляться рибою, кальмарами, дрібними рачками. Полюють ці тварини зграями.
Самка імператорського пінгвіна взимку відкладає одне яйце масою майже 500 г. Самець, щоб уберегти яйце від холоду, затискає його між лапами і пригортає до складки на животі, укритої пухом. Пташенята народжуються зрячими, укриті дуже теплим пухом, схожим на хутро. Вони швидко ростуть, однак оперюються повільно й на воду сходять лише в кінці літа.
Унікальним представником антарктичних вод є біло-кровна щука (мал. 92). Ця риба мешкає в найбільш екологічно чистих місцях планети.
У прибережних водах Антарктиди водяться ссавці -тюлені та кити. Тварини добре пристосовані до плавання і тривалого перебування в крижаній воді. У тюленів є ласти, у китів - плавці. Підвищує їх плавучість товстий шар підшкірного жиру, який захищає від холоду. Тюлені живляться рибою і кальмарами.
В антарктичних водах багато китів, серед них сині кити і кашалоти. Живляться вони крилем.
Незважаючи на відсутність на материку постійного населення, природа Антарктиди потребус охорони. Через надмірний промисел кількість морських ссавців у прибережних водах материка значно зменшилася. Унаслідок аварій суден біля берегів Антарктиди у воду потрапляють тисячі тонн палива. На її поверхні утворюються величезні нафтові плями. В умовах суворого клімату ці плями, на превеликий жаль, не зникають роками. Від забруднення потерпають насамперед рачки - вода виносить їх тоннами на узбережжя. Гинуть навіть тюлені й кити.
Між країнами, що здійснюють дослідження в Антарктиді, укладено угоду щодо природоохоронних заходів. Зокрема, охороняються багато видів тварин. Вилов риби та інших тварин в антарктичних водах обмежено. У 1972 році представники 80 держав вирішили, що Антарктида буде всесвітнім природним заповідником.
Словничок:   оазиси,   пінгвіни  Аделі,   імператорські пінгвіни.
Перевір себе
1.  Які природні умови Антарктиди впливають на живу природу?
2.  Які тварини мешкають в Антарктиді? Як вони пристосувалися до суворих природних умов? Відповідь ілюструй прикладами.
3.  Чому природа Антарктиди потребує охорони?
• Утвори ланцюг живлення тварин в Антарктиді.
•  Використовуючи різні джерела інформації, підготуй повідомлення про тварину, що трапляється на материку або в прибережних водах Антарктиди.
Висновки
Переважна частина Антарктиди - зона антарктичної пустелі, що позбавлена рослинного покриву і тварин. Більшість тварин мешкає на антарктичному узбережжі та в океані й пристосувалася до життя в суворих природних умовах материка. Люди всієї планети мають дбати, щоб Антарктида залишилася первозданною та недоторканною землею. Навчальний проект
ЦІКАВИЙ СВІТ МАТЕРИКА, НА ЯКИЙ Я ХОЧУ ПОТРАПИТИ
Використовуючи різні джерела інформації: фотографії, малюнки, інтернет-джерела, - здійсни віртуальну подорож до материка, на який ти мрієш потрапити. Підготуй розповідь (презентацію, малюнок, буклет тощо) про побачене. Поділися отриманою інформацією і враженнями з однокласниками. Зверни увагу на найбільш цікаві об'єкти, явища, місця.

 


Категория:
2015
| Просмотров: 5572 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть