загрузка...
Розряди займенників за значенням - 26 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 26 » Розряди займенників за значенням
09:45
Розряди займенників за значенням

Запам'ятаймо!
За значенням займенники поділяються на 9 розрядів.
Прочитайте прислів'я. Випишіть із них ті, у яких ужиті означальні займенники.
1. Сама надія ніколи не гріє. 2. Не сам гвіздок лізе в стіну, ного молотком забивають. 3. Стільки правди, як у решеті води. 4. Хто рано встає, тому шастя є. 5. На свої руки найду свої муки. 6. Навчай інших — і сам навчишся. 7. Всяк правду знає, та не всяк про неї дбає.
1.  Прочитайте запитання. Визначте розряд займенників, ужитих у питальних реченнях.
1.  Хто перший увів вас у світ театру? 2. Коли останній раз ви відвідували театр? 3. Що вас найбільше вразило на виставі? 4. Який герой викликав у вас почуття жалощів, співчуття, а який — поваги? 5. Чия акторська гра здалася вам найвдалішою?
2.  Дайте письмові розгорнуті відповіді на запитання, використовуючи займенники. Визначте розряд займенників, ужитих у ваших відповідях.
Спишітьтекст, вибираючи з дужок потрібний займенник.
Театр, як (ми. ви. вони) знаємо, пройшов довгий шлях розвитку. Першими акторами були скоморохи. (Вони. наш. весь) влаштовували потішні видовиша на майданах і ярмарках. Перша українська театральна вистава відбулася на ярмарку в м. Кам'янці-Бузькій на Львівщині 1619 року, де вчитель Гаватович поставив зі (мій. хтось, своїми) учнями дві п'єси. Перший український стаціонарний професійний театр заснував 1906 року в Полтаві Микола Садовськнн. Спочатку (той. якийсь, цей) театр був мандрівним, а згодом для (когось, нього, його) орендували приміщення в Києві. Перший театр для дітей виник на початку XX століття як аматорський. (То. всі. це) були дитячі вистави в Євпаторії, а також вистави Марка Кролівницького на Харківщині. У Києві аматори поставили опери Миколи Лисенка «Пан Коцький» та -Коза-Дереза».
1. Спишіть, доповнивши кожний рядок власними прикладами.
1. Особові займенники: ми, ти, він ....
2. Вказівні займенники: цей, той, такий ....
3. Присвійні займенники: мій, свій, наш ....
4. Заперечні займенники: ніхто, аніщо, ніякий ....
2.  Які розряди займенників не названі в першій частині вправи? Запишіть їх із прикладами.
1.  Прочитайте текст.
Підвалини нового українського театру в XIX столітті заклав Марко Кропивницький. який зібрав прекрасну трупу акторів. Пому вдалося з талановитих особистостей створити колектив, де кожен доповнював своєю грою гру інших. Він написав понад сорок драматичних творів, мав хист композитора — писав пісні. Не забув і про дітей, для яких створив п'єси -Іваснк-Телеснк». -По щучому велінню».
2.  Випишіть займенники. До кожного з них доберіть і запишіть ще по одному займеннику відповідного розряду.
Це цікаво!
Прочитайте текст. Використайте займенники, замінивши ними часто повторювані слова.
Найдовше сценічне життя
П'єса Івана Петровича Котляревського - Наталка Полтавка» вперше була поставлена на сиені Полтавського театру в 1819 році. Директором Полтавського театру в той час був Іван Петрович Котляревський. який і написав -Наталку Полтавку» для полтавських акторів.
-Наталка Полтавка» — одна з найколорнтнішнх українських п'єс. Найвідоміші режисери вважали за честь поставити п'єсу -Наталка Полтавка». Ще Й нині вічно жива п'єса не сходить зі сііенп професійних і самодіяльних театрів, чарує глядачів своєю глибокою народністю, гумором і піснями.
Запишіть вірш Г. Фальковича. Визначте синтаксичну роль неозначених займенників. Підкресліть їх.
Скарб
Десь колись із кимось хтось               Бо про когось дешо взнати.
У чомусь поклали щось.                     Та воно і досі є.
І кудись його сховали.                         Знайдеш — буде все твоє.
Прочитайте текст. Спишіть висловлювання М. Рильського, підкресліть у ньому займенники й визначте їх розряди.
Марія Заньковецька — одна з найталановнтішнх українських актрис наприкінці XIX — на початку XX століття. Сучасники захоплювалися її талантом. Про ие дізнаємося з висловлювань відомих митців.
•Талант винятковий, свій, національний. Я сказав би — істинно народний» (К. Станіславський).
• Вираз почуття Заньковецької був настільки яскравий, шо вплив його підкоряв не тільки глядача, а н партнерів» (Панас Мирний).
• Хто хоч раз чув її спів — то задушевно-смут-ний. то за пально-весе лий, хто бачив, як майже буквально літає вона в огненному таниі. той ніколи иього не забуде» (М. Рильський).

Займенник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

 


Категория:
2014
| Просмотров: 529 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть