загрузка...
Сюжетні витинанки - 5 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 5 » Сюжетні витинанки
16:47
Сюжетні витинанки

Пригадай, який вид декоративно-ужиткового мистецтва називають витинанками. Від чого походить їх назва? На які види вони поділяються?
У давнину витинанки використовували для оздоблення стін, вікон, полиць, груб, печей. Як правило,   традиційна витинанка містить сюжет (предмет зображення) — за ним можна було прочитати, що відбувається в селі, хто народився, де весілля чи хрестини, які були свята. Для кожного регіону України характерні свої особливості витинання, і навіть у межах сіл однієї області можна спостерігати різницю у візерунках.
На Подніпров'ї та Прикарпатті витинанки наклеювали повздовжніми стрічками попід стелю, по сволоку, навколо вікон, доповнюючи хатні розписи. Для Поділля властиві два типи розташування витинанок на стінах — шпалерний і килимовий. Тут вони побутували в поєднанні зі шкіряними прикрасами, настінними розписами, вишиванками, збагачуючи своїформи й орнаментальні мотиви. На Житомирщині витинанки мали прямокутну форму, ними прикрашали полички й мисники.
На Вінниччині витинанки легші за розмірами, але більш складні за гамою кольорів. Це настінні витинанки з умовним зображенням дерев, птахів і людей, які згодом фарбу-ютьу різні кольори. Витинанки Дніпропетровщини перегукуються з петриківським розписом, але в кожній паперовій прикрасі проглядається обличчя окремого майстра як творчої особистості.
Витинанки Хмельниччини відрізняються від інших великими розмірами. їх виконують у червоному, жовтогарячому та темно-зеленому кольорах і використовують для оформлення стін інтер'єру При всій подібності, витинанки різних місцевостей мають самобутні риси, притаманні лише цьому певному регіону.
Чим відрізняються витинанки різних регіонів України? Дізнайся, які особливості мають витинанки твого регіону.
Композиція «АЖУРНІ ДЕРЕВА»
Витинанки — це чудовий витвір наших предків, один із видів українського декоративно-ужиткового мистецтва. Витинанки мають надзвичайні можливості для символічного чи реалістичного відображення природи. На контрастному фоні особливо чітко вирізняються силуети чорних стовбурів дерев і контури кущів. Силуети всіх природних форм у витинанках узагальнюють і стилізують, уникаючи дрібних деталей. Спробуй створити ажурні силуети казковихдерев.
Наші помічники:
•  картон-основа
•  кольоровий папір
•  олівець
•  ножиці
•  клей ПВА
•  пензлик
•  серветка
Композицію «Ажурні дерева» робимо так:
1.  Підбери контрастні кольори картону-основи й кольорового паперу для витинанки.
2.  Загни аркуш кольорового паперу на ширину половинки дерева.
3.  За шаблоном або власним задумом від лінії згину нанеси на папір контур половинки дерева.
4.  Виріж по контуру.
5.  Не розгортаючи силует від лінії згину, нанеси і виріж візерунок.
6.  Так само виріж інші дерева, різні за розміром і формою. Виклади їх на картоні-основі, враховуючи плановість композиції.
7.  Поступово змащуй дерева-витинанки зі зворотного боку тонким шаром клею ПВА та приклеюй на картон-основу, починаючи з дальнього плану. Готову роботу висуши під пресом.
Творимо красу
У вільний час створи суцільну симетричну вити-нанку дерева з тваринками.
СЮЖЕТНІ КОМПОЗИЦІЇ
Ти вже навчився вирізати ажурні дерева і створювати пейзажну композицію з них. Якщо доповнити її силуетами тварин з відомих тобі казок,
то утвориться сюжетна композиція, яка зображує героїв й ілюструє події казки чи оповідання.
При розміщенні персонажів пам'ятай про розмір предметів, розміщених на першому і другому планах. Для виразності використовуй контрастні кольори.
СЮЖЕТНА КОМПОЗИЦІЯ «У КАЗКОВОМУ ЛІСІ»
Розглянь кожну сюжетну витинанку. Фрагмент якої казки вона ілюструє? Пригадай головних героїв і сюжет казки.
Наші помічники:
•  картон-основа
•  кольоровий папір
•  олівець
•  ножиці
•  клей ПВА
•  пензлик
•  серветка
Казка про лиску
Сюжетну композицію «У казковому лісі» робимо так:
1.  Придумай, до якої казки ти будеш виготовляти сюжетну аплікацію.
2.  Пригадай казкових персонажів і події, які відбуваються в казці.
3.  Продумай, яким буде зображення: темним на світлому чи світлим на темному. Скористайся шаблонами або сам намалюй контури героїв казки.
4.  Виріж силуети персонажів казок. Деревам, будинку надай ажурності. зробивши відзгину вирізи.
5.  Розмісти героїв та їх.оточення на основі, враховуючи плановість.
6.  Змасти клеєм і поступово, починаючи з дальнього плану, охайно приклей усі елементи композиції. Пам'ятай, що симетричні елементи потрібно приклеювати від центра.
Творимо красу
У вільний час створи  аплікаційну витинанку до казки, використовуючи папір різних кольорів.

підручники для 4 класу українська мова 
ГДЗ 4 клас математика 


Категория:
2015
| Просмотров: 1161 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть