загрузка...
Складові здоров'я. Чинники здоров'я - 21 Марта 2015
Главная » 2015 » Март » 21 » Складові здоров'я. Чинники здоров'я
16:39
Складові здоров'я. Чинники здоров'я

Ти вже знаєш, що здорова людина добре почувається, має нормальну температуру тіла, міцпий сон, гарний апетит. У неї нічого не болить. Вона має нормальні показники фізичного розвитку - зріст, масу тіла, окружність грудної клітки та ін.
Крім того, у здорової людини організм добре протистоїть різним хворобам. Така людина фізично витривала, мас високий рівень працездатності, уміс володіти своїм тілом. Кажуть, що у здорової людини організм працює як годинник, тобто чітко й злагоджено.

предыдущий урок   конспекты уроков
 
следующий урок
 

Таку людину називають ще фізично здоровою.
Подумай, чи можна фізично здорову людину назвати цілком здоровою, якщо вона постійно скаржиться на життя і не бачить прекрасного навколо себе. Або мас кепський настрій, незадоволена собою та оточуючими, не живе у злагоді з іншими людьми й постійно конфліктує з ними. Звичайно, що ні.
Здоров'я людини - це не тільки її фізичне здоров'я, але й психічне, соціальне і духовне здоров'я.
Психічна складова здоров'я пов'язана з емоціями, почуттями, думками, настроєм тощо. Психічно здорова людина вміє керувати своєю поведінкою, долати труднощі й стреси, контролювати свої почуття й емоції. Вона спокійна, радісна й задоволена.
Соціальна складова здоров'я виявляється через взаємодію людини з іншими людьми. Вона характеризується вмінням людини вибудовувати свої стосунки із членами сім'ї, рідними та близькими, колективом. Показниками соціальної складової здоров'я є доброзичливість, толерантність і повага до людей.
Духовна складова здоров'я характеризується здатністю людини співчувати, співпереживати, надавати допомогу іншим, чинити добро. Це вміння бачити прекрасне в довкіллі та в собі, цінувати життя і здоров'я, відповідально ставитися до себе та свого життя, до оточуючих людей.
Усі складові здоров'я - фізична, психічна, соціальна і духовна - важливі та невід'ємні одна від одної. Вони тісно взаємопов'язані та саме в сукупності визначають стан здоров'я людини. Порушення будь-якої з них позначається на інших складових.
На здоров'я людини впливають різні чинники: умови життя, праці, навчання, якість харчування, рівень медичного обслуговування тощо. Усі чинники об'єднують у чотири групи: спосіб життя, стан навколишнього середовища, спадковість і система охорони здоров'я. Як бачимо з діаграми, здоров'я людини найбільше залежить від її способу життя - ти це вже знаєш.
Кожній людині для збереження і зміцнення здоров'я слід вести здоровий спосіб життя. Він включає:
•   дотримання розпорядку дня і правил гігієни;
•   систематичні заняття фізкультурою і спортом;
•   загартовування і відсутність шкідливих звичок;
•   правильне й корисне харчування;
•   доброзичливе ставлення до оточуючих та вміння керувати своєю поведінкою тощо. 
На здоров'я людини впливає стан навколишнього середовища. Так, чисте і свіже повітря зміцнює здоров'я, а забруднене шкодить йому. У людей, які проживають у місцевості, що не забруднена шкідливими викидами підприємств, транспорту тощо, здоров'я може бути кращим, ніж у тих, які живуть у забруднених районах. Наприклад, мешканці сіл дихають чистішим повітрям, ніж містяни.
Здоров'я людини залежить також від спадковості. Успадковуватися від батьків або інших близьких родичів можуть як хороше здоров'я, так і деякі хвороби. Тому треба про них знати й робити все для того, щоб зменшити ризик захворювання. Наприклад, якщо в сім'ї хоча б один з батьків має короткозорість (порушення зору), то і в дитини можливий розвиток цієї хвороби. Такій дитині необхідно піклуватися про свій зір і берегти очі. Не перенапружувати їх переглядом телепередач і грою за комп'ютером. Робити уроки при достатньому освітленні, давати очам відпочинок і виконувати гімнастику для очей. Щопівроку відвідувати л і каря-офтальмолога для перевірки зору.
Здоров'я людини залежить і від системи охорони здоров'я, що діє в країні. Медичні працівники стоять на варті твого здоров'я. Вони завжди готові прийти на допомогу, якщо ти захворієш. Однак пам'ятай, що дбати про своє здоров'я насамперед повинен ти сам. Для цього повідомляй дорослих, у першу чергу батьків, якщо в тебе погане самопочуття, вчасно обстежуйся в лікарів, роби щеплення від захворювань, веди здоровий спосіб життя. Якщо ти не будеш піклуватися про здоров'я, то жодні зусилля медичних працівників не зможуть гарантувати тобі міцного здоров'я. Поясни вислови
•  Твоє здоров'я у твоїх руках.
•  Весела думка - половина здоров'я
1.  Назви складові здоров'я та охарактеризуй їх.
2.  Що впливає на здоров'я людини? Наведи приклади впливу на здоров'я людини різних чинників.
3.  Робота в парах. Обговоріть, що треба робити для збереження і зміцнення здоров'я. 
ПРАКТИЧНА РОБОТА 
Вимірювання зросту й маси тіла
1.  З допомогою дорослих виміряй і запиши в зошит свій зріст і масу тіла.
2.  Розглянь таблиці 1 і 2, у яких наведено середні значення зросту й маси тіла дітей твого віку. Порівняй свої дані з наведеними в таблицях. Зроби висновки.

 


Категория:
2015
| Просмотров: 465 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть