загрузка...
Степ - 21 Марта 2015
Главная » 2015 » Март » 21 » Степ
16:13
Степ

На карті природних зон України знайди зону степу. Які форми земної поверхні тут є? Які великі річки перетинають зону степу? Покажи їх на карті.
На південь від лісостепу до Чорного й Азовського морів майже на 500 км простягається зона степу. Поверхня степів рівнинна, з горбами, ярами й балками. Степовою зоною до морів течуть великі річки України: Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець. На півдні зони с великі зрошувальні системи, багато озер.
Сонце в степах підпімасться вище, гріс дужче, тому тепла більше, ніж у зоні лісостепу, але вологи значно менше. Найбільше опадів випадає у квітні—жовтні. Літо в степах спекотне та посушливе. Зима холодна і малосніжна. Улітку дмуть вітри-суховії. Небезпечним погодним явищем у степовій зоні є пилові бурі. Узимку потужні вітри здувають сніг з полів у яри та балки. Часом вітер переносить верхній родючий шар ґрунту на сотні кілометрів. Ґрунти в степу - чорноземи.
Рослини степу. У степах ростуть трав'янисті рослини (мал. 124). Навесні, коли в ґрунті достатньо вологи, степ укривається різнобарвним цвітом тюльпанів, незабудок, фіалок. Згодом зацвітають королиці, горицвіти, півонії вузьколисті. Через деякий час розвиваються ковила, типчак, тонконіг, костриця. З'являються рослини, що мають опушене листя, - полин, шавлія, коров'як, синяк та ін.
Улітку від спеки трави вигоряють, і їхні стебла відмирають. Однак степ і в цю пору напрочуд гарний: зростають деревій, шавлія поникла, терен, дереза, мигдаль степовий і шипшина. 
Восени степ сірий і непривітний. Вітер жене полем, витрушуючи дозріле насіння, відламані стебла катрану татарського, залізняка, волошки розлогої, які називають "перекотиполем".
Рослини пристосувалися до життя в умовах степу. У багатьох з них листки вузенькі або дрібно розсічені, жорсткі або вкриті волосками. Це зменшує випаровування води. Деякі рослини мають довге коріння, щоб отримувати воду з глибини. Інші ростуть навесні, коли достатньо вологи в ґрунті. З настанням спеки в них уже достигають плоди, і надземна частина засихає. У ґрунті залишаються цибулини, бульби, з яких наступної весни розвиватимуться нові рослини.
Нині переважну територію зони степу займають сільськогосподарські угіддя, тому його різнотрав'я збереглося в заповідниках, на невеликих ділянках крутосхилів річкових долин і балок.
Тварини степу. Представники цієї природної зони мають жовто-сіре забарвлення, що робить їх менш помітними серед пожовклої трави (мал. 125). Багато тварин живуть у норах, де вони ховаються і виводять потомство. А для деяких з них це місце зимового сну або сплячки, накопичення запасів корму. 
У степу мешкають бабаки, тушканчики, сліпаки. Іноді можна побачити, як стоять «стовпчиками» поблизу своїх нір ховрахи. Пристосувалися до життя на розораних степах миші-полівки, зайці-русаки. Зрідка трапляються хижаки - лисиця, ласка, горностай, тхір степовий і інколи - борсук. У норах дрібних звірів селяться плазуни - черепаха степова, гадюка степова і ящірка прудка (мал. 126, 1 і 2).
Степові птахи - жайворонки, перепілки, куріпки сірі, дерихвости степові - гніздяться на землі (мал. 126). Вони живляться рослинами та комахами. Серед хижих птахів трапляються лунь степовий, сова, кібчик. Вони полюють на гризунів і дрібних птахів. У степах безліч комах: метеликів, жуків, сарани, коників. Кормом для них є різні рослини. Комахи у свою чергу є кормом для птахів, плазунів і земноводних.
Здавна люди обробляли родючі степові землі. Щоб рослини не вигоряли від посухи, застосовують краплинне зрошення. На полях вирощують пшеницю, кукурудзу, овочеві й технічні культури, а також, завдяки зрошенню, - рис. Великі площі відведено під сади, виноградники, баштани.
Рослинність степів - добрий корм для свійських тварин. Тому тут багато фермерських господарств, які тримають велику рогату худобу, свиней, овець, птахів. У водоймах розводять рибу. Нині майже всі степи в Україні розорано. Завдання людини полягає в тому, щоб зберегти незаймані ділянки степу хоча б у таких заповідниках, як Асканія-Нова.
Перевір себе
1.  Де розташована зона степу в Україні?
2.  Які форми земної поверхні є в степовій зоні? Які є водойми?
3.  Охарактеризуй пори року зони степу
4.  Які рослини ростуть у степовій зоні? Як вони пристосувалися до життя в степу? Відповідь проілюструй прикладами.
5.  Які тварини мешкають у степовій зоні? Як вони пристосувалися до життя в степу? Наведи приклади.
6.  Як люди використовують степ у господарській діяльності?
• Які існують взаємозв'язки між рослинами і тваринами степу?
• Утвори кілька ланцюгів живлення, що склалися в степу
Висновки
Степ простягається на південь від лісостепу до Чорното й Азовськото морів. Літо в степах спекотне й посушливе; зима холодна і малосніжна; часто бувають сильні вітри. У зоні степу переважає трав'яниста рослинність. Тварини стену пристосовані до життя на відкритих просторах. Люди використовують степ у господарській діяльності.

 


Категория:
2015
| Просмотров: 525 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть