загрузка...
Степан Руданський - 11 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 11 » Степан Руданський
12:44
Степан Руданський

Степан Васильович Руданський народився 25 грудня 1833 року (за новим стилем — 7 січня 1834 року) в селі Хомутинці на Вінниччині в сім'ї священика.
Як і для більшості дітей із родин духовних осіб, батько для нього заздалегідь визначив життєвий шлях: спочатку навчання в дяка, потім — бурса та семінарія. А після навчання — служба священиком у якомусь забитому селі. Але юнак захоплювався літературною творчістю і не бажав виконувати волі батька. Саме в семінарії С. Руданський почав створювати романтичні балади. Поштовхом до написання щирих ліричних творівстало його кохання до чарівної дівчини з Кам'янця-Подільського Марії Княгиницької. Коли ж треба було вибирати між Петербурзькою духовною семінарією, куди відряджав його батько, та одруженням із коханою, юнак вибрав навчання, про що потім шкодував протягом усього життя.
С Руданський поїхав до Петербурга, але проти волі батька вступив до Петербурзької медико-хірургічної академії. На той час це був навчальний заклад Із високим рівнем наукової підготовки й осередок вільнодумства.
У Петербурзі С. Руданський познайомився з українськими письменниками, які там жили та працювали. У цей час. крім ліричних, він почав писати гумористичні й сатиричні твори.
Ще зі студентських часів С. Руданський захворів на невиліковну на той час хворобу — сухоти, тому після закінчення медичної академії поїхав працювати лікарем до Криму, де сподівався підлікуватися. Він працював у Ялті в лікарні, а також у маєтку князя Воронцова. Людина прогресивних поглядів, С. Руданський, крім роботи лікарем, багато сил віддавав громадським справам.
Бідність і самотність переслідували його все життя. Через постійні нестатки письменник не зміг надрукувати жодної збірки своїх творів. Тогочасний читач так і не прочитав його веселих гуморесок» ліричних поезій» талановитих перекладів. Із листа С. Руданського до брата Григорія з Ялти: «Тепер я дуже якось став мило дивитися на людей, бо й мені якось зробилося луччє, кінчилось уже (не знаю тільки, чи надовго) моє тридцятилітнє голодування. Добився я таки економії Воронцова і, окрім свого жалування (200), маю іще в рік 300 карбованців, ітого — 500, і я вже зможу кожний день свій обід мати. І тільки то, що обід, а вечері ще за сії гроші мати не зможу — отакая-то проклятая Ялта. Ні, не проклята, хороша вона, та дорого жити».
Усі свої твори, включаючи й віршовані переклади, Степан Руданський називав співомовками. На думку письменника, будь-який поетичний твір має співатися або промовлятися в супроводі музичного інструмента, переважно кобзи чи бандури. Пісня, байка, приказка, поема — усі ці твори були в розумінні С. Руданського співомовками.
У поетичній спадщині письменника є гумористичні твори. Гумореска — невеликий віршований або прозовий твір з комічним сюжетом. У гуморесці сміх постає у вигляді доброзичливої критики вад людей. Свої гуморески С. Руданський називав «приказками».
Зверни увагу, що в українській мові слова в реченні можуть поєднуватися в прямому або зворотному порядку.
При прямому порядку слів після підмета завжди стоїть присудок» означення має бути перед іменником» додаток— після дієсло-ва-присудка.
У поетичних творах часто порушується звичний порядок слів. Робить письменник це умисно» щоб увиразнити думку» привернути увагу читача до найважливішого.
Порушення звичного розташування слів у реченні називається інверсією.
1. Перекажи, яку подію покладено в основу твору.
2.  Поясни, кого мали на увазі багаті купці, відповідаючи чумакові:
Здесь не дьоготь — толькі дурні Адні продаються!
3.  Розкажи, чи дозволив чумак образити себе. Як він відповів купцям?
4.  Які риси характеру чумака викликають у тебе щирий захват? Чим саме?
5.  Поясни, кого висміює, а кому симпатизує герой співомовки. Свою відповідь обґрунтуй,
6.  Хто розповідає цю веселу історію читачам? Яким ти уявляєш героя-розповідача? Які художні засоби та прийоми допомагають тобі зробити такий висновок?

Леонід Глібов

 


Категория:
2014
| Просмотров: 633 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть