загрузка...
Сучасні вокальні жанри: авторська та естрадна пісня - 4 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 4 » Сучасні вокальні жанри: авторська та естрадна пісня
15:44
Сучасні вокальні жанри: авторська та естрадна пісня

Упродовж багатовікового розвитку вокальні жанри набули різноманітних видів і форм. Авторською (бардівською) піснею називають жанр вокальної музики, створеної музикантом-аматором, тобто людиною, яка за професією не є композитором. Найчастіше це — не лише автор віршів і музики, а співак-виконавець й акомпаніатор водночас. Таких музи кантів-виконавців називали бардами- Зазвичай барди супроводжували свій спів грою на гітарі.
Бард — співак-поет давніх кельтських племен, згодом — професійний поет; нині — виконавець-аматор авторських (власних) пісень.
Як ви вважаєте, чому сучасні барди обрали саме гітару?
Слово «бард» виникло дуже давно і з французької мови означає «проголошувати, співати». Бардами називали мандрівних поетів-співаків у кельтських племен, які проживали переважно на території сучасної Ірландії, Уельсу і Шотландії. Вони у своїх піснях прославляли народних героїв.
У середньовічній Європі таких співаків називали по-різному: жонглерами, трубадурами, менестрелями, шпільмана-
ми, труверами, мінезингерами, а в Давній Русі — скоморохами.
Сучасна авторська пісня зародилася у другій половині XX ст. і швидко поширилася серед різних верств населення. Вона активно розвивалася у творчості Юрія Візбора, Булата Окуджави, Володимира Висоцького та інших. Виник
особливий герой авторської пісні — романтик, лірик, мрійник, мандрівник з рюкзаком чи гітарою за плечима.
Серед відомих представників сучасної української авторської пісні — Едуард Драч, Сергій Шишкін, Ольга Богомолець, Марія Бурмака. У стародавні часи у скандинавських країнах барди жили при дворах правителів і користувалися великим авторитетом. Під час визвольної боротьби ірландські барди були носіями національної ідеї. Вони були не лише музикантами, а й висококваліфікованими поетами, зналися на історії та традиціях місцевості, де проживали. При дворі короля або правителя барди виконували низку обов'язків: були літописцями і сатириками, вихваляли своїх господарів і критикувати їхнк суперників.
Час від часу відбувалися збори бардів, на яких нагороджували за кращі пісні, музичні Т80ри і гру на інструментах. Барди співали і декламували вірші у супроводі арфи — стародавнього кельтського струнного інструмента. Тому й не дивно, що на гербі сучасної Республіки Ірландії зображено саме цей інструмент, який є символом ушанування мистецтва бардів.
Володимир ВисоцькиЙ, чПісня про загублений час», <:Пісня про добро І зло» з музичної постановки казки ЛьюїсаКеррола «Апісав країні чудес». Марія Бурмакз, «Розмалюю писанку».
(Який характер музики? Які почуття викликають ці пісні? Порівняйте ці пісні. Чим вони схожі? У чому полягає відмінність між ними?
Володимир Семенович Висоцький (1938-1980) — російський актор, поет, автор-виконавець пісень. Народився в сім'ї військового, уродженця Києва. Мати—перекладач з німецької мови. Раннєдитинство минуло в московській комунальній квартирі, жиі і я в якій він відобразив у своїх співочих поезіях. Відвідував драмі урюк у будинку вчителя. За два роки вступив до Московського інженерно-будівельного інституту, але залишив навчання після першого семестру. Студентські роки минали на акторському відділенні Школи-студіїМХАТ. Після закінчення працював у Московському драмаї ичному театрі ім. О. С. Пушкіна. У ці роки починає писати пісні, зокрема для кінострічок.
У 1964 р. поповнив акторський склад Москов ського театру драми та комедії на ТаганцІ, де пропрацював до кінця життя. Цікавість до авторської пісні з'явилася в нього після знайомства з творчістю Булата Окуджави. якого Висоцький вважав своїм учителем.
«Треба працювати!» — ось життєве кредо Висоцького. Якби це було можливим, він працював би цілодобово. Можна стверджувати, що в кожній його пісні — правда життя.
В. Висоцький виконував пісні під акустичну семиструнну гітару, але до бардівського руху себе не зараховував. Як композитор і поет,             ґппагмо
В. Висоцький написав понад 100 віршів, близько 600 пісень, зокрема, пісні до музичної казки Льюїса Керрола «Аліса в країні чудес».                           
Музыкант играл на скрипке, я в глаза ему глядел.
Я не то, чтоб любопытствовал, я по небу летел.
Я не то, чтобы от скуки, я надеялся понять,
Как умеют эти руки эти звуки извлекать.
Из какой-то деревяшки, из каких-то грубых жил,
Из какой-то там фантазии, которой он служил,
Да ещёведьнадовдушукнам проникнуть и поджечь...
А чего с ней церемониться? Чего её беречь?
2. Счастлив дом, где пенье скрипки наставляет нас на путь И вселяет в нас надежду, остальное как-нибудь. Счастлив инструмент, прижатый к угловатому плечу, По чьему благословению я по небу лечу. Счастлив тот, чей путь не долог, пальцы злы, смычок остёр, Музыкант, соорудивший из души моей костёр! А душа (уж это точно), ежели обожжена — Справедливей, милосерднее и праведней она.
«Про якого музиканта йдеться в пісні? Чи сподобалася вона вам? Схарактеризуйте особливості мелодіі.
Я у світі музики: досліджую, дію
1.  Схарактеризуйте особливості творчості бардів у минулому.
2.  У чому полягає відмінність між виконанням авторської пісні та інших пісенних жанрів?
3.  Уявіть себе бардом і спробуйте створити авторську пісню про захоплення та мрії сучасного підлітка.
Музичний проект. Підготуйте разом з однокласниками аудіо- та відеопрезентації виконавців авторської пісні. Проведіть дискусію на тему «Портрет героя авторської пісні".
Завдання за бажанням. Ознайомтеся з творчістю сучасних українських бардів. Поділіться своїми враженнями. Яка з пісень вам найбільше сподобалася і чому?
«Яку музику, на вашу думку, називають популярною? Чи можна назвати так естрадну музику? Поміркуйте, що таке естрада.
Слово «естрадам з французької означає «поміст для виступу артистів; вид мистецтва». То ж про які мистецтва йдеться? Сьогодні естрада охоплює різні жанри музичного, танцювального й ораторського мистецтв.  На естрадній сцені нині можна
побачити ковцертно-видовищні виступи співаків, музикантів, танцівників, гумористів і сатириків тощо.
Естрадна пісня — жанр сучасної музики; популярний вокальний твір, призначений для виконання на естраді.
Особливістю естрадних виступів є те, що вони недовготривалі, на відміну від театральних спектаклів чи концертів класичної музики, і передусім мають на меті розважити глядачів, подарувати їм гарний настрій і викликати позитивні емоції. Тому й не дивно, що цей вид сценічного мистецтва настільки популярний у всьому світі. До того ж естрадна пісня чи танець не потребують завчасної підготовки слухача або глядача — естрадний номер достатньо зрозумілий і легкий для сприйняття. Та й насолодитися виконанням твору можна не тільки в концертному залі, ай удома — подивитися його по телебаченню чи послухати по радіо.
Щороку в багатьох країнах світу відбуваються фестивалі й конкурси естрадної пісні тамузики, під час яких можна почути народні й авторські пісні у виконанні як нових співаків, так і відомих артистів. У пісенних конкурсах беруть участь і дорослі, і діти, а журі визначає серед них найкращих. Іноді до цього долучаються глядачі, які шляхом телеголосування обирають співака, котрий полонив їхні серця.
Роздивіться фотографії та підписи до них. Зробіть припущення, у чому полягає відмінність між фестивалем пісні й фестивалем виконавців. Який із нижченаведених музичних заходів ви бажали б відвідати і чому?
Всеукраїнський фестиваль сучасної пісні та популярної музики «Червона рута» вже понад 20 років розкриває таланти серед молодих авторів і виконавців, сприяє створенню нових напрямів сучасної української пісні.
Конкурс отримав свою назву на честь однойменної пісні легендарного виконавця й автора пісень Володимира Івасюка. Фінал «Червоної рути» відбувається раз на два роки. Серед українських естрадних «зірок» чимало переможців цього фестивалю різних часів — це Олександр Пономарьов, Руслана. Віктор Павлік, Наталія Могилевська, Ані Лорак, гурти «Воплі Відоплясова», «СкрябІн», «Плач Єремії», «ТНМК», «Друга ріка».
Співаки, які беруть участь у фестивалі, обирають музичний жанр, у якому вони зможуть найліпше розкрити свій талант. А саме: поп-музика, сучасна танцювальна музика, рок-музика, акустична музика, український автентичний фольклор та інша музика. І хоча фестиваль вважається молодіжним, у фольклорному жанрі виступають такождіти і люди старшого віку. Під час фінального гала-концерту (заключного етапу конкурсу) оголошують переможців фестивалю.
«Червона рута» успішно розвиває національну музичну масову культуру, підтримує і допомагає молодим українським виконавцям заявити про себе як на Україні, так і поза її межами.
Володимир Івасюк, «Червона рута».
Раймонд Паулс, «Кашалотик», у виконанні дитячого вокального ансамблю «Дзегузіте» («Зозуленька»).
Секрет співу
(За Г, Лопатіною, М. Скребцовою) Виріс на лісовій галявинці дзвіночок і задзвенів ніжно для всього лісу. Почула його дзвін вільшанка і прощебетала:
— Гарний у тебе передзвін, дзвіночку, але дуже тихий, ліс його не чує.
— Шкода, а я хотів на концерті на честь дня народження лісу сольну пісеньку виконати, — засумував дзвіночок.
— Не сумуй, дзвіночку, — защебетала пташка. — Заспіваймо пісеньку разом! Будемо виступати не соло, а дуетом.
Погодився дзвіночок. Він ніжно дзвенів, а вільшанка солодко співала. Проте пісенька не вдавалася. Почув "їх дятел і вигукнув:
—  Вашому дуетові гучності бракує і ритму. Хочете, я вам допоможу? Я вмію дзвінкий ритм дзьобом вистукувати. Буде в нас не дует, а тріо.
Погодилися вільшанка і дзвіночок, заспівали разом з дятлом. Щосили намагалися: дзвіночок ніжно дзвенів, вільшанка солодко виспівувала, а дятел ритмічно стукав. Однак пісенька знову не вдавалася.
Раптом із трави коник зацокотав:
—  Вашому тріо скрекоту бракує! Візьміть мене — буде в нас не тріо, а квартет.
Узяли співаки коника до свого гурту і почали вчотирьох пісню для лісу розучувати, проте знову нічого в них не вийшло.
—  Може, нам інших музикантів запросити — більш відомих? — запропонував дзвіночок.
— Річ тут не в музикантах, секрет в іншому, — проскрипіла стара мудра ялина, біля якої лісові співаки проводили репетицію. — Покличте фею Музики, вона всі музичні таємниці знає.
Покликали співаки фею Музики. Вона одразу прилетіла І сказала:
—    Секрету тут немає. Кожен з вас співав свою пісеньку, а щоб співати дуетом або квартетом, вам треба одну й ту саму пісеньку слі8ати разом, слухаючи одне одного.
Прислухалися співаки до поради феї. Спочатку всі разом виконали пісню дзвіночка, потім — вільшанки, а потім — дятла і коника.
—  Коли я співав пісеньку вільшанки, мій голос звучав бльш дзвінко. А коли виконував пісеньку дятла — у голосі гучність з'явилася, — радів дзвіночок.
Концерт видався на славу. Лісовий квартет виконає аж чотири пісні: дзвіночка, вільшанки, дятла і коника.
— Спасибі, друзі, за пісні. Ніколи таких доладних і дзвінких пісень не чув, — зашелестів гілками ліс. —А ще спасибі за найголовніший подарунок.
Здивувалися співаки, бо більше не мали подарунків для лісу.
— Найголовніший для мене подарунок — це те, що ви навчилися співати разом і одне одного слухати, —пояснив ліс.
і Аунас у класі дівчинка маленька, Очі-намистинки, носик кирпатенький, Наче полунички — дві рожеві щічки, І немов дзвіночок — срібний голосочок.
Приспів:
Хвостики-метелики смикать я не буду, Піднесу портфелика, буду поруч всюди. Марно насміхаються хлопці та дівчата, Отаку малесеньку треба захищати. (Двічі)
2. Я візьму за руку дівчину маленьку, Очі-намистинки, носик кирпатенький, По стежині в школу підемо ми разом, І відразу стане сонячно у класі. Приспів.
Я у світі музики: досліджую, дію
1.   Поміркуйте, у чому полягає відмінність між естрадною піснею і народною.
2.  Дослідіть самостійно творчість Володимира Івасюка — легендарного автора й виконавця української естрадної пісні. Завдання за бажанням. Поцікавтеся, хто з українських співаків брав участь у конкурсі естрадної пісні «Євробачення». зокрема в дитячому.

Романс і його різновиди: серенада, балада

 


Категория:
2014
| Просмотров: 3058 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть