загрузка...
Свердлильний верстат - 20 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 20 » Свердлильний верстат
12:16
Свердлильний верстат

1. Які пристрої використовують для свердління отворів? 
2. Чим відрізняється коловорот від ручного дриля?
3. У чому перевага машинного свердління над ручним?
4.  Що спільного та в чому відмінність між різними групами машин?
Тобі з 5-го класу відомі окремі пристрої для свердління отворів. їх ти використовував при роботі з фанерою та ДВП. До цих пристроїв належать коловорот і ручний дриль. Для свердління отворів у металі потрібно використовувати більш потужні механізми. Нині в техніці використовують різноманітні види пристроїв, що полегшують працю людини при свердлінні, швидко і якісно виконують відповідні технологічні операції.
Свердлильний верстат - один з таких механізмів. Він належить до групи технологічних машин. Як і будь-яка технологічна машина, верстат має двигун, передавальний механізм, робочий орган та ряд інших складових, які забезпечують його роботу. Основне призначення свердлильного верстата - свердління отворів.
Під час свердління утворюються круглі отвори. Свердлу одночасно надається обертальний рух навколо своєї осі та поступальний - уздовж осі. Необхідний обертальний рух свердло отримує завдяки його зв'язку з двигуном за допомогою механізму передач. Для передавання необхідного обертального руху призначена пасова (клинопасова) передача.
Отвори можуть бути глухими (мал. 196, а), якщо матеріал (у деревині, металі, пластмасі та інших конструкційних  матеріалах) просвердлено не наскрізь, і наскрізними (мал. 196, б), якщо їх просвердлено крізь усю товщину матеріалу.
Сьогодні в шкільних майстернях використовують свердлильні верстати марки НС12, НС12М, 2М112. Літери І цифри означають: Н — настільний, С - свердлильний, цифри — найбільший діаметр свердла (у мм), яким можна свердлити отвори на цьому верстаті.
Типовий свердлильний верстат (мал. 197) складається з таких основних частин: основа (чавунна плита) 1, на якій змонтовано робочий стіл 2 з Т-подібними пазами 3. У цих пазах кріпляться машинні лещата та інші пристосування для свердління. У задній частині основи закріплено кронштейн 17, у кронштейні завдяки внутрішній різьбі закріплено силовий гвинт - колону II. У вертикальному напрямку по колоні за допомогою рукоятки переміщення шпиндельної бабки 6 рухається вгору (вниз) шпиндельна бабка 5. Шпиндельна бабка може обертатися навколо осі та фіксується спеціальною рукояткою фіксації 15. У чавунному корпусі шпиндельної бабки розміщені механізм подачі шпинделя та сам шпиндель. На верхній частині корпусу знаходиться клинопасова передача 9, яка закрита захисним кожухом 10. У рух цю передачу приводить електродвигун 14. Електричний двигун кріпиться у вертикальному положенні до під моторної плити 13. Для запускання електродвигуна на верстаті є пусковий пристрій 8 з двома кнопками 19, 21 та кнопкою «Стоп» 20. На нижньому кінці шпинделя встановлено трикулачковий патрон 4. У ньому за допомогою ключа закріплюється свердло.
На свердлильному верстаті завдяки багатоступінчастому шківу (5 ступенів) можна змінювати швидкість обертання свердла. Швидкість змінюється завдяки переведенню паса в різні ступені. Для фіксації натягу паса на верстаті передбачено натяжний гвинт 7. Подача свердла до заготовки здійснюється за допомогою трисекційної ручки подачі 6*.
Виконання практичної роботи на свердлильному верстаті здійснюється тільки з дозволу вчителя.
При виконанні робіт на свердлильному верстаті утворюється надзвичайно гостра стружка, яка при свердлінні металу може відлітати та призводити до травмування. Як і при роботі на будь-якій технологічній машині, під час роботи на свердлильному верстаті необхідно дотримуватися нижчезазначених правил безпеки.
Перед початком роботи
1.  Правильно одягнути спецодяг (фартух з нарукавниками або халат, берет чи косинку).
2.  Перевірити надійність кріплення захисного кожуха пасової передачі.
3.  Перевірити надійність з'єднання захисного заземлення з корпусом верстата.
4.  Надійно закріпити свердло в патроні.
5.  Перевірити роботу верстата на вільному ходу та справність пускової коробки шляхом включення та виключення кнопок.
6.  Міцно закріпити деталь на столі верстата в лещатах. Підтримувати при свердлінні незакріплену деталь руками забороняється.
7.  Перед початком роботи потрібно обов'язково надіти захисні окуляри.
Під час роботи
1.  Не користуватися свердлами зі зношеними хвостовиками.
2.  Свердло до деталі подавати плавно, без зусиль та ривків і тільки після того, як шпиндель верстата набере повної швидкості.
3.  Перед свердлінням металевої заготовки необхідно нахилити центри отворів.
4.  Особливу увагу та обережність слід проявити в кінці свердління.
5.  При свердлінні великих дерев'яних деталей на стіл під деталь потрібно покласти обрізок дошки або шматок фанери.
6.  Для запобігання травмам у процесі роботи на верстаті забороняється:
-  нахиляти голову близько до свердла;
-  класти сторонні предмети на станину верстата;
- змащувати та охолоджувати свердло за допомогою вологих ганчірок;
-  гальмувати руками патрон або свердло;
-  відходити від верстата, не вимкнувши його.
7.  Для охолодження свердла потрібно користуватися спеціальною щіткою.
8.  При припиненні подачі електричного струму слід негайно вимкнути електродвигун.
9. Перед зупинкою верстата потрібно відвести свердло від заготовки, для чого вимкнути електродвигун.
Після закінчення роботи
1.  Після зупинки обертання свердла зняти стружку з верстата за допомогою щітки. З пазів верстатного стола стружку зібрати металевим гачком. Не здувати стружку та не змітати її руками.
2.  Зняти свердло з патрона та здати верстат вчителю.
3.  Принести себе і робочий одяг до ладу. Вимити руки.


Категория:
2014
| Просмотров: 507 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть