загрузка...
Тема 10-11. Музична казка - 2 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 2 » Тема 10-11. Музична казка
19:16
Тема 10-11. Музична казка

Світ здавався би набагато похмурішим, якби в ньому не було... казок! Адже чарівні історії люблять усі — і малеча, і дорослі. Казки вдвічі цікавіші, коли не просто читаєш або слухаєш їхній текст, а чуєш музику — неодмінну складову музичних казок. Пригадай, якими вони бувають.
Музичні казки — це опери!
Не тільки. Музична казка Сергія Прокоф'єва «ПетрикіВовк» —це симфонічна казка. Музични-
ми казками можуть бути й опери, і омлгт и, і мюзикли... І сьогодні ми помандруємо до музичної казки-опери. Пригадай: чим особливий цей жанр?
У19 столітті в Україні жив композитор, який полюбляв світ казок. Своє захоплення він відобразив у трьох операх-казках  —   «Коза-Дереза»,  «Пан Коцький» та «Зима і Весна». А звати цього видатного музичного казкаря — Микола Лисенко. Упевнена, що його ім'я тобі відоме!
Микола Лисенко є творцем дитячої опери — першої не лише в Україні, а й у світі загалом. Дитячі опери композитор написав для своїх чотирьох дітей, яких дуже любив. Музика першої його дитячої опери — «Коза-Дереза», насичена народними піснями і танцями. Ця опера комічна, і згідно із задумом автора — її виконують діти. А розповідається в ній про вередливу гостророгу Козу, яка оселилася в лисиччиній хатині та лякає всіх звірів.
Тож, пориньмо в казку!
КАЗКОВА   СКРИНЬКА 
Жипа-поживала вперта Коза. Ніхто не міг Ти догодити: ані Бабуся, ані Дідусь. Розсердившись, Дідусь прогнав її з дому, і вирішила Коза оселитися в хаті Лисички. Як не намагалася руденька прогнати негідницю, однак марно... Звернулася тоді вона по допомогу до звірів, але й вони не змогли зарадити — залякала їх вередлива Коза-дереза. Лише хоробрий Рак-неборак зміг вигнати нахабу з хатки Лисички.
Для коленого героя казки «Коза-дереза» Микола Лисенко написав пісні. Ці прості мелодії настільки виразні, що слухачі легко впізнають персонажів навіть без слів. Послухай пісні персонажів опери і спробуй передати характери казкових героїв за допомогою жестів і танцювальних рухів у відповідних темпах.
Слухаємо музику
Микола Лисенко, пісня Кози, пісня Лисички, пісня Вовчика, пісня Рака з опери «Коза-дереза».
Про що розповіли персонажі у своїх піснях? Спробуй схарактеризувати кожного героя опери-казки за музичними ознаками цих пісень. Чим різняться пісні Кози, Лисички і Рака? Чи знайомі тобі мелодії їхніх пісень і звідки?
ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА
Іще з дитинства Микола Лисенко захоплювався музикою. Мати почала його навчати грі на фортепіано з 5 років. Талановитий учень вражав своєю музичною пам'яттю, чистотою і легкістю гри. Маленький Микола швидко запам'ятовував мелодії та добирав їх на роялі. У 9-рІчному віці написав свій перший музичний твір — граційну «Польку". Під час гостювання в бабусі Марії М. Лисенко познайомився з народною піснею, яку полюбив назавжди. Велику цікавість у нього викликали народні театралізовані обряди, свята. Згодом, коли він став композитором, збирав найкращі народні пісні та записував їх.
Народні пісні входять до репертуару багатьох співаків. Композитори також використовують музичний фольклор у своїй творчості. Тож, у чому секрет такої популярності народної пісні?
Може в тому, що в народних піснях ідеться про життя людей, про їхні турботи, почуття, емоції...
Напевно, такі Відомий український композитор Кирило Стеценко був учнем Миколи Лисенка, і, як учитель, також захоплювався народною піснею. Для дітей композитор написав дві опери, у яких використав народні пісні.
Слухаємо музику
Кирило Стеценко, опера «Лисичка, котик і півник» (фрагменти першої дії):
•  пісня Котика «Ти, мій брате Півнику»;
•  пісня Лисички «Півнику-братику, ясний соколику»;
•  пісня Півника «Котику-братику, несе мене Лиска».
Які герої виникли у твоїй уяві? Як музика розповіла про казкові події?
Музика серед нас
1.  Обери слова, що характеризують музичну мову кожного персонажа опери К. Стеценка «Лисичка, Котик і Півник».
2.  Поцікався, як грають в українську народну гру «Вовк» із піснею «Ой дзвони дзвонять». Розкажи у класі. Пограйтеся з однокласниками.
3.  За бажанням. Створи ілюстрації до прослуханих уривків з опери К. Стеценка «Лисичка, Котик і Півник».

 


Категория:
2015
| Просмотров: 609 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть