загрузка...
Тема 14. Напередодні Нового року - 2 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 2 » Тема 14. Напередодні Нового року
19:21
Тема 14. Напередодні Нового року

Напередодні Нового року співають пісні із щедрими побажаннями здоров'я, добробуту. Такі пісні називаються щедрівками. Виконують їх у супроводі музичних інструментів, із танцями, пантомімою, обрядовими іграми з масками. Щедрівки співали окремо господареві, господині, хлопцеві, дівчині, усій родині. Були щедрівки дитячі, жартівливі, пародійні. Щедрували також групами: «Меланка», «Василь» та «Ряжені».
А як  щодо колядок? Це також календарно-обрядові пісні?
Звісно, ці пісні також належать до календарно-обрядових пісень зимового циклу. Звичай колядування має свою давню історію. Колядки пов'язані з днем зимового сонцестояння, яке наші предки називали святом Коляди. Його святкували 25 грудня. Вважалося, що тоді Сонце з'їдає змій Коротун, і Щойно на небі з'являлася перша зірка, колядники заходили на подвір'я, кликали господаря і співали для його родини величальних пісень про сонце, місяць, зорі. Ці пісні й стали називати колядами, або колядками.
Щедрівка — величальнаукраїнська обрядова пісня, яку співали під Новий рік. Колядка — величальна українська обрядова пісня зимового циклу.
НАРОДНА СКРИНЬКА
Вважалося, що в день зимового сонцестояння богиня Коляда в Дніпровських водах народжувала нове сонце — маленького Божича. Язичники намагалися захистити новонародженого від змія Коротуна, а потім ходили від хати до хати, щоб сповістити людей про народження нового Сонця, зображення якого носили із собою.
Згодом, із становленням християнства, обряд колядування був приурочений до Різдва Христового, і в колядках з'явились біблійні та світські мотиви. Традиція колядування збереглася до сьогодні. Щойно на небі з'являється перша зоря, розпочинається Свята Вечеря: діти збираються гуртом і йдуть вітати в колядках із народженням Христа!
Як І колядки, щедрівки виникли давно. Вони створені на біблійні сюжети, у них також оспівують господаря і всю його родину. Та, на відміну від колядок, у щедрівках також йдеться про ластівок, жито, посіви, тобто про те, як новий рік зустрічається з весною. Адже в цей час, коли закінчується зимове сонцестояння, народжується Молоде Сонце І день стає довшим.
Слухаємо музику Українська щедрівка «Чи дома, дома».
Що оспівується у творі? До кого звертаються, співаючи цю щедрівку?
Українська щедрівка «Слава нашим господарям».
Кого прославляє щедрівка? Порівняй її з тією, що слухали раніше. Визнач характерні риси щедрівок.
Співаємо разом
Українські щедрівки «Ой, рано, рано кури запіли», «Прийшли щедрувати» (на вибір учителя й учнів)
Музика навколо нас
1. Поміркуй, який обряд: колядування чи щедрування — представлено на картині М. Гермашова. Які пісні виконують діти?
2. Пригадай, які колядки та щедрівки тобі відомі. Якщо тобі довелося би стати режисером новорічного свята, які б із них запропонував виконати?
3. Який сюжет картини «Поклоніння пастухів» італійського художника Доменіко Гірландайо? Яка музика відображатиме сюжет і настрій цієї живописної роботи?
4. Вигадай сучасну щедрівку і виконай її друзям і батькам.

Перевір свої досягнення

1. Допоможи Королеві Мелодії розкласти по скринях народні пісні.
2. Обери до кожної репродукції картин ту пісню, яка найкраще відображатиме настрій І сюжет. Виконай віночок пісень, який утворився.
3. Скориставшись підказками, пригадай назви пісень. Заспівай їх.
4. Визнач, у якому королівстві — Співучих Мелодій чи Танцювальних Ритмів — живуть ці музичні твори. Пригадай, які вони за характером, хто їх написав. Підкажи музикантам, як потрібно їх виконувати. Скористайся підказкою чарівника Музикуса.
5. Розгадай плутанину. З якої пісні ці слова? Проспівай.
6. Знайди відповідники
МУЗИЧНІ   ЗАГАДКИ 
Відгадай за описом назву музичного твору та його автора. Скористайся підказками.


Категория:
2015
| Просмотров: 305 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть