загрузка...
Тема 16-17. На гостини до сусідів - 2 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 2 » Тема 16-17. На гостини до сусідів
19:28
Тема 16-17. На гостини до сусідів

Кожний народ має свою національну музику, улюблені музичні інструменти, композиторів і виконавців, якими він пишається. Народній музиці притаманні національні ознаки, ритми тощо. Музика деяких народів є близькою до української, а інших — дуже відрізняється від неї.
Сьогодні Королева Мелодія і Король Ритм вирушають у подорож своїми королівствами. Сподіваюся, із задоволенням ти приєднаєшся до нихі
Я вирішив ознайомити вас з цікавими музичними інструментами, і щойно почав їх лічити, як побачив, що деякі з них зникли... Що ж мені робити? Допоможи мені в пошуках, де б ми не опинилися!
А я хотіла ознайомити тебе з новини мелодіями, які чула в інших країнах. Однак вони також десь зникли... Можливо, полетіли у свої країни. Допоможи Й мені, будь ласка: слухай уважно і залам 'ятовуй усі мелодії, які почуєш, звертаючи увагу на їхні особливості. £1          Отже, завдання від королеви Мелодії та короля
Ритма зрозумілі. У свою чергу, пропоную тобі розпочати музичний проект «Музика народів світу», в якому ти будеш занотовувати нову інформацію та враження, які виникли в тебе.
Музична культура народів Росії, Білорусі та Молдови — оригінальна й самобутня, хоча в дечому і схожа.
Тож завітаймо спочатку до північного сусіда — Росії.
Російські народні свята завжди супроводжуються танцями та піснями, жартівливими сценками, ярмарками. А де свято, там і вони — скоморохи, про веселу вдачу яких було відомо ще за часів Київської Русі.
Скоморох — мандрівний музикант, співак і актор, який виконував жартівливі й акробатичні номери.
Подивись на ілюстрацію І поміркуй, хто міг мандрувати разом із скоморохами.
Мистецтво скоморохів було пов'язано з руськими звичаями та обрядами. їхнім найпоиулярнішим музичним інструментом була домра.
МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
Домра — російський народний струнний щипковий музичний Інструмент із трьома або чотирма струнами. Для видобування звуку використовується медіатор.
А я знаю, що різновидом російської народної музики є частівка — невелика пісенька. От тільки я не розумію, чим вона відрізняється від інших схожих пісень.
Ось ми і зустріли нову мелодію, яка зникла. Назва «частівка» походить від «частіше». Особливістю частівки є те, що вона дуже коротка (до чотирьох строф), має чіткий ритм і обов'язково має комічний сюжет. Мелодія частівки дуже коротка — усього лише один куплет, який повторюється багато разів.
Частівки виконують під акомпанемент балалайки, баяна або інших народних інструментів.
МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
Балалайка — російський народний триструнний щипковий музичний Інструмент.
НАРОДНА СКРИНЬКА
Скликав цар народ і сказав: ти,  тому на  радощах багато лися  музиканти.  Хто  на чому селянський син, купив собі балалайку і так заграв —  весь народ здивувався, у танок пустився.
І отримав жвавий балалаєчник у нагороду яблука молодильні, водицю живу та повну шапку золота-срібла. «Яблучко з'їси — вік не постарієш, водиці ковтнеш — ніколи не помреш ...»
Дуже часто частівки використовують у своїх твоpax професійні композитори. Так, до цього жанру звертався російський композитор Родіон Щедрі н. Пригадай, який твір цього автора тобі вже відомий.
Родіон Щедрін написав «Пустотливі частівки» — концерт для оркестру в одночастинній формі. За своєю будовою цей твір є вільними варіаціями на різні теми. Сам композитор вказав, що їхня кількість — 70.
Слухаємо музику Родіом Щедрім, концерт «Пустотливі частівки» (фрагмент).
Які особливості частівок використав композитор? Як змінюється мелодія та динаміка твору? З яких Інтонацій складається мелодія? Назви інструменти симфонічного оркестру, які звучать при проведенні кожної нової теми. Скористайся підказкою короля Ритма.
Російський композитор Сергій Рахманінов відомий у всьому світі завдяки написанню і виконанню
своїх власних концертів. Концерт N» 3 вважають «поетичним», оскільки, як і в літературному творі, тут
музика має драматичний розвиток, вона сповнена лірики та сили.
Про голова тему — «пісню» а цього концерту, Рахманинов писав так: *Я хотів «заспівати» мелодію на фортепіано, як її виконують співаки, — знайти такий супровід, який не буде заглушати цей "спів"*.
Сергій Рахмамінов, Концерт № 3 ре мінор для фортепіано з оркестром ре мінор (фрагмент першої частики).
Які музичні інструменти «змагаються» в цьому концерті? Який характер музики? Що нагадує мелодія першої частини? Що можна уявити, слухаючи цю музику?
Музика білоруського народу має не менш тривалу історію. У своїх піснях білоруси відобразили свою любов до волі, міць духу, віру в добро і справедливість, гумор.
Як і всі слов'янські народи, білоруси дуже полюбляють співати й танцювати. Най відомі тим білоруським народним танцем є бульба, що означає «картопля». Тож не складно здогадатися, що саме прославляє цей танець: звісно, свою годувальницю — картоплю. У цьому тан ці рухами зображають посадку картоплі, вирощування та збір урожаю.
Білоруський народний ансамбль
Слухаємо музику Білоруська народна пісня-танець бульба.
Який характер мелодії? Визнач елементи музичної мови.
Велика кількість білоруських народних пісень і танців виконують під акомпанемент народних інструментів.
МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
Жалейка — білоруський духовий язичковий музичний інструмент, що має вигляд очеретяної трубки з роговим або берестяним розтрубом.
Молдовський фольклор також багатий на народні пісні й танці, чарівні народні казки, гуморески тощо.
Най популярніш им молдовським танцем є молдовеняска. Він звучить у швидкому темні. Коло, яким зазвичай розпочинають молдовеняску, повторюється після кожної нової фігури.
Молдовський народний танець молдовеняска.
Схарактеризуй прослухану музику, скориставшись підказками королеви Мелодії та короля Ритма.
Обери  музичний  інструмент і  створи  інструментальний супровід до танцю.
КАЗКОВА СКРИНЬКА                     
ПРО ЩО СПІВАЮТЬ ЖАЙВОРОНКИ Молдовська народна казка
Жив-поживав король, мав він одного сина. Сталося так, що хлопець занедужав. Найліпші лікарі королівства не знали, чим зарадити. Та якось прийшов у палац старий відун, оглянув королевича й сказав:
— Видужає королевич, коли з'їсть язик птаха-нептаха, якого вб'є людина-нелюдина, рушницею-нерушницею, зробленою з дерева-не-з-дерева.
Скликав тоді король своїх бояр, щоб вони розтлумачили слова старця. Вирішили бояри, що цей гггах-жайворонок. Людина-нелюдина то, звичайно, пастух, бо живе він не в селі, як усі люди.
а в лісі, як дикий звір. Не з людьми час проводить, а з вівцями — яка ж він людина? А дерево-недерево — це липа, яка має деревину м'яку, неміцну. А рушниця-нерушниця — це лук зі стрілами, адже він зроблений цілком із липи, а тятива — з лика.
Наказав король виготовити лук і відправити пастуха за жайворонком. Довго наздоганяв пастух жайворонка, втомився і сів перепочити. Раптом жайворонок сам сів на землю й запитав людським голосом:
— Чому ти переслідуєш мене, невже вбити хочеш? Адже ми з тобою давні друзі, а ти стрілу на мене націлив.
—  Не я тебе прагну вбити, а бояри, — відповів пастух, та й розповів усе, що знав.
Розсміявся отут жайворонок і заспівав:
— Обдурили тебе бояри! Птах я справжній. А рушниця-нерушниця — це трубочка з бузини, з якоТ хлопчиськи горохом стріляють. Бузина і є дерево-недерево. тому що майже вся вона з м'якості, тільки трубка тверда. А ось люди-нелюди — це ті, хто тебе вбити мене послали. У боярина під шапкою розуму дуже мало, ну, а може бути, і зроду його не бувало!
Проспівавши цю пісеньку, жайворонок злетів високо в небо... Пісеньку цю жайворонки співають і донині. Ледве вгледівши пастуха, то високо злітають, то падають каменем униз, увесь час співаючи.
Музика навколо нас
1.  Визнач інтонації, які зустрічаються в молдовенясці. 
2.  Запиши свої враження до проекту «Музика народів світу». Підбери Ілюстрації або намалюй власні.
3.  За бажанням. У вільний час ознайомся з білоруськими народними інструментами, занотуй інформацію про них.

 


Категория:
2015
| Просмотров: 378 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть