загрузка...
Тема 22-23. Рок-опера - 13 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 13 » Тема 22-23. Рок-опера
14:35
Тема 22-23. Рок-опера

Рок-опера - це театралізована вистава з сюжетом, дійовими особами, декораціями. Музику в стилі рок у такій виставі може виконувати і гурт, і класичний оркестр, або ж всі разом. У цьому музичному жанрі використовуються елементи музичної мови фольклору, джазу та інших мистецьких стилів. У виставах з'являються масові танці, специфічна пластика, найрізноманітніші прийоми звукового оформлення та світлові ефекти.
Цей жанр започаткував британський гурт «Хто» («The Who»), що створив рок-опери «Томмі» і «Квадрофонія». Сьогодні найвидатнішим та найуспішнішим вважають твір «Ісус Христос - суперзірка» британського композитора Бндрю Ллойда Веббера. Часто головні партії в рок-операх виконували рок-музиканти. Так, партію Ісуса у вищезгаданій рок-опері виконав вокаліст групи «Діп Перші» Йен Гіллан.
У Радянському Союзі перші рок-опери з'явилися в 70-х роках XX ст., найвідомішими з яких є «Орфей і Евридика», «Зірка та смерть Хоакіна Мур'єти» та «Юнона і Авось».
Відомий композитор Олексій Рибніков стверджує, що сучасна серйозна рок-опера не заперечує досягнень класики, а додає нові інструменти, електроніку, нову техніку, звукозапис. Та най головніше вона привносить смак і дихання сучасності. На сцені театру «Ленком» (м. Санкт-Петербург) уже понад чверть століття з великим успіхом йде рок-опера «Юнонаі Авось» вищезгаданого композитора. Упродовж цього часу головну чоловічу роль виконував відомий актор театру і кіно Микола Караченцов.
Я у світі музики: сприймаю, розумію
Олексій Рибніков, «Алілуйя кохання» з рок-опери «Юнона і Авось» (фрагменти на вибір вчителя).
Проаналізуй манеру виконання. Порівняй рок-оперу з оперою. У чому її особливості?
Декілька років тому світ сприйняв оваціями прем'єру французької рок-опери «Моцарт». Ця вистава полонила тисячі сердець поціновувачів такої музики в багатьох країнах світу, зокрема, Бельгії, Швейцарії, України, Японії, Китаю та Росії. Рок-опера присвячена історії життя Вольфганга Амадея Моцарта. Музику до неї написали композитори Жан-П'єр Шло та Олів'є Шультез, а вірші - Дов Аттья та Франсуа Шоке.
Я у світі музики: досліджую, дію
1. Які види мистецтва можуть взаємодіяти в рок-опері?
2. Які особливості музичної мови та манери виконання вокальних номерів відрізняють рок-оперу від опери?
3. Створюємо разом: Створіть сценарій рок-опери на вільну тему, підберіть музичний супровід.
4. За бажанням: Перегляньте всесвітньо відому рок-оперу «Ісус Христос - суперзірка». Чому, на вашу думку, ця вистава отримала велику популярність?
Найвідомішою українською рок-оперою вважають твір «Біла ворона», музику до якого написав композитор Геннадій Татарченко, а вірші - Юрій Рибчинський. В опері йдеться про трагічну долю французької національної героїні - Жанни д'Арк. Ось як розповідає про свій проект автор музики: «Вона пожертвувала молодістю, не створила сім'ю, натомість свідомо пішла на смерть в ім'я того, щоб Франція стала Францією. Подвиг Жанни д'Арк полягає в тому, що в період Столітньої війни самого поняття «нація» не існувало, а тільки «народність». Ще до народження Жанни існувала легенда, що мине кілька десятків років і Францію врятує цнотлива діва. Саме ця легенда й підтримувала французів, які вірили в перемогу над бургундцями.»
Прем'єра рок-опери відбулася в 1989 р. в Академічному драматичному театрі імені Івана Франка. Упродовж 11 років вистава «Біла ворона» з успіхом йшла в театрі, її побачили сотні тисяч глядачів не тільки Києва, а й Польщі, Австрії, Німеччини та інших країн.
У 2005 р. рок-опера увійшла в репертуар Театру російської драми ім. Лесі Українки з новим акторським складом.
Я у світі музики: сприймаю, розумію
Музика Г. Татарченка, вірші Ю. Рибчинського, тема Жанни з рок-опєри «Біла ворона», фрагменти з опери (на вибір вчителя).
Який характер музичного уривка?
Часто арії з відомих рок-опер здобувають популярність у масового слухача. Відбувається це завдяки естрадним співакам, які з допомогою аранжувальників інтерпретують твір, надають йому іншого звучання й колориту. Так сталося з композицією «Віват, король», в основі мелодії куплету якої лежить фрагмент з рок-опери «Білаворони».
ПОРТРЕТ МИТЦЯ
Геннадій Татарченко (1951 р. н.) - український композитор. 3 шести років вчився грати на скрипці та співав у хорі. Після музичної школи вступив до консерваторії. У 1975 р. долучився до колективу ВІД «Кобза» гітаристом. Працюючи в Будинку звукозапису Держтелерадіокомгтету України студійним музикантом та аранжувальником, записав чимало фонограм для відомих співаків, згодом почав компонувати і сам. Перший визначний успіх Татарченка пов'язаний з піснею «По-лісяночка» у виконанні Назарія Яремчука у 1984 р. Хіти Татарченка «Музыка капели», «Смешной драндулет» і україномовна «Білі нарциси» виконувала видатна Софія Ротару.
Співпрацював з Юрієм Рибчинським над грандіозним проектом - рок-оперою «Біла ворона». Запис першої українські рок-опери здійснювали естрадні виконавці: Тамара Гвердцителі, Олександр Малінін і Микола Караченцов. Його пісня «Біла ворона» увійшла в трійку найкращих пісень країни.
Я у світі музики: досліджую, дію
1. Ознайомтеся із сучасними рок-операми. Схарактеризуйте манеру виконання.
2. Створіть програмку до рок-опери, яка вам найбільше сподобалась.
3. За можливості відвідайте рок-оперу або перегляньте її відеозапис. Поділіться зі своїми враженнями з однокласниками.

Нові підручники 7 клас 2015 з геометріі, української літератури, алгебри
ГДЗ відповіді 7 клас інформатика. біологія. історія України


Категория:
2015
| Просмотров: 437 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть