загрузка...
Тема 31-32. Секрети вишитого рушника. Українські сувеніри - 1 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 1 » Тема 31-32. Секрети вишитого рушника. Українські сувеніри
11:04
Тема 31-32. Секрети вишитого рушника. Українські сувеніри

Традиції української народної вишивки сягають своїм корінням у глибину віків. Тоді з'явилися перші зна-ки-символи, що відобразилися згодом у вишитих орнаментах. Ними оздоблювали рушники, скатертини, фіранки, одяг. Проте саме вишитий рушник
став своєрідною візитною карткою України.
Здавна вишитий рушник вважається оберегом дому,
родини. З ним пов'язано багато українських народних
обрядів, сімейних свят та подій: родини, хрестини,
сватання, весілля тощо.
•   Роздивись картину, як використовується вишитий рушник у весільному обряді.
В орнаментах рушників відображено народні уявлення про життєдайні сили землі і сонця, образи добра і зла.
В кожній місцевості України майстрині з покоління в покоління передають характерні орнаментальні мотиви, типові композиції вишивок, притаманну їм колірну гаму та певні техніки вишивання.
•   Розглянь живописне полотно, де зображені вишивальниці з м. Решетилів. Як вони вдягнені? Які вироби вони прикрашають
вишивками?
За мотивами орнаменти вишивок поділяються на три групи: геометричні, рослинні, зооморфні (тваринні). У геометричних орнаментах відображено уяву наших пращурів про будову світу. Зазвичай геометричні орнаменти розташовуються у смузі та складаються з різноманітних ліній, хрестів, кружалець, трикутників, ромбів та мають такі назви, як «баранячі роги», «кучері», «кривульки». •  Пригадай, що таке рапорт та визнач його на орнаменті.
В рослинному орнаменті відображено поклоніння природі. Крім поширеного «дереважиття», популярні мотиви: «калина» —символ крові та невмирущого роду, «дуб» — життєдайної сили та енергії, «виноград» — добробуту, «барвінок» — життя, «яблуко» — кохання, «хміль» — весілля тощо.
•   Роздивись рослинні мотиви на рушниках. Знайди серед них символічні зображення.
У давнину птах вважався символом людської душі, тому його зображення нерідко можна побачити на рушниках. Солов'я і зозулю найчастіше вишивають на гілці калини, що символізує продовження роду. Пава — птах сімейного щастя — завжди прикрашає весільні рушники. Шлюбну пару символізують соколи, голуби, розташовані одне до одного голівками. Вони або тримають у дзьобиках ягідку калини, або сидять в основі дерева — символу нової сім'ї.
Практичне завдання
Створи стилізоване (спрощене, узагальнене) зображення птаха, яке можна вишити на рушнику (кольорові олівці, фломастери, маркери або кольоровий папір).
Поради Чарівниці Гармонії
Пригадай особливості форми птаха, якого хочеш зобразити (наприклад, зозулі, голуба, півня, пави). Щоб малюнок можна було використати для вишивання, виконуй його на аркуші паперу в клітинку. Спочатку наміть пропорції, форму птаха олівцем. Подумай, як краще розмістити крильця (піднятими чи опущеними). Зафарбовуй клітинки всередині контуру так, щоб добре вирізнялася голова, дзьобик, шия, тулуб, хвостик, лапки пташки.
Запитання І завдання
1.   Які орнаментальні мотиви використовуються на вишитих рушниках?
2.   Дізнайся, образи яких рослин І птахів прикрашають вишиті рушники, поширені у твоєму краї.

Українські сувеніри
Яка неймовірна краса — твори українського декоративно-прикладного мистецтва! Фантазія народних майстрів — творців такого дива, не має меж. Милуватися зразками творів декоративно-прикладного мистецтва можна в музеї. А якщо захочеться користуватися такими виробами вдома? Тоді завітаймо в магазин «Українські сувеніри», де народні майстри з різних куточків нашої держави виставляють свої творчі здобутки на широкий загал.
Аби люди могли отримати уявлення про товари, що продаються в магазині, їх виставляють у вітринах. Красиво вітрина привертає увагу покупців, тому зазвичай до її оформлення залучають дизайнерів. Цікаво, які ж вироби народних майстрів будуть виставлені у вітрині нашого магазину?
Тут можна побачити ткані скатертини і серветки, вишиті рушники і сорочки, килими і ліжники, які вражають багатством орнаментів та кольорів.
Милують око своїми різноманітними формами і декором різьблені з дерева та керамічні глечики, кухлі, миски, тарілки, скриньки для прикрас.
• Пригадай, як виглядають «куманець» і «двійнята», та знайди їх серед поданих речей. Визнач рослинний та геометричний орнаменти на виробах.
Не менш цікавими є речі, виготовлені з бісеру, шкіри, соломки або прикрашені петриківським розписом.
Допоможи дизайнеру розставити у вітрині зразки народного мистецтва. Можна розмістити їх у симетричній або асиметричній композиції. У її центрі зазвичай розміщують найбільші предмети, а інші — групують навколо них.
Товари невеликих розмірів завжди розташовують ближче до скла вітрини, а більших — за ними. Для того щоб предмети можна було краще роздивитись, іноді їх розміщують на різній висоті.
В оформленні вітрини дизайнер застосовує також рекламні плакати, спеціальне освітлення, аплікацію кольоровими плівками, добирає необхідні кольори, застосовує ритм у розміщенні предметів.
Інколи композиція вітрини схожа на композицію натюрморту: килими, скатертини, рушники використовуються як тло.
•  Роздивись натюрморти: поміркуй і скажи, чому саме так художники розмістили предмети в композиції.
Практичне завдання (групова робота)
Проведіть конкурс на найцікавіший ескіз оформлення вітрини магазину «Українські сувеніри» (матеріали на вибір, колаж).
Поради Чарівниці Гармонії
Щоб виконати завдання, об'єднайтесь у групи. Порадьтесь між собою, які вироби будуть представлені у вітрині. Поміркуйте, які товари за розміром та кольором краще розмістити на передньому плані, а які — на дальньому. Намітьте ескіз розміщення предметів на аркуші. Визначтеся, хто який предмет зображатиме. Готові малюнки виріжте та наклейте у спільну композицію. Серед ескізів вітрин, представлених на конкурсі, оберіть найцікавіші.
Запитання І завдання
1.   Що враховує дизайнер в оформленні вітрини? Які матеріали використовує?
2.   Пригадай вітрини: яка з них тобі запам'яталась найбільше І чому?


Категория:
2015
| Просмотров: 356 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть