загрузка...
Тема 3. Вийшли в поле косарі - 2 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 2 » Тема 3. Вийшли в поле косарі
14:22
Тема 3. Вийшли в поле косарі

У кожного народу є безліч народних пісень, які виконують у певну пору року, тобто відповідно до календаря. У давнину такий спів супроводжувався обрядами, тому ці пісні називаються календарно-обрядовими. Зазвичай ці твори відображали кожен цикл хліборобської праці протягом року: навесні, влітку, восени. У таких піснях дуже часто відтворювалися рухи, що сим-волізують оранку, сівбу, жнива тощо.
Календарно-обрядові пісні — це пісні, які виконували селяни під час різних народних обрядів і календарних свят.
Пісні, які співають під час жнив, коли збирають урожай, називаються жниварськими. Ці твори пов'язані з хліборобськими обрядами, адже ленива — найважливіший час літнього циклу. І хоча цей період життя людини характеризується важкою працею, він насамперед означає завершення хліборобського року. А чи відомо тобі, які обряди пов'язані зі жнивами? Якщо ні, тоді звернімося до народної скриньки.
НАРОДНА СКРИНЬКА                           
В Україні до початку жнив готувалися і як до великого свята, і як до важкої відповідальної роботи, коли доводилося працювати від світанку до ночі, не зважаючи на спеку і спрагу. У перший день жнив на полі з'являлися люди в широких білих штанях, у полотняних сорочках із косами в руках, — косарі. Дівчата й молодиці виходили на ниву Із серпами; жнучи, вони спритно клали сніп за снопом і, працюючи, співали.
Дожинаючи ниву, женці залишали трохи недожатих стебел із колосками «Спасові на бороду». Те недожате колосся вони зв'язували в пучок червоною ниткою, або виплітали колося-ну китицю, ніби бороду, й пригинали колосся до землі — це й була «Спасова борода».
Закінчивши жнива, женці примовляли: «Хто орав — тому силку, а хто сіяв — тому дві, а хто жав — тому всі. Дай Боже, щоб І на друге лїто був гарний урожай!"
За О. Воропаєм і Р. Кобальчинською
А ще під час жниварських робіт усі співали! Жниварський   обряд  був  сповнений  пісень   різного
змісту: у них звучала похвала ниві, врожаю, сонцю, господареві та трудівникам.
Жниварські пісні — народні пісні, які виконують під час жнив.
Слухаємо музику Музика Вітзлія Фіпіпенка, вірші Лади Реви «Поле моє, поле».
Який характер пісні? Про що співається в ній? Яка з репродукцій картин найкраще ілюструє пісню?
Жниварські роботи на селі, які тривають протягом літа, завжди супроводжувалися співом. Поділяються жниварські пісні на три групи: зажинкові — величання першого снопа і жниць, жнивні — основною темою є важка праця хліборобів, обжинкові — бадьорі, радісні пісні, у яких оспівується нива та новий урожай.
Послухай українську народну пісню «Вийшли в поле косарі». Поміркуй, до якої групи жниварських пісень вона належить.
Музика навколо нас
1.  Допоможи Тріольчику визначити, які пісні належать до жниварських.
•  пісні, які співають увечері
•  пісні, які співають підчас жнив
•  пісні про героїчні події
•  пісні, які змальовують тяжку працю хлібороба
•  пісні, які оспівують завершення жнив
2.  Запитай у бабусі чи дідуся, які жниварські пісні їм відомі. Поділися цими відомостями з однокласниками.
3.  Завдання. З допомогою дорослих знайди в Інтернеті відеозаписи жниварських обрядів в Україні та інших країнах. Порівняй: що в них спільного?

 


Категория:
2015
| Просмотров: 360 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть