загрузка...
Тема 4. Думи - 2 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 2 » Тема 4. Думи
14:24
Тема 4. Думи

Сьогодні ми дізнаємося про події у світі й державі з газет, репортажів журналістів по телебаченню і статей в Інтернеті. А як було раніше, коли ще не існувало преси, радіо і телебачення, Інтернету? Наприклад, у часи козацтва? ,Ти напевно здивуєшся, але тут я ставала в нагоді! Саме піснею линули розповіді про історичні події та їх учасників. А замість журналістів ці новини «розповідали» співці — кобзарі та бандуристи. Нерідко такими співцями були самі відвалені герої, які брали участь у боях. І характер цих пісень — дум, був відповідним — ліричним і драматичним. А виконувались думи в супроводі кобзи або бандури.
Думи — це ліричні або драматичні пісні, присвячені важливим історичним подіям і відважним героям.
3а характером мелодії думи близькі до речитативу, тобто налівспіву-напіврозмові. Вони тужливі, наспівні та протяжні.
Мандруючи від села до села, кобзарі виконували пісні про бойову славу й вічну доблесть козацького війська, про свободу та красу рідного краю. Вони розповідали людям у своїх піснях не тільки про різні події, ай висловлювали ідеї єднання народ)' в боротьбі проти чужинців, ідеї волі й незалежності, прославляли патріотизм, відстоювали права кожної людини й усього народу на вільне життя, звеличували шанування батьків, роду, Вітчизни.
Кобзар — мандрівний співак, який виконував пісні та думи в супроводі кобзи чи бандури.
Зазвичай души — це великі и ісеино-розповідні твори. Умовно вони складаються з таких частин: вступ (заспів),  епічна розповідь (розгортання сюжету), кінцівка (славослов'я).
Однією з найвідоміших є «Дума про козака Голоту».Хто не цетакий? Козак Голота («голота» означає «бідняк, незаможний») — це поетичний образ захисника рідної землі від іноземних загарбників. Дехто вважає, що цей персонаж має історичне підґрунтя: у ньому, начебто, змальовано одного зі сподвижників Богдана Хмельницького — полковника Іллю Голоту.
Слухаємо музику Українська народна пісня «Дума про козака Голоту».
Як у думі оспівується образ козака? Які риси характеру персонажу відображено у творі?
Музика навколо пас
1. Допоможи Тріольчику обрати слова-характеристики дум.
2. Роздивись репродукцію картини і визнач, як називається зображений народний музичний інструмент.

 


Категория:
2015
| Просмотров: 324 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть