загрузка...
Тема 5-6. Сяйво козацької слави - 2 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 2 » Тема 5-6. Сяйво козацької слави
14:28
Тема 5-6. Сяйво козацької слави

Могутню історію нашого народу можна простежити через пісні. Народні пісні, у яких ідеться про події минулого, називаються історичними.
А якщо в піснях розповідається про відомих людей, наприклад козаків, чи можна їх тоді назвати історич ними?
Звісно, Тріольчику! Тематика історичних пісень — різноманітна. У найдавніших історичних піснях ідеться про боротьбу українського народу із ворогами, а також прославляються національні герої.
Історичні пісні — це музично-поетичні твори, у яких оспівуються важливі історичні події та діячі.
Гордістю українського народу є сміливі й мужні козаки, які не могли жити без доброї пісні, без музики. Вони вправно грали на бубнах і трубах, та особливо шанували бандуру й кобзу.
Козацькі пісні — це музично-поетичні твори, у яких оспівуються безстрашні герої, захисники вітчизни — козаки.
А чи відоме тобі ім'я одного з найвизначніших козаків — князя Дмитра Вишневецького? Саме він побудував на острові Мала Хортиця (нині м. Запоріжжя) першу фортецю майбутньої Запорозької Січі — осередку козаків. Народні співці, кобзарі, склали «Пісню про Байду», головним персонажем якої, на думку фольклористів (дослідників народної творчості) вважають саме Дмитра Вишневецького. У цьому творі оспівується ідея благородства та високого почуття патріотизму.
Слухаємо музику
Українська народна пісня «Пісня про Байду- у виконанні Михайла Коваля.
Який характер пісні? Яким показаний у пісні Байда?
Про Байду Вишневецького до нашого часу дійшла сила-силенна легенд і переказів! За переказами, якось кримський хан Девлет-Прей повів на Хортицю майже всю орду. Упродовж місяця тримали татари острів в облозі, але так і не змогли зламати опір козаків. Замість перемоги отримав кримський хан ганьбу та величезні втрати війська, тому й відступив.
Історичною козацькою піснею є українська народна пісня «Ой на горі та женці жнуть». Який характер пісні?
Музика навколо вас
У чому полягають відмінності між думою й історичною піснею? Вигадай музичний супровід до пісні «Ой на горі та женці жнуть». Виконай його на дитячих народних інструментах. Обери музичний інструмент для того, щоб передати стукіт копит коней.     
Козацька слава невмируща! А в якому характері написані козацькі пісні? Скористайся підказкою короля Ритма. Поясни, чому ти так вважаєш.
Більшу частину свого життя козаки проводили в
численних походах, оскільки постійно виникала необхідністі, обороняти українські землі від ворогів, визволяти побратимів із полону в сусідніх державах (зокрема, у Кримському ханстві, Туреччині). Такі походи могли тривати місяцями, тому й не дивно, що під час степових І морських подорожей козаки складали чимало пісень, аби підняти свій бойовий дух.
Який характер, на твою думку, має похідна козацька музика? Який з музичних героїв уособлює цю музику?
Слухаємо музику. Євген Адамцевич, Запорізький марш
Який характер твору? Що виникло у твоїй уяві під час про-слуховування маршу? Як змінюється динаміка? Інтонації якої пісні використав композитор у цьому творі? Скористайся підказкою Королеви Мелодії.
МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
«Запорізький марш» вважається народним музичним твором, який відтворив бандурист Євген Адамцевич: «У 1926 році я почув мелодію: першу частину від кобзаря Положая Івана Кириловича, другу частину — мажорну, сам склав, і, з'єднавши до купи, дав назву Запорізького маршу».
Уперше публічно Євген Адамцевич виконав марш у 1969 р. на концерті в Київському оперному театрі імені Тараса Шевченка. Очевидці розповідали, що Є. Адамцевич виконував марш дуже виразно, енергійно, вкладаючи всю свою майстерність й емоційну образність. У неймовірному потягові сердець за мелодією люди підводилися з місць. Вибухнула ще нечувана під цим склепінням громовиця оплесків. Мені важко перепові-сти, що було після першого виконання «Запорізького маршу». Скажу лише, що старий Адамцевич виконав його на вимогу публіки тричі. Стало зрозуміло: відбулося щось надзвичайне. Над зачарованим залом зайнялася і згасла чудова мить, яку повторити, затримати ніхто не зможе».
За І. Дібровою
Козаки полюбляли не лише співати, а й танцювати. Пригадай, як називається їхній улюблений танок. В опері «Запорожець за Дунаєм» видатного українського композитора Семена Гулака-Артемовського звучать п'ять танців: дівочий хоровод, «Український танок», «Чорноморський козак», «Запорозький козак», «Козачок». За сюжетом опери, хлопці й дівчата повертаються з поля — закінчилися жнива й розпочалося свято врожаю, яке неможливо уявити без танців і пісень. Усі танці, що відбуваються на сцені, — різного характеру. У музиці танців композитор намагався відобразити козацький дух, гумор, мужність і оптимізм.
Слухаємо музику
Семен Гулак-Артемавський, танці з опери «Запорожець за Дунаєм» (на вибір учителя).
Який характер танцю? Як змінюється мелодія, ритм, динаміка? Що притаманне українським танцям, які прослухали?
Музика навколо вас
1. Допоможи Тріольчику обрати слова, які характеризують музику танців з опери С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаем».
2. Пригадай марш, який слухали на уроці. Установи відповідність.
«Запорізький марш»                        Самійло Яшний
«Козацький марш»                          Євген Адамцевич
3. За бажанням. Послухай козацькі пісні. Уяви себе композитором, що пише героїчну оперу. Яку із прослуханих пісень, на твою думку, можна використати для розкриття героічної теми?              


Категория:
2015
| Просмотров: 344 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть