загрузка...
Тема 8-9. Фольклор і музичний театр - 12 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 12 » Тема 8-9. Фольклор і музичний театр
20:10
Тема 8-9. Фольклор і музичний театр

В останній чверті минулого століття на культурному обрії України замайоріла досі небачена «зірка» - фольк-опера «Цвіт папороті» Євгена Станковича. Саме цей твір започаткував нову добу в музич но-театральному мистецтві. Адже до того часу в Україні не існувало такого музичного жанру, який ґрунтувався би виключно на українському фольклорі: історичних нарисах, народних звичаях, прикметах, фантазіях тощо. Митець по-новаторськи поєднав у своєму творі звучання оркестру із самобутнім співом народного хору, традиційний фольклор - із сучасними засобами виразності, зокрема авангардними. «Цвіт папороті» особливий ще й тим, що композитор увів до складу симфонічного оркестру народні інструменти.
В основі фольк-опери - літературні твори Миколи Гоголя, національний фольклор, героїчний епос, народні обряди та пісні, легенди. Лібрето написав А. Стельмапіенко, а декорації до фольк-опери створив український художник Є. Лисик. З політичних причин у 1979 р. прем'єра не відбулася, а декорації було знищено.
У фольк-опері «Цвіт папороті» немає наскрізного сюжету, звичного для жанру опери монологів, арій, дуетів. Твір складається з трьох дій: у першій змальовуються картини із життя Запорозької Січі; у другій розкриваються особливості народного побуту - сцени на свято Купала; зміст третьої - прославлення подвигів, здійснених народними героями заради Батьківщини.
народне Поряд із
МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
У другій дії фольк-опери «Цвіт папороті» відображено життя в усіх його проявах: світлих і радісних, суворих і трагічних реальними святковими обрядами на Івана Купала зображено й фантастичні образи, зокрема русалок.
У сцені «Русалчині купала* оркестрове звучання незвичайними способами поєднується з голосами хору - шепотом, зойками, зітханнями, - усе це створює таємничу атмосферу. На цьому тлі звучить соло русалки - пісня про загублену дівочу долю «Ой, глибокий колодязю
».
Але в печальний спів, наче вихор, уривається купальський шабаш відьом. Виразна, пластична мелодія змінюється вигуками, завиваннями. Кульмінацією шабашу стає фантастична «Фуга нечисті*. У ній майже відсутні мелодії, оскільки головна тема фуги - скоромовка, що промовляється з «жорстокістю» (авторська вказівка).
Коли опівночі зацвітає папороть, шабаш раптово обривається, і все навкруги завмирає. Звучить акапельний спів хору, якому акомпанує лише записана на плівку «музика лісу» - шум листя, пташине щебетання тощо.
Я у світі музики: сприймаю, розумію
Євген Станковий, «Купала», II дія з фольк-опери «Цвіт папороті» у виконанні камерного хору «Київ».
Схарактеризуйте образи, які виникають у цьому фрагменті. Які його композиційні особливості?
Євген Станковий, «Ой, глибокий колодязю», «Русалчині купала» з фольк-опери «Цвіт папороті» у виконанні хору ім. Г. Верьовки, солістка - Ніна Матвієнко.
Як у другій дії опери відображені святкові обряди на Івана Купала, купальський шабаш відьом? Який характер музичного фрагменту твору? Чим вражає прослухана музика? Що незвичного у виконанні ви помітили?
ПОРТРЕТ МИТЦЯ
Станковий Євген Федорович (народ, в 1942 р.) - український композитор, музичний і громадський діяч, лауреат численних вітчизняних і міжнародних премій і нагород, народний артист України, Герой України. Народився в м. Сваляві, де здобув початкову музичну освіту. Продовжував навчання в музичному училищі Ужгорода, потім у консеваторіях Львова і Києва (учень Б. Лятошинського, М. Скорика). У доробку композитора - 6 симфоній, 9 камерних симфоній, фольк-опера «Цвіт папороті», 6 балетів, велика кількість ораторій, камерно-вокальних й інструментальних творів. Також написав музику до шести вистав і понад сотні фільмів.
Я у світі музики: співаю, відчуваю
Прослухайте пісню Михайла Коваля «Балада про Крути». Пригадайте, що таке балада.
У цій пісні йдеться про криваві події 1918 p., коли відбувся нерівнозначний бій між більшовицькою армією і загоном київських студентів та бійців вільного козацтва на залізничній станції Крути. Запекле протистояння тривало упродовж 5 годин. Завдяки значній кількісній перевазі супротивника українська молодь зазнала поразки, віддавши свої життя за українську державність.
Під час поховання 2 7 юнаків, які потрапили до більшовиків у полон, а потім були ними страчені, поблизу Аскольдової могили в Києві голова Української Центральної Ради М. Грушевський назвав загиблих героями, а поет П. Тичина присвятив мужнім патріотам вірш «Пам'яті тридцяти».
Я У світі музики: досліджую, дію
1. Поміркуйте, чому жанр опери Є. Станковича «Цвіт папороті» визначено як «фол ьк-о пера».
2. Якою є тематична основа фольк-опери «Цвіт папороті»?
3. Схарактеризуйте композиторський стиль Є. Станковича.
Сучасна балетна вистава відрізняється від класичного балету тим, що їй притаманні ритмопластичні танці, пантоміма, елементи акробатики, світлозвукові ефекти, оригінальні декорації, костюми, і навіть спів (хори).
Пригадайте характерні ознаки класичного балету. З яких танцювальних номерів складається балетна вистава? Які балети ви знаєте?
Відомий композитор Ігор Стравінський створив балет «Веснасвященна» , у якому відобразив язичницьку Русь навесні: з дівочими хороводами, культом Землі, жертвопринесенням на честь богині Весни. У балеті надзвичайно сильний і виразний ритм. Композитор використовує основні музичні засоби - тембр, гармонію і ритм, щоб зобразити взаємовідносини природи і людини.
Новизна і складність музики відчули і глядачі під час прем'єри, і оркестр на репетиціях. Лібрето до балету написали сам композитор - Ігор Стравінський, і Микола Реріх - всесвітньо відомий художник, який також створив декорації і костюми до вистави.
Прем'єру балету глядачі не сприйняли, залишивши поза увагою оригінальність і складність хореографії на тему язичницьких обрядів. Але минули роки, і балет підкорив серця шанувальників мистецтва в усьому світі.
Чим вражає музика балету? Які картини-образи виникли у вашій уяві? Чому глядачі на прем'єрі не сприйняли балет?
ПОРТРЕТ МИТЦЯ
Стравінський Ігор Федорович (1882-1971) - всесвітньо відомий композитор та диригент українського походження. Народився в сім'ї співака в Оранієнбаумі, поблизу м. Санкт-Петербург. ^ 3 дитячих років навчався гри на форте-
піано. Талант композитора яскраво проявив-К ся в жанрі балету. Під керівництвом М. Рим-ського-Корсакова були написані перші твори - скерцо і соната для фортепіано, сюїта для голосу з оркестром «Фавн і пастушка», симфонія «Феєрверк» для оркестру, прем'єру якої відвідав відомий хореограф Сергій Дягі-лєв. Він високо оцінив талант молодого композитора. Протягом трьох років співпраці з трупою Дягілєва Стравінський написав три балети, що принесли йому світову славу - «Жар-птиця», «Петрушка» та «Весна священна».
Стравінський, творчість якого вплинула на розвиток музики XX ст., посідає особливе місце серед композиторів того часу.
Я у світі музики: досліджую, дію
1. Які теми та образи використав у своєму балеті «Весна священна» Ігор Стравінський?
2. Поміркуйте, чому композитори сучасності звертаються до фольклору та музичних традицій минулого?
3. Працюємо разом. Об'єднайтесь у групи, оберіть легенду або міф, проілюструйте її музичними фрагментами (народної та сучасної музики), створіть ескізи декорацій. Поясність свій вибір музичних творів. Визначте жанр твору, дайте назву.

Підручники 7 клас основи здоров'я
Відповіді 7 клас алгебра


Категория:
2015
| Просмотров: 1230 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть