загрузка...
Тема 9-10. Народна іграшка. Світ петриківки - 1 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 1 » Тема 9-10. Народна іграшка. Світ петриківки
10:33
Тема 9-10. Народна іграшка. Світ петриківки

Чи не вражає тебе чарівна сила українського народного мистецтва? Воно, як «дерево життя », вишите на рушниках, вирізане у витинанках, зображене в розписах, міцно вкоренившись у виробах декоративно-прикладного мистецтва та розвиваючись далі у творчості юних майстрів.
Спробуй і ти долучитися до давніх українських традицій! Під час пошуків Фантазії ти опинишся у світі образів петриківського розпису, вирізатимеш традиційну вити-нанку, виготовлятимеш народну іграшку і навіть малюватимеш інтер'єр української хати.
Художні образи створюють не тільки народні майстри, а й архітектори та дизайнери. Ти також зможеш проявити свою фантазію, створюючи ескізи фантастичних архітектурних споруд та виконуючи ескізи майбутніх дизайнерських виробів.
У дітей зараз є багато різноманітних сучасних іграшок. Проте, щоб знайти Фантазію, нам треба потрапити у світ народної іграшки та навчитися її створювати.
У давні часи іграшки були не тільки оберегами, а й розвагою.
Народні майстри зазвичай виготовляють іграшки з природних матеріалів: глини, дерева, трави, соломи, кукурудзи, також тканини.
Із минулого до нас дійшли керамічні та дерев'яні іграшки: ляльки, «панночки», вершники, коники, баранці, олені, півники, зозульки. Сьогодні старовинні іграшки можна побачити в музеях, на виставках.
Форма, народних іграшок спрощена, тобто вона не копіює форму справжніх тварин, а виявляє в ній найхарактерніше. Народні умільці декорують вироби розписом, різьбленням, вишивкою тощо. Отже, для народної іграшки притаманні не реалістичні, а декоративні образи.
Своєрідні іграшки з дерева виготовляють у м. Яворів, що на Закарпатті. Вони виглядають як справжні витвори мистецтва. 
Серед глиняних іграшок найбільш  поширеними є  свищики (свистунці) у вигляді птахів, а інколи й інших тварин. Вони мають просту форму, характерний декор з рослинним орнаментом. Найвідомішими в Україні та поза її межами є керамічні іграки, виготовлені майстрами із с Опішне (Полтавщина) і м. Косів (Івано-Франківщина).
Це цікаво
Лялька-мотанка — одна з найдавніших українських
народних іграшок, що вважалася берегинею роду. її виготовляли шляхом намотування тканини на основу без застосування голки. У ляльок обов'язково виділяли голову, а обличчя залишалося порожнім або позначалося навхрест перетягнутими нитками.
Ляльок-панянок із трав чи листя з качанів кукурудзи інколи одягають у вбрання з тканини.
Гуцульські майстрині вправно виготовляють іграшки, зокрема ляльок, з овечого сиру, декоруючи фігурки природними барвниками із соку буряка, калини.
• Порівняй мотанку зі звичайною лялькою. Чим вони схожі, а чим відрізняються?
Практичне завдання
Виготов іграшку за українськими народними мотивами (глина, солома; тканина або інші природні матеріали).
Поради Чарівниці Гармонії
Використай матеріали, що допоможуть створити виразний за характером образ іграшки, берегині. Добери декор, який підкреслить форму.
О. Костюченко. Мавка
Запитання І завдання
1.   Чим декоративне зображення відрізняється від реалістичного?
2.   Що вважається головним для створення художнього образу Іграшки?
3.   Назви матеріали, з яких виготовляють українську народну Іграшку.

Світ петриківки
Надзвичайною є краса творів народного декоративного мистецтва. Помилуйся чудовими розписами, створеними майстрами селаПетриківка, що на Дніпропетровщині. Розмаїття дивовижних квітів, їхніх форм і кольорів вражає! Використовуючи однакові прийоми розпису, митці щоразу створюють неповторні композиції. Зобрази чарівну квітку так, як малюють її народні умільці. Силою своєї краси вона зруйнує лихі чари і допоможе визволити Фантазію.
Петриківський розпис — це
українське народне декоративне мистецтво, назва якого походить від назви селища, де воно виникло. Сьогодні петриківський розпис охороняється міжнародною організацією, що опікується культурою людства, — ЮНЕСКО. Раніше петриківкою прикрашали побілені стіни над вікнами й дверми, печі в хатах, а згодом і предмети домашнього вжитку, зокрема посуд і скрині.
Майстри виготовляли фарби з трав, листя, ягід і квітів на суміші яєчного жовтка й молока, закріплювали вишневим клеєм чи буряковим цукром. Для пензликів використовували котячу шерсть.
У петриківському розписі переважають рослинні візерунки. Здебільшого це — квіти (жоржини, айстри, тюльпани, мальви, ромашки, волошки), також ягоди та мереживне листя. Інколи серед рослин можна побачити фантастичних птахів.
У колориті розпису поєднуються чотири кольори: жовтий, червоний, синій, зелений. Ягоди калини, винограду, горобини майстри часто зображують пальцем.
Майстри виконують такі традиційні мазки, як «гребінець», «зернятко», «горішок» тощо, котячими пензлями. «Гребінець» починається з потовщення, зробленого натиском пензля, та завершується тонким вусиком. «Зернятко» наносять спочатку легким дотиком, а наприкінці натиск пензля збільшується. Кілька «зерняток» з обох боків стебла нагадують колос. «Горішок» складається з двох гребінцевих мазків, поставлених один навпроти одного.
Це цікаво
Сучасні майстри селища Петриківка та їхні учні розписали орнаментом бетонний паркан завдовжки 120 м. Для цього було використано 30 кг фарби десятьох кольорів. Це досягнення художників зареєстрували як національний рекорд. 
Практичне завдання
Намалюй чарівну квітку, застосовуючи прийоми петриківського розпису (акварель, гуаш).
«гребінець»    «зернятко»    «горішок» Поради Чарівниці Гармонії
Продумай свою квіткову композицію, обери потрібний формат. Починай роботу з великих мазків у центрі композиції. Поступово додавай дрібні деталі — пелюстки, стебла, листя, вусики, ягоди тощо. За потреби застосуй прийом малювання пальчиком.
Запитання І завдання
1.   Розкажи про особливості петриківського розпису.
2.   Які предмети домашнього вжитку тобі хотілося б прикрасити петриків-ським розписом?


Категория:
2015
| Просмотров: 337 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть