загрузка...
Теплові пояси Землі та їх вплив на природу - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Теплові пояси Землі та їх вплив на природу
10:58
Теплові пояси Землі та їх вплив на природу

Пригадай, яку форму має планета Земля. Яке значення Сонця для життя на Землі?
Як нагрівається земна поверхня. Ти вже знаєш, що Сонце - це джерело тепла і світла для всього живого на Землі. А все тому, що наша планета має форму кулі.
Сонячне проміння освітлює різні ділянки Землі під різними кутами, а отже, нагріває її поверхню нерівномірно. Так, на екваторі сонячне проміння падає на Землю майже прямовисно, а біля полюсів - тільки ковзає по ній.
Найбільший кут падіння сонячного проміння на земну поверхню біля екватора. Тому тут Земля отримує значно більше тепла і світла, ніж біля полюсів.
Теплові пояси Землі. На поверхні нашої планети виокремлюють п'ять основних теплових поясів: один тропічний, два помірних і два холодних (полярних).
Розглянь малюнок 10 і знайди на ньому теплові пояси Землі.
По обидві сторони від екватора розміщений тропічний пояс, межею якого є Північний і Південний тропіки (знайди їх на глобусі й карті півкуль). Холодні (або полярні) пояси розташовані біля Північного і Південного полюсів, межами яких є полярні кола (знайди їх на глобусі й карті півкуль). Помірні пояси займають проміжне положення: вони знаходяться в кожній півкулі між полярним колом і тропіком.
Особливості теплових поясів. Найспекотніший -тропічний пояс. Тут Сонце піднімається високо над горизонтом і посилає на Землю своє проміння. Земна поверхня добре прогрівається, тому протягом усього року - і взимку, і влітку - висока температура повітря. У тропічному поясі тривалість дня і ночі становить приблизно по 12 год. Сонце буває в зеніті двічі на рік.
Природні умови холодного теплового поясу дуже суворі. Там більшу частину року триває зима: Сонце впродовж декількох місяців майже не з'являється на небі, панують люті морози й сильні вітри. Хоча влітку Сонце цілодобово практично не заходить за горизонт, але його проміння лише ковзає по земній поверхні й слабо її нагріває. Тут спостерігаються полярний день і полярна ніч.
Природні умови помірних поясів значно тепліші. Зима менш тривала, але морозна та сніжна. Літо тепле, з великою кількістю спекотних днів. Погода помірних поясів підкорена чіткому графіку зміни чотирьох сезонів: зими, весни, літа й осені.
Словничок:  теплові пояси - тропічний, холодні (полярні), помірні; полярний день, полярна ніч.
Перевір себе
1.  Чому природні умови в різних місцях земної кулі не однакові?
2.  Назви й покажи на карті теплові пояси Землі. Який з них найспекотніший? Поясни чому.
3.  Чим можна пояснити, що холодні пояси розміщені ближче до полюсів Землі?
4.  У яких теплових поясах спостерігаються пори року?
5.  За допомогою карти теплових поясів з'ясуй, у якому тепловому поясі розміщена Україна.
Бібліотечка природодослідника
Учені зазначають, що людина найкомфортніше почувається у помірних поясах, ближче до спекотних. Холодні пояси мало придатні для життя, у той час як у тропічному завжди відчувається надлишок енергії.
Висновки
Що ближче до екватора розміщена та чи та область земної кулі, то більше сонячного тепла вона отримує. За кількістю тепла, яке отримують від Сонця, виокремлюють п'ять теплових поясів - тропічний, два помірних і два холодних (полярних).


Категория:
2015
| Просмотров: 2298 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть