загрузка...
Твір Кам’яний хрест як художній символ трагізму українського селянина-бідняка в новелі В.Стефаника «Кам’яний хрест» - 12 Мая 2014
Главная » 2014 » Май » 12 » Твір Кам’яний хрест як художній символ трагізму українського селянина-бідняка в новелі В.Стефаника «Кам’яний хрест»
13:50
Твір Кам’яний хрест як художній символ трагізму українського селянина-бідняка в новелі В.Стефаника «Кам’яний хрест»

Василь Стефаник – автор самобутніх, глибоких за змістом і мистецьки довершених соціально-психологічних новел про життя західноукраїнського селянства кінця ХІХ - початку ХХ століття. Йому належить почесне місце в історії української класичної літератури. Уже після появи перших збірок Стефаникових новел, їх стали перекладати на інші мови. Їх високо цінувала критика. Короткі, насичені глибоким соціальним змістом, перейняті болем, його новели по-новому відкрили душу селянина, його думки, прагнення.
    У новелі «Кам’яний хрест» Стефаник зразу знайомить нас із літнім уже і зігнутим недолею селянином – бідняком Іваном Дедухой, якого сусіди прозивала Переламаним. Письменник не дає розгорнутого портрета персонажа. Він тільки звертає увагу на ті деталі, які говорять про його надлюдські зусилля, про його спільну з конем важку роботу на піскуватому горбі. Але його зусилля більше, ніж у коня. Бо коли кінь уже не міг далі підніматися на схилу горба, Іван сам мішками виносив гній наверх, обливаючись потом і обдираючи коліна. Все його життя на селі – це неймовірна віжка робота, щоб тільки мати навалок чорного хліба. Після розповіді про юнацькі роки головного героя Стефаник ставить читача перед головною подією: Іван Дідух прощається з сусідами і виїздить із сім’єю до Канади. Сини і жінка змусили його продати своє убоге господарство, щоб поїхати на пошуку землі і роботи для дітей. Автор глибоко розриває безмірне горе селянина, який уже перестав бути хоч і убогим, але господарем. Навіть колишня каторжна праця на горбі здається Іванові «утраченим щастям». Він, як перед смертю, прощається з жінкою, з людьми, з селом. Виявляється, що він уже «собі на своїм горбі хресток комінний поклав», як покійникові. Далека й невідома Канада асоціюється у нього з могилою. «Хотів він тілько памнєтки по собі лишити», несміливо признається Дідух сусідам. Йму стало легше і від того, що виповів людям свою сердечну таємницю, і від обіцянки односельчан доглядати той хрест. Всі епізоди новели – (прощання, сповідь, жалібний спір, божевільний танець) підпорядковані головному завданню – розкриттю ними народної недолі, людського горя і водночас сподівань трудівників на краще майбутнє. Спів Івана і старого Михайла, в якому слова йшли «як жовте осіннє листя, що ним вітер гонить по замерлій землі, а воно раз на раз зупиняється на кожнім ярочку і дрожить подертими берегами, як перед смертю», - посилює, на мою думку, тему народної драми, нездійснених поривів і стремлінь, марно втрачених сил молодості. І цей семний спів стає алегоричним виразом народного горя і страждань. Новела «Кам’яний хрест» багата на символічні деталі й образи. Це стосується, на мій погляд, насамперед камінного хреста, що символізує нестерпні муки і терпіння не тільки Івана Дідуха, а й всього народу, який хилиться під кам’яною вагою гніту, але не падає. І не впаде. Витримає, як витримав Дідух, самотужки висадивши хрест на горб.
    Мені здається, що символічність новели (викинутий на берег камінь, могила – Канада , камінний хрест) ліризує її, наповнює внутрішньою силою, що дихає людяність і любов’ю.  Стефаник глибоко показав складні переживання бідняків, зумовлені соціальними та іншими причинами. При цьому він уникав зайвої описовості, як у драмі; змушував своїх персонажів само розкриватися. Тому на мою думку, важливою значення набували діалоги й монологи. Я гадаю, що новела Стефаника «Кам’яний хрест» належить до кращих творів про еміграцію західноукраїнських трудящих за океан. Я вважаю, що відкриваючи для себе творчість Стефаника, ми відкриваємо таємниці душі людини і навколишнього світу – з радістю, хвилюванням, зачарованістю. Відкриваємо красу. 

 


Категория:
Твір, сочинение
| Просмотров: 923 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть