загрузка...
Уявлення давніх людей - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Уявлення давніх людей
10:50
Уявлення давніх людей

Що таке Всесвіт? Під словом Всесвіт зазвичай розуміють космічний простір і все, що його заповнює: небесні тіла, газ і пил. Всесвіт - це сукупність галактик і простір між ними. Планета Земля - частина Всесвіту. Завдяки спостереженням учені визначили походження Всесвіту і його вік, що становить приблизно 14 млрд років.
Як давні люди уявляли Землю і Всесвіт? Уявлення про будову Всесвіту формувалися поступово. У давнину центром Всесвіту вважали Землю. За уявленнями давніх індійців, Земля - це півкуля, яку тримають на своїх велетенських спинах слони, що стоять на величезній черепасі. А ця черепаха лежить на змії, що уособлює небо й замикає навколоземний простір (мал. 2).                                          
Іншим уявляли Всесвіт наро ди, які жили колись на берегах річок Тигр і Євфрат у Західній Азії. Земля, на їхню думку, це гора, що зусібіч оточена морем. Над нею височіє зоряне небо.
Першим висунув припущення, що Земля не плоска, а має форму кулі, давньогрецький учений Піфагор. Це підтвердив і довів інший видатний учений Арістотель, який запропонував свою модель будови Всесвіту. На його думку, у центрі Всесвіту розміщена Земля, а навколо - небесні сфери, на яких закріплено небесні тіла. Уявлення Арістотеля розвивали інші вчені.
Перевір себе
1.  Що таке Всесвіт? Що входить у нього?
2.  Як давні люди уявляли Землю і Всесвіт?
3.  Хто вперше висунув припущення, що Земля має форму кулі?
Висновки
Всесвіт - сукупність галактик і простір між ними. Планета Земля - частина Всесвіту. Уявлення про будову Всесвіту сформувалися поступово.

Сонячна система
Пригадай, які рухи здійснює наша планета Земля.
Склад Сонячної системи. Навколо Сонця обертаються 8 небесних тіл. Усі вони менші від Сонця і не випромінюють світла. Ці тіла називають планетами. Знайди планети на малюнку 3.
Сонце разом з Меркурієм, Венерою, Землею, Марсом, Юпітером, Сатурном, Ураном і Нептуном, які рухаються навколо нього, утворюють Сонячну систему.
Кожна планета рухається навколо Сонця по власній орбіті. Найбільшим небесним тілом, яке добре видно із Землі, є Місяць. Він - супутник Землі. Обертаючися навколо Землі, Місяць разом з нею рухається навколо Сонця. За розмірами Місяць учетверо менший за нашу планету. На ньому немає повітря і не виявлено жодних ознак життя. Супутники є і в інших планет.
Що таке астероїди? Навколо Сонця обертаються не тільки планети, а й значна кількість невеликих небесних тіл - астероїдів. Раніше їх називали малими планетами. Нині відомо вже понад 5000 астероїдів. Деякі з них зіштовхуються між собою, змінюють свої орбіти і розсипаються на безліч дрібних уламків.
Комети, метеори та метеорити. Навколо Сонця рухаються комети. Комета - це дуже холодне невелике небесне тіло, що складається із замерзлих газів, води й твердих частинок. Усередині комети є ядро з льоду, замерзлого газу й частинок пилу. Зазвичай його діаметр сягає кількох кілометрів. Під дією сонячного проміння ядро поступово руйнується, утворюючи велетенський «хвіст» з пилу й газу. Якщо комета велика, то на нічному небі іноді його добре видно (мал. 4). Відомі випадки появи комет, «хвіст» яких охоплював півнеба.
Багато тисячоліть люди спостерігали за «падаючими зорями». Це метеори («зорепад»). Уламки зруйнованих комет і астероїдів іноді з великою швидкістю вриваються в повітряну оболонку Землі. Наражаючися на опір повітря, вони нагріваються до надвисоких температур. Якщо уламки великі, то метеори не встигають згоріти в повітрі й падають на поверхню Землі. Такі тіла називають метеоритами (мал. 5). Вони бувають кам'яні та залізні. Колекції метеоритів експонують у багатьох музеях світу.
Словничок:   планети.  Сонячна  система,  астероїд, комета, метеор і метеорит.
Перевір себе
1.  Що таке Сонячна система?
2.  Назви небесні тіла, які входять до складу Сонячної системи.
3.  Намалюй у зошиті схему Сонячної системи або виготов її модель із пластиліну.
4.  Як утворюється «хвіст» комети?
5.  Що таке «падаючі зорі»? Чи доводилося тобі спостерігати за таким явищем?
Використовуючи різні джерела інформації, дізнайся, чому комета Галея отримала таку назву. Чим вона цікава для вчених?
Бібліотечка природодослідника
За рік на Землю падає майже 2000 метеоритів. Вони вдаряються об поверхню Землі з величезною силою, унаслідок чого відбувається вибух. І якщо метеорит великий, то на місці падіння утворюється впадина округлої форми.
Сонячна система складається із Сонця, 8 планет, що обертаються навколо нього, - Меркурія, Венери, Землі, Марса, Юпітера, Сатурна, Урана й Нептуна, а також природних супутників, астероїдів (малих планет), великої кількості метеоритів і комет.


Категория:
2015
| Просмотров: 1231 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть