загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 113. Лексикологія. Тренувальні вправи - 17 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 17 » Укр.мова 5 кл. Урок 113. Лексикологія. Тренувальні вправи
13:48
Укр.мова 5 кл. Урок 113. Лексикологія. Тренувальні вправи
Мета: повторити, поглибити, узагальнити й систематизувати засвоєні в п'ятому класі знання учнів із теми «Лексикологія», удосконалити знання, уміння й навички п'ятикласників щодо практичного використання знань про однозначні й багатозначні слова, синоніми, омоніми, антоніми в усному й писемному мовленні, удосконалити вміння користуватися різними видами словників для збагачення, увиразнення мовлення; розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне, конкретне й абстрактне мислення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до видатних українців.
Тип уроку: урок-практикум.


предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок

Перебіг уроку Укр.мова 5 кл. Лексикологія. Тренувальні вправи
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
IV. ВИКОНАННЯ ВПРАВ НА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 
Вправа 453.
Гра «Відгадай слово»
► Прослухайте словникову статтю щодо тлумачення слова, відгадайте, про що йде мова. Доберіть до слів синоніми.
1. Відігнутий, закочений назовні край одягу, вбрання, взуття (закот — відворот, вилога, лацкан на грудях)).
2. Відбиття звуку від віддалених предметів, що сприймається як повторення первинного звуку. (Луна — відлуння, відлунок, відгук, відгомін, відзвук, виляск, відголос).
3. Людина, яка багато працює й живе зі своєї праці (трудівник, трудящий, подвижник).
4. Певний спосіб дії. Життя, манера поведінки, що стали звичними, постійними для кого-небудь (звичка — звичай, вдача, мода, привичка {розм.)9 навичка (розм.).
5. Взаємні стосунки, взаємний зв'язок (спілкування — зносини, контакт, контактування, комунікація, порозуміння).
Вибіркова робота
►  Прочитайте текст. З'ясуйте його тему й основну думку. Знайдіть і випишіть усі багатозначні слова. За допомогою тлумачного словника з'ясуйте всі значення багатозначних слів, уведіть їх усно в речення.
СЕРГІЙ КОРОЛЬОВ
4 жовтня 1957 року ракета вивела на орбіту штучний супутник Землі. Це стало першим необхідним кроком в освоєнні космічного простору. Без ракети-носія не могло бути й мови про космічні польоти.
На чолі великої справи стояв керівник, який вірив у реальність таких польотів, у той час, коли багато хто вважав їх фантастикою. Цим керівником був головний конструктор у галузі ракетобудування й космонавтики, академік, українець за походженням Сергій Корольов (Із журналу).
Довідка: Земля, конструктор, супутник.
Ти — редактор
►  Прочитайте вказані сполучення слів, знайдіть у них лексичні помилки, визначте їхню суть. П'ять відредагованих словосполучень уведіть у прості речення, ускладнені однорідними членами, вставними словами, звертанням.
Працює круглосуточно, благоприятні умови, бистродіючий засіб, увести в заблужденіє, зробити ісправлення, наложний платіж, дорога з одностороннім рухом, займана должность, дрібне озеро, говорити по-українські.
Довідка: працює цілодобово, сприятливі умови, швидкоплинний засіб, увести в оману, зробити виправлення, післяплата, дорога з однобічним рухом, займана (обіймана) посада, мілке озеро, говорити українською.
Тестування
1.  Установити відповідність між словами і їхніми тлумаченнями:
1   Адрес                                               А Спосіб дії, схильність
2   Звичка                                             Б Місце знаходження, проживання
3   Навичка                                           В Уміння
4  Адреса                                              Г   Ювілейне привітання
2.  Установити відповідність між групою слів за значенням і прикладами:
1   Антоніми                                          А Лютий (звір) — лютий (місяць)
2   Омоніми                                           Б Відданий, незрадливий
3   Синоніми                                          В Багатий — бідняк
3.  Позначити рядок, у якому вжиті лише багатозначні слова: 
А Вид, сеньйорита, березень.
Б Лист, семикутник, білуга. 
В Точити, прострочити, будова. 
Г  Полотно, ділянка, травень.
4.  Позначити рядок, у якому вжиті лише стилістично забарвлені слова: 
А Битва, благословляти, природонька.
Б Одержувати, семінар, бабище.
В Прерозумний, тонюсінький, ненечко.
Г  Священний, козаченько, грибочок.
5.  Позначити речення, у якому виділене слово вжите в переносному значенні: 
А Сторож брязнув ключами.
Б Гроші втікали до шинкаря.
В У яру блищав маленький ставочок.
Г  Зеленіють густі, старі садки.
6. Позначити рядок сполучень слів, у яких не допущено лексичних помилок: 
А Хвіст піджати, хлопові рослини. 
Б Феодальний строй, усічений конус. 
В Упущення в роботі, дратуватися по пусткам. 
Г  Слушне зауваження, полишати свій намір.
Ключ: 1) 1 Г, 2 А, З В, 4 Б; 2) 1 В, 2 А, З Б; 3) В; 4) В; 5) Б; 6) Г.
Правильні сполуки 6 завдання: хвоста підібгати, бавовняні рослини, феодальний лад, зрізаний конус, недогляди в роботі, дратуватися через дрібниці.
V. Підбиття уроку. Укр.мова 5 кл. Лексикологія. Тренувальні вправи
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►  Повторити вивчені пунктограми, орфограми, підготуватися до написання контрольного диктанту.
►   Виконати за підручником вправу 452.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 912 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть