загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 60. Позначення на письмі ненаголошених [є], [и] та [о] перед складом з наголошеним [у] в коренях слів - 5 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 5 » Укр.мова 5 кл. Урок 60. Позначення на письмі ненаголошених [є], [и] та [о] перед складом з наголошеним [у] в коренях слів
11:42
Укр.мова 5 кл. Урок 60. Позначення на письмі ненаголошених [є], [и] та [о] перед складом з наголошеним [у] в коренях слів
Мета: поглибити знання учнів про вимову й написання ненаголошених голосних у коренях слів; удосконалювати вміння й навички правильної вимови та наголошування слів, формувати орфоепічні навички; розвивати увагу, логічне мислення, комунікативні вміння й навички учнів; виховувати повагу до народних звичаїв, майстрів своєї справи.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Вид уроку: урок-практикум.


предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок


Перебіг уроку Укр.мова 5 кл. Позначення на письмі ненаголошених
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Експрес-бесіда
♦   Як вимовляємо наголошені голосні в коренях слів?
♦   Що вам відомо про правопис слів із ненаголошеними голосними?
♦   Як вимовляємо ненаголошені голосні [є], [и]? Розкажіть про це.
♦   Як вимовляємоголосний [о] у корені слів перед складом із наголошеним [у]?
♦   Що треба зробити, щоб ненаголошений голосний став наголошеним?
VI. РОБОТА З ТЕОРЕТИЧНИМ МАТЕРІАЛОМ ЗАДЛЯ ЗІСТАВЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ІЗ БАЗОВИМИ. АНАЛІЗ ТАБЛИЦІ-ОПОРИ
Коментар учителя. Сумнівний голосний у коренях слів можна перевірити наголосом, тобто так змінити слово, щоб [є], [и] звучали чітко.
Наприклад: далечина — далеко, реготати —регіт, кривий — криво, випиляти — випилюю.
Щоб знати, яку літеру треба писати в ненаголошеному складі з [є] або [и], треба поставити слово в такій формі, щоб сумнівний голосний стояв під наголосом (з [и]ма — зими, м [еи]не — до мене) або ж дібрати спільнокореневе слово, у якому сумнівний голосний є наголошеним (н [еи]бесний — небо, т [ие] хенько — тиша, г [оу]лубка — голуб).
VII. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ ТА ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК
Колективна робота (пояснювальний диктант)
►  Запишіть речення, вставляючи пропущені букви. Прочитатайте, правильно інтонуючи речення. Якщо виникнуть труднощі, до якого словника необхідно вам звернутися?
Гончарство — виготовлення з опаленої г..нчарної глини різноманітних виробів: посуду, кахлів, іграшок тощо. Це досить стародавнє р..месло.
В Україні передається від батька до сина, від одного роду до іншого уміння працювати за гончарним кругом. А якщо ви зайдете до хати тітки Мотрі Ковальської у елі Валки, ви на п..р..зі застигн..те у захваті. її кімнати нагадують зали музею гончарного м..стецтва. Тітка Мотря б..р..жно ох..р..няє зразки гончарних виробів своїх з..мляків від сивої давнини до наших днів. Зараз гончарство у Валках набирає н..вої сили, ніби дістало друге дихання. Тут відкрито гончарний цех. Поряд із д..р..слими майстрами можна побачити, як діти ОВ..Л..дівають гончарним мистецтвом. Вони із захопленням ліплять казку: Івана-дурня, Бабу Ягу, гоголівських персонажів, оволодівають мистецтвом виготовлення різного посуду тощо.
►  Які ще народні промисли ви знаєте? Запишіть ці слова. Поставте в них наголос. Прокоментуйте орфограму «Літери є, и, в коренях слів».
Пробемна ситуація
Уявіть, що ви працюєте головним редактором усеукраїнського журналу, присвяченого культурі спілкування. Уважно прочитайте текст. Знайдіть у ньому слова, у яких допущені помилки. Виправте їх, обґрунтувавши необхідним правилом.
Кажуть, не святі гуршки ліплять. Мажливо, що й так. Проте не проста ця справа — виліпити навіть звичайнісінький глечик. Для цього потрібні роки се-діння із гончарним кругом, щоб його відцинтрова сила не розревала зігріту да-лонями глину. Проте тирпіння з гончарним кругом замало — потрібен ще й талант.
Вибірково-пошукова робота
► Прочитайте вголос скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки. Які голосні в ненаголошених складах вимовляються чітко? Які — нечітко? Випишіть слова з ненаголошеним голосним [о]. Поясніть, чи є різниця у вимові й написанні цих слів.
VIII. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
IX.Підбиття уроку. Укр.мова 5 кл. Позначення на письмі ненаголошених
X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►   Виконати за підручником вправу 225, с. 107.
►  Скласти невелике оповідання з теми «Що я вкладаю в поняття прекрасне?»


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 970 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть