загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 64. Розвиток зв'язного мовлення № 14 - 5 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 5 » Укр.мова 5 кл. Урок 64. Розвиток зв'язного мовлення № 14
11:57
Укр.мова 5 кл. Урок 64. Розвиток зв'язного мовлення № 14
Мета: дати школярам уявлення про особливості будови опису предмета; ознайомити учнів із вимогами до написання творів-описів; підготувати учнів до самостійного написання твору; формувати вміння відрізняти опис предмета від інших типів мовлення; вчити створювати опис предмета; розвивати образне мислення; удосконалювати комунікативні вміння і навички створювати усні повідомлення на задану тему; характеризувати зміст і структуру твору-опису, підвищувати мовну й мовленнєву культуру школярів; виховувати повагу до навколишнього середовища.
Тип уроку: розвитку зв'язного мовлення.
Вид уроку: формування комунікативних умінь.


предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок


Перебіг уроку Укр.мова 5 кл. Розвиток зв'язного мовлення № 14
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Психологічна настанова щодо формування практичних умінь і навичок учнів з вивченої теми. Ознайомлення учнів зі структурою уроку. Відновлення в пам'яті учнів основних правил, понять і термінів.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
♦   Які типи мовлення ви знаєте?
♦   Що таке опис? Назвіть його характерні ознаки.
♦   Що ми можемо описувати?
♦   Навіщо нам потрібно вміти описувати предмети?
♦   Де ми зустрічаємо описи в повсякденному житті? Наведіть приклади.
♦   3 якою метою використовуються описи в художній, науковій літературі?
Коментар учителя. Твір-опис — це висловлювання, у якому розкриваються головні (суттєві) ознаки предмета. Опис предмета може бути складений у науковому та художньому стилях. В описах наукового стилю ознаки предмета розкриваються точно, логічно, послідовно. Художні описи відрізняються тим, що передають враження від предмета. Опис у художньому стилі передає настрій того, хто його складає. Засобами художнього опису можна опоетизувати навіть просту буденну річ, тому, готуючи художній опис, підбирай такі слова, які могли б викликати певні почуття.
► Прочитайте текст. Визначте стиль уривку та тип мовлення. Доведіть свою думку, враховуючи особливості стилю та типу мовлення.
На моєму письмовому столі лежать ручка, олівець, пенал та лінійка. Ручка невелика, світло-зеленого кольору зі скляним ковпачком. Такого ж кольору і дерев'яний олівець. З одного боку у нього є гумка. Мені подобаються саме такі олівці, тому що вони практичні і зручні у використанні. Мій пенал компактний та зручний. Він зроблений зі шкіри коричневого кольору. У ньому багато різних відділень, куди я можу складти всі мої речі. Крім ручки й олівця у моєму пеналі є невелика лінійка з пласмаси золотавого кольору та чорними цифрами.
Коментар учителя. Опис — це висловлювання, в якому йдеться про ознаки всього предмета або його частин. Мета опису — дати точне уявлення про предмет або явище. До опису можна поставити такі запитання: який? яка? яке? які? В описі спочатку пропонують загальні відомості про предмет, враження про нього, потім розкривають найхарактерніші його ознаки. Закінчують опис оцінкою предмета. Об'єктом описів можуть бути особи, тварини, рослини, предмети, дії, поняття, процеси. Запам'ятайте, те, що описано за допомогою слів, завжди можна зобразити за допомогою інших засобів: олівців, фарб, фломастерів або за допомогою фотоапарата. Речення в тексті-описі зазвичай мають таку будову: «Відомим» (В) у реченнях опису є назва предмета або його частин. «Новим» (Н) є ознака.
Наприклад:
В               Н              Н                  Н
Троянда рожева, ароматна, надзвичайно гарна.
    В                   Н                    Н                               Н
Будиночок дерев'яний, старенький, увесь перехняблений.
    В                 Н                                   Н               Н                                           Н
Ранець був якийсь здоровенний, добряче поношений, увесь потертий і наче воронами подзьобаний.
Прийом «Поміркуй»
►   Перепишіть речення. Поясніть, чи можна вважати їх реченнями описового характеру, чи можна з подібних речень скласти опис предмета? У кожному з речень позначте «відоме» і «нове». Виділіть усно ознаки предметів.
ОЛІВЕЦЬ
Олівець — це предмет першої необхідності. Він призначений для писання, малювання, креслення. Складається олівець з графітного стержня, вміщеного в дерев'яну оправу. Олівець легенький, тоненький, зручний для користування. Оправа зроблена з м'якого дерева, вона має форму циліндра діаметром до семи міліметрів. Оправа забарвлена в рожевий колір. Олівець з одного кінця гостро заструганий, а з іншого має невелику гумку. Згори вибитий позолочений напис «Промінь. 2 М». Ця назва виробничого об'єднання, яке виготовило олівець, і твердість графіту.
Я дуже люблю малювати різноколірними олівцями.
Прийом «Дослідження»
►  Доберіть мовний матеріал для опису цих предметів. Складіть усний твір-опис предмета. Які слова вам найбільше допомогли зробити цей опис? Комп'ютер, зошит, підручник, шкільна дошка.
Творче конструювання
►  Прослухайте текст. Визначте його стиль. Складіть простий план опису предмета та за ним усно опишіть предмет.
ПОДАРУНОК ДО ШКОЛИ
Цього року моя сестричка Оксанка вперше піде до школи. Ця подія дуже хвилювала її та всю нашу сім'ю. А підготовка до школи приносила багато незабутніх хвилин. Пам'ятаю, як уперше Оксанка побачила свій ранець. Він був овальної форми, коричневого кольору з різними яскравими аплікаціями. Ранець мав три відділи: для книжок, зошитів і шкільного приладдя. Металеві застібки блищали, а маленька зручна ручка ніби запрошувала, щоб Оксанка взяла ранець до рук. На ранці були чорні неширокі лямки, щоб можна було його носити за плечима.
Щодня сестричка роздивлялася ранець, приміряла його, і з нетерпінням чекала дня, коли піде до школи.
V. Підбиття уроку. Укр.мова 5 кл. Розвиток зв'язного мовлення № 14
♦   Що було найцікавішим для вас на уроці?
♦   Що було найважчим?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Скласти твір-опис предмета, яким ви найчастіше користуєтесь і який вам необхідний для навчання.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 3457 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть