загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 67. Спрощення в групах приголосних - 5 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 5 » Укр.мова 5 кл. Урок 67. Спрощення в групах приголосних
12:09
Укр.мова 5 кл. Урок 67. Спрощення в групах приголосних
Мета: ознайомити учнів із причинами, що обумовлюють спрощення в групах приголосних; формувати вміння правильно вживати вимовляти й записувати слова, у яких відбулося спрощення; визначити орфограму «Спрощення в групах приголосних»; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення; виховувати, любов і повагу до рідних і близьких людей.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування практичних умінь і навичок.
Вид уроку: урок усвідомлення нової інформації.
 
 
предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок
 
 
Перебіг уроку Укр.мова 5 кл. Спрощення в групах приголосних
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Лінгвістичне дослідження
Українська мова є однією з наймилозвучніших мов світу. Милозвучність досягається різними засобами: чергуванням окремих голосних і приголосних, використанням паралельних форм слів. Окрім того, милозвучність досягається шляхом спрощення в групах приголосних (у вимові та на письмі).
Іноді при творенні або зміні слів виникає збіг трьох приголосних, що ускладнює вимову. Тоді один із звуків (переважно середній) випадає, тобто відбувається спрощення.
Спробуємо дослідити це явище. гдз 8 клас
Творче конструювання
► Від вказаних іменників утворіть прикметники. Простежте, чи відбуваються зміни у вимові іменників і прикметників. Які саме?
Тиждень, проїзд, радість, честь, щастя, ненависть, виїзд, піст, совість, доблесть, пристрасть.
VI. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ ЗА ПІДРУЧНИКОМ
Коментар учителя. Спрощення — це випадання середнього звука в групах приголосних. Але є слова-винятки, які не підлягають цьому правилу: зап'ястний, кістлявий, пестливий, хвастливий, хворостняк, шістнадцять літера т зберігається.
►   Запишіть винятки з правил до зошита і запам'ятайте (слова спроектовано на мультимедійній дошці.)
Щоб краще запам'ятати слова-винятки, є ключ-символ «Рука»:
1. Лівою рукою обхопіть зап'ястя правої руки «зап'ясний».
2. Проведіть рукою від зап'ястя до згинів пальців руки — «пестливий».
3. Проведіть по фалангах пальців — «кістлявий».
4. Зігніть і розігніть кілька разів пальці правої руки — «шістнадцять».
5. Зробіть рух, ніби щось берете, збираєте — це означає «хворостняк».
6. Зробіть жест, що показує на себе, він асоціюється зі словом «хвастливий».
VII. ВИКОНАННЯ ВПРАВ НА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Лінгвістичний експеримент
►  Випишіть слова у дві колонки: у першу — де відбувається спрощення, у другу — не відбувається.
Пристрас/ний, контрас/ний, хвас/нути, кількіс/ний, у доблес/ному, зап'яс/ний, знавіс/нілий. радіс/ний, у мас/ному.
Ключ. Підкресліть у кожному слові другу букву — прочитаєте словосполучення.
Колективна робота
►   Прослухайте текст. Визначте тип і стиль мовлення.
МОЯ СІМ'Я — НАЙКРАЩИЙ СКАРБ
З радістю в душі й усмішкою я пишу цей твір. Сім'ю, в якій проживаю, — я називаю скарбом. Я найщасливіша людина в цілому світі. Я вважаю, що там, де в сім'ї панує мир, злагода, взаєморозуміння, любов батьків до дітей, а дітей до своїх батьків — це безцінний скарб в моєму серці.
Я пишаюся і горджуся своїми батьками, своєю бабусею, молодшим братом.
Від свого батька я успадкувала впевненість у своїх вчинках, чесність, справедливість і порядність. Я весь час відчувала його любов і пестливе ставлення до мене, до мого брата. Особливо я вдячна моїй дорогенькій, щирій і ніжній матусі. Від неї я успадкувала всі ті риси характеру, які є у моєї мами.
Завдяки тому, що в нашій сім'ї панує завжди мир і спокій, взаєморозуміння, повага і шана до кожного, я зі своїм братом твердо стою на ногах і впевнена в завтрашньому дні.
►  Запишіть слова з орфограмою «Спрощення в групах приголосних».
Робота в парах
►   Утворіть прикметники від зазначених іменників.
Виїзд, проїзд, кістка, захист, бризк, перстень, серце, область, баласт, зап'ястя, пристрасть, шістсот, честь, цілий, шелест.
Прийом заміни
►  Замініть речення словосполученням.
1. Графік, що склали на тиждень. 2. Перемога, що принесла радість. 3. Робота, що дає користь. 4. Зустріч, що принесла щастя. 5. Людина, яка любить хвастатись.
Вправа «Знайди помилку»
►   Прочитайте уважно слова, знайдіть можливі помилки, відредагуйте. Совісний, доблестний, якісний, злістний, областний, жалісливий, улестливий, перехрестний, радісний, виїзна, тиждня, хрустнути, заздрісно, пестливий.
Прийом «Вірю не вірю»
►  На місці крапок уставте, де потрібно, пропущені букви. Перевірте правильність написання слів за орфографічним словником.
1. Чесному усюди честь. 2. У дитини заболить пальчик, а в матері — сер.. це. 3. Робити добре діло нікому й ніколи не піз..но.
Творча робота
►  Напишіть привітання своїм рідним, використовуючи такі слова: щасливий, радісний, чесний, добросовісний.
VIII. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
IX. Підбиття уроку. Укр.мова 5 кл. Спрощення в групах приголосних
♦   Що було найцікавішим для вас на уроці?
♦   Що було найважчим?
X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►   Виконати за підручником вправу 241, с 114.
►  Скласти схему до теми «Спрощення в групах приголосних».
►   Скласти усний твір-мініатюру про вашу сім'ю.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1275 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть