загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 69. Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків - 5 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 5 » Укр.мова 5 кл. Урок 69. Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків
12:21
Укр.мова 5 кл. Урок 69. Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків
Мета: ознайомити учнів з основними випадками чергування голосних; поглибити знання про чергування [о]— [а], [є]— [і], [є]— [и]; формувати вміння знаходити слова з запропонованою орфограмою в текстах; розвивати творчі вміння використання слів з чергуванням голосних у висловлюваннях; виховувати любов і повагу до членів родини, дбати про них.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Вид уроку: урок усвідомлення нової інформації.


предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок


Перебіг уроку Укр.мова 5 кл. Чергування голосних і приголосних звуків
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Учитель. Ми самі того не помічаємо, що під час творення нових слів чи їхнього змінювання замість одного звука постійно з'являється інший. Така зміна звуків називається чергуванням. Чергування характерні як для голосних, так і для приголосних звуків. ► Уважно прослухайте вірш і визначте тему уроку.
В переливах слів ми раді
Відтінити тут одне;
Там де і в закритім складі,
У викритім — о та є.
У закритім складі кінь,
У відкритому — коня.
Поміркуй над цим, прикинь —
Не поїдем навмання
У закритім складі гість.
У відкритім — гостя жди. У закритім складі шість. У відкритому — шести. На кінець тут приклад дам: Лебідь — лебедя; обід — обода. Невід — невода, чобіт — чобота... А є й виняток: хобот — хобота. А й ще сучасніший: робот — робота.
Д. Білоус
► Доберіть назву до вірша (Як чергуються голосні).
Робота над зв'язним висловлюванням
►  Прочитайте текст. Визначте основну думку. Доберіть заголовок. Найдорожче, що є у людини — це її сім'я, рідні та близькі. Здорова, міцна,
дружна родина — це запорука успіху в усьому: у навчанні, в особистому житті. Тільки разом люди можуть здолати труднощі свого життя.
Моя сім'я дуже дружна: мама, тато, моя сестричка і я. Ми любимо один одного, і завжди готові прийти на допомогу у важку хвилину. У кожної сім'ї є свої традиції, дати, події та спогади, з якими пов'язані перші почуття, хвилювання, якими вона дуже дорожить. У нас традиція — збиратися на Великдень усією родиною і занурюватися у найтепліші спогади. Так приємно бачити радісні та такі ж милі обличчя моїх батьків, бабусі, дідуся, які сидять пере-ді мною. їхні очі сповнені любові, ласки, тепла до своїх найрідніших донечок і онучок. Мама каже, що для них з татом бачити нас такими дружними, радісними — це щастя! Я поки цього не розумію, але потім обов'язково збагну цю істину під назвою — сім'я!
►  Випишіть із тексту виділені слова. Доберіть до них спільнокореневі. Яке явище ви спостерігаєте? Назвіть звуки, що чергуються.
VI. СПРИЙМАННЯ И УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з теоретичним матеріалом
►   Розгляньте найпоширеніші випадки чергування звуків і сформулюйте правила чергування голосних:
[о] — [а] перемогти — перемагати;
[є] — [і] мести — вимітати;
[є] — [и] здерти — здирати;
[°]> [є1 — М ночі — ніч;
[є] — [о] після [ж], [ч], [ш] шести — шостий.
►  Доповніть кожний рядок двома власними прикладами.
►  Складіть зв'язну розповідь про чергування звуків в українській мові.
Орфографічна хвилинка
►  Прочитайте текст. Випишіть слова, у яких можливі чергування голосних. Прокоментуйте їх.
Найдорожчою людиною на землі для кожного з нас є Мати. Материна любов, ласка, її незабутні очі супроводжують нас усе життя. Тож недаремно кожен із нас чується молодим і всесильним доти, поки жива мати.
У травні, коли повертаються до рідного гнізда птахи, замаюється травами, листям і квітами природа, теплий весняний вітер приносить нам Свято Матері. Воно випадає на другу неділю місяця.
Відроджуючи національні свята, обряди, звичаї і традиції, ми маємо змогу повернути до життя Свято Матері, яке відзначає весь світ. Адже воно пропонує вшановувати Матір у трьох її найбільших іпостасях: Мати-Богородиця, Мати-Жінка, Мати-Україна. Проведення цього свята тільки возвеличить нашу жінку-трудівницю (3 журн.).
Диктант «Кого чи чого немає?»
►   Прослухайте слова. Доберіть пару, змінюючи слово (для цього використовуйте слово немає). Утворені пари запишіть у два стовпчики.
Наприклад, піч — (немає) печі, [і] — [є]   [і] — [о]
Піч, ніч, папір, лід, осінь, сіль, колір, ніс, корова, коса, ворота, бджола, ніж, нога, захід, кіт, радість, порода.
►   Виділіть у словах корені. Підкресліть букви, що позначають звуки, які чергуються.
►  3 однією парою слів складіть речення. Назвіть частини мови, якими виражені члени речення. Поставте до них запитання.
Словниковий диктант-переклад
►  Перекладіть слова українською мовою. Підкресліть орфограму. Перевірте правильність написаного за орфографічним словником.
Собирать, монастирь, выпекать, солдатский, ганять, завмирать, узко, школьный, щека, коня, льда, подпирать, помощь, ганять.
►  Доберіть відповідні форми слів так, щоб відбулося чергуваня голосних.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
VII. Підбиття уроку. Укр.мова 5 кл. Чергування голосних і приголосних звуків
♦   Що було найцікавішим для вас на уроці?
♦   Що було найважчим?
♦   Де ви зможете застосувати здобуті сьогодні знання?
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►   Виконати вправу 250, с 117.
►  Скласти зв'язне висловлювання в науковому стилі з вивченої теми «Чергування [о] — [а], [є] — [і], [є] — [и]». Використати власні дібрані приклади.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1065 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть