загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 70. Чергування [о] — [є] після шиплячих та [г], [к], [х] в коренях слів - 5 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 5 » Укр.мова 5 кл. Урок 70. Чергування [о] — [є] після шиплячих та [г], [к], [х] в коренях слів
12:25
Укр.мова 5 кл. Урок 70. Чергування [о] — [є] після шиплячих та [г], [к], [х] в коренях слів
Мета: засвоїти відомості про найпоширеніші чергування голосних і приголосних звуків; формувати вміння і навички виділяти чергування в коренях слів; правильно вимовляти і писати слова, в яких відбувається чергування.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування практичних умінь і навичок.
Вид уроку: урок усвідомлення нової інформації.


предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок


Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Прийом «Поміркуй»
►   Випишіть окремо спільнокореневі слова і різні форми одного слова і визначте, які зміни відбуваються в звуковому складі цих слів.
Чекати, шепотіти, вечоріти, бджілка, більше, щедрий, знаємо, чоботи, бджолиний, більшість, очікування, кочегар, черпак, бждолі, шепіт, більшої, шепочемо, чемпіон, вечеря, знаємо, кочерга, вечірній, чобіток, щедрувати, знайомий, черпати, щедрість,.
►   З'ясуйте, у яких випадках після шиплячих та [й] виступають [о], [є].
VI. РОБОТА З ТЕОРЕТИЧНИМ МАТЕРІАЛОМ
Коментар учителя. В сучасній українській мові після шиплячих ж, ч, ш, щ може вживатися звук [є] і звук [о]: шести — шостий, четвертий — чотири, жених — жонатий. (Опрацювання опорної таблиці.)
Таблиця-опора
Прийом «Загублена літера»
► Запишіть слова, вставте, де потрібно, пропущені букви. Прокоментуйте
їх правопис.
Веч..ря — звеч..ра, в..чір, веч..ряти, веч..ріти, веч..рниці; ч..тири — четвертий, ч..твірка, поч..тверити, ч..тверо; ш..сть — ш..стий, ш..сти, пі..стипалий; пш..но — пш..ниця, ч..рний — ч..рнець, Чернігів, ч..рнило.
Коментар учителя. У сучасній українській мові при словозміні і словотворенні відбувається низка закономірних історичних чергувань приголосних. До найпоширеніших чергувань приголосних належать такі (таблиця-опора, спроектована на мультимедійну дошку):
Таблиця-опора
Чергування [г], [к], [х] на [ж], [ч], [ні] властиві всім слов'янським мовам, а беруть вони свій початок ще в давньоруській мові.
VII. ВИКОНАННЯ ВПРАВ НА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Відгадай слово»
►   Прочитайте загадки, відгадайте їх. З'ясуйте правила вживання [є], [о] після шиплячих.
1. Звечора одна ходить краля чарівна. 2. Летіла тетеря не вчора, а тепера, упала в лободу, шукаю — не знайду. З, Лисий віл через болото брів. 4. Чернець-молодець у землю пішов, червону шапочку знайшов і наверх вийшов. 5. Сам червоний, а чуб зелений. 6. Чепуруха біла-біла чорну сорочку наділа. 7. Висока гора, шовкова трава, під золотим дахом хатка моя. 8. Ноги на полі, середина на дворі, голова на столі.
Довідка: вечірня зоря; палаюча зоря; небо, місяць, зорі; місяць; сонце; мак; буряк; редька; цибуля; яблуко з насінням; пшениця; черепаха; очерет; кочерга.
Дослідження-трансформація з конструюванням
►   Утворіть від указаних іменників прикметники (1), іменники в кличному відмінку (2), в основі яких відбувалося б чергування приголосних. Назвіть звуки, які чергуються, умови чергування.
1. Ольга, подруга, сусідка, Наталка, Маринка, донька, ненька, Параска, тітка, Явдоха, свекруха, сваха, невістка, Варка, Ониська;
2. Козак, чумак, пастух, юнак, Явтух, кожух, глядач.
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►  До слів книга, друг дібрати якомога більше спільнокореневих слів з іншими кореневими приголосними.
►   Скласти твір-мініатюру про роль дружби.
►  Виконати за підручником вправу 252, с 117.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 870 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть