загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 72. Розвиток зв'язного мовлення № 16 - 5 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 5 » Укр.мова 5 кл. Урок 72. Розвиток зв'язного мовлення № 16
12:30
Укр.мова 5 кл. Урок 72. Розвиток зв'язного мовлення № 16
Мета: розвивати творчі здібності учнів складати твори-оповідання, пов'язані з випадком із життя; заохочувати учнів розповідати про побачене чи пережите яскраво, небуденно; формувати вміння і навички стежити за чужим мовлення, складати відгук про висловлювання товариша; розвивати образне й художнє мислення; виховувати толерантне ставлення до навколишнього середовища.
Тип уроку: урок розвитку мовлення.
Вид уроку: урок формування комунікативних умінь і навичок.
 
 
предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок
 
 
Перебіг уроку Укр.мова 5 кл. Розвиток зв'язного мовлення № 16
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Робота в парах
►  Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку. Доберіть заголовок.
Теплого весняного дня бабуся Марія повела свого онука Петрика до лісу.
Першокласник Петрик був ледаченьким хлопчиком. Збираючись до лісу, бабуся дала йому нести вузлик з їжею й водою. Петрикові вузлик здавався дуже важким. Бабуся понесла їжу сама, а Петрикові дала тільки пляшку з водою.
Прийшовши до лісу, бабуся з онуком сіли відпочити. Вони побачили, як до куща прилетіла маленька пташка. У дзьобику вона принесла волосинку. Петрик підвівся й глянув на кущ. Він побачив велике волосяне гніздо. Пташка швидко літала до гнізда, щоразу приносила по волосинці.
Петрик від подиву й хвилювання стояв, широко відкривши очі.
—  Бабусю,— пошепки запитав він,— невже вона по волосинці носила й збудувала таке велике гніздо?
—  Так, по волосинці,— відповіла бабуся.— Це працьовита пташка. Петрик стояв задуманий. Через хвилину він сказав:
—  Бабусю, я нестиму з лісу ваше пальто... (Василь Сухомлинський)
►  Дайте відповіді на запитання: Що вразило Петрика? Чому? Як ти вважаєш, про що думав Петрик?
►  Доведіть, що цей текст — оповідання. З яких частин складається висловлювання?
►  На які три частини його можна поділити? Чи містить оповідання висновок?
►  Визначте сюжетну лінію тексту (3 чого починається описана автором подія? Який момент найнапруженіший у розвитку дії? Чим закінчується подія?)
►  Знайдіть у тексті діалог, перебудуйте його в оповідання від третьої особи.
►   Перекажіть текст.
Коментар учителя про вимоги до оповідань та їхньої структури. Оповідання — невеликий за розміром епічно-прозовий твір, у якому змальовано один чи кілька епізодів з життя однієї чи кількох осіб. Оповідання містить зав'язку, кульмінацію, розв'язку. Прислухайтесь до порад, запропонованих у пам'ятці (спроектовано на мультимедійній дошці). гдз 8 клас
Пам'ятка
1. Придумайте назву вашої розповіді.
2. Чітко визначте тему й основну думку висловлювання.
3. Назвіть місце й час події, про яку розповідаєте.
4. Не забувайте, що розповідь повинна мати вступ, основну частину і закінчення.
5. Зверніть увагу на дієслова, бо саме навколо дії розгортається зміст розповіді.
6. На які думки вас наштовхнула подія?
Ситуативне завдання побудоване на основі створеної мовленнєвої ситуації (робота в мікрогрупах)
► Прочитайте початки учнівських творів. Доберіть до них заголовки. З'ясуйте, що вони виражають — тему чи основну думку. Продовжте думку, щоб вийшло оповідання про випадок із життя.
Текст 1
Я дуже люблю свого кота Халимона. Він дуже спокійний, любить муркотіти. І танцювати він любить, і високо підстрибувати вгору, особливо коли треба дістати шматок ковбаси.
Якось ми з Халимоном пішли на прогулянку, і щойно вийшли з будинку, як побачили, що на нас біжить велетенський пес, висолопивши язика, а за ним його хазяїн з повідцем і кричить: «Забери свою кішку, бо мій Реке зараз поснідає нею!»
Не встигаю я отямитися, як бачу, що цей собака втікає щодуху, ще й скавчить, а за ним — мій Халимон...
Текст 2
Я живу в надзвичайно мальовничому селі. Воно називається Зелений Гай. Моє село розташоване на узліссі Великоанадольського лісу.
Я відчуваю велике щастя від того, що можу на повні груди дихати свіжим повітрям і спостерігати за цікавим життям лісових звірят. Тут пурхають з гілочки на гілочку веселі пташки: синички, горобчики, сойки, одуди і лікарі лісу — дятли. А влітку чути спів жайворонків. У лісі водяться дикі кабани, зайці, лисиці, нутрії, вовки і велетні лісу — лосі. Але побачити їх на власні очі може не кожна людина.
Та одного разу мені вдалося зустрітися з плямистими оленями. Я повертався вранці з риболовлі. Раптом мою увагу привернув якийсь незрозумілий шелест у хащах. Я дуже злякався, думав, що там вовки. Але через секунду чи дві я заспокоївся і побачив, що переді мною стояли лісові красені — плямисті олені. Вони пильно дивились на мене, а я — на них...
►  Прочитайте однокласникам складений вами завершений твір за вказаним початком.
►   Уважно прослухайте твори ваших товаришів.
►  Складіть відгук про висловлювання вашого товариша за такою схемою (спроектовано на мультимедійну дошку):
1. Яка проблема висвітлена в творі?
2. Яку подію покладено в основу оповідання?
3. З якою метою автор використовує різні за типом речення?
4. Висловіть власне ставлення до порушеної у висловлюванні проблеми.
5. Укажіть на позитивні сторони оповідання.
6. Укажіть на недоліки й шляхи їх усунення.
III. САМОСТІЙНЕ СКЛАДАННЯ ОПОВІДАНЬ
►  Складіть оповідання про цікавий випадок із життя на основі власного досвіду на тему «Ці кумедні тварини». Підготуйте усний переказ оповідання.
IV. Підбиття уроку. Укр.мова 5 кл. Розвиток зв'язного мовлення № 16
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►  Пригадати цікаві випадки або пригоди у вашому житті. Поділитися спогадами зі своїми однокласниками.
 

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1784 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть