загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 73. Фонетична транскрипція. Вимова префіксів з- (зі-, с-),роз-, без- - 5 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 5 » Укр.мова 5 кл. Урок 73. Фонетична транскрипція. Вимова префіксів з- (зі-, с-),роз-, без-
12:33
Укр.мова 5 кл. Урок 73. Фонетична транскрипція. Вимова префіксів з- (зі-, с-),роз-, без-
Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів з-, с-, роз-, без; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, правильно їх писати; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати пізнавальний інтерес до мови, до української культури.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування практичних умінь і навичок.
Вид уроку: урок осмислення нової інформації.
 
 
предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок
 
 
Перебіг уроку Укр.мова 5 кл. Фонетична транскрипція
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Психологічна настанова щодо формування практичних умінь і навичок учнів з вивченої теми. Ознайомлення учнів зі структурою уроку. Відновлення в пам'яті учнів основних правил, понять і термінів.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
«Мозковий штурм»
♦   Яка частина слова називається префіксом?
♦   Як пишемо префікси зі словами?
♦   Де у слові стоїть префікс?
Лінгвістичне спостереження гдз 8 клас
► Прослухайте казку. Дайте їй назву. Зробіть необхідні висновки за прослуханим текстом.
Жили в країні Граматиці українські префікси. Було їх дуже багато: 3-, С-, Роз-, Без-, Під-, Над-, Від-, Між-, Перед-... І були вони поважними, і пишалися собою, бо служили Українській мові — одній з найчарівніших мов світу.
Шанували префікси порядок, вони завжди знали, де й коли стати, як змінити слово, як грамотно писатися.
Але в кожній сім'ї бувають проблеми... Префікси 3- і С-, жваві пустуни, були великими друзями, їх завжди бачили разом. Як вітер, гасали вони наввипередки по палацу. Тільки й чути було: з-з-з-, с-с-с-. Не в одного з поважних префіксів голова йшла обертом від того гасання. А коли кликали всіх до роботи, З- і С- створювали такий безлад... Уявляєте, як вони з розгону, не задумуючись, ставали коло якогось Слова! Хто перший добіг, той і став. Так, кого хочеш, можна збити з пантелику.
Поважні префікси часто соромили пустунів, закликали їх бути серйознішими, відповідальнішими — виховували... Особливо обурювалися префікси Роз- і Без-: «Ми теж можемо вимовлятися нечітко, але ж пишемося завжди однаково, бо інакше це було б неповагою до себе та й до інших префіксів взагалі!»
Але вмовляння не допомагали. І тоді префікси зібрали Велику наукову раду. Вони виступали з доповідями, довго сперечалися...
І нарешті ухвалили ПРАВИЛО:
•   префікс С- пишеться перед буквами К, П, Т, Ф, X,
•   префікс 3- пишеться перед усіма іншими буквами. І все.
Відтоді префікси 3-, С- і пишуться за такими правилами. Бо ПРАВИЛА є обов'язковими для виконання.
Учні повинні це знати й дотримуватися.
V. РОБОТА 3 ТЕОРЕТИЧНИМ МАТЕРІАЛОМ Коментар учителя (за опорною таблицею)
Уживання префіксів
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ ТА ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК
Орфографічний аукціон
►  На дошці запишіть слова, вставте потрібні префікси.
..ліпити, ..збройний, ..берегти, ..малювати, ..питати, ..кинути, ..дерти, ..писати, ..шити, ..казати, ..зубий, ..дерти.
Мовленнєвий практикум
►  Прочитайте текст. Визначте тип і стиль мовлення. Дайте йому назву.
У дитинстві я бачив дуже цікаве видання — поради для туриста. Видання було зроблене у вигляді набору карток і призначене для школярів. Ці картки містили малюнок, а на зворотньому боці — цікаві та корисні поради щодо відпочинку на природі. На картках йшлося про все — як складати рюкзак, щоб його було зручно носити, що необхідно взяти з собою у похід, як ставити намет, як розводити вогнище у негоду тощо. І дуже багато уваги приділено правилам культури відпочинку.
Спостереження за вимовою і написанням слів із префіксом роз-, без-
►  Прочитайте слова.
Розмалювати, розібрати, розбирати, безпідставний, безробітний, розіграти, беззбройний, розповісти, бездумний, розхристаний, беззахисний.
►  Як вимовляємо кінцевий приголосний у префіксах роз-, без- перед дзвінкими приголосними? А перед глухими?
►  Яку букву пишемо в кінці префіксів?
VII. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Гра «Третій зайвий»
а) Знести, згоріти, здобич.
б) Списати, ставок, схопити.
в) Розказати, розмова, розарій.
г) Безпечний, безодня, безкорисний.
VIII. Підбиття уроку. Укр.мова 5 кл. Фонетична транскрипція
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►  Скласти за вивченими правилами таблицю-опору.
►  Скласти усний міні-твір «Традиції моєї сім'ї».
►   Виконати за підручником вправу 424, с. 188.
 

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2524 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть