загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 86. Загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова - 9 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 9 » Укр.мова 5 кл. Урок 86. Загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова
21:42
Укр.мова 5 кл. Урок 86. Загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова
Мета: ознайомити учнів із лексикою за сферою вживання: із загальновживаними і стилістично забарвленими словами, із тлумачним і перекладним словниками, з особливостями їх побудови, формувати загальнопізнавальні вміння аналізувати лексику за сферою її вживання, вправно користуватися тлумачним і перекладним словниками; удосконалити вміння і навички визначати роль стилістично забарвлених слів у тексті; доречно використовувати їх у монологічному та діалогічному мовленні.
Обладнання: короткі тлумачні словники, новий тлумачний словник української мови у 4-х томах, російсько-український словник.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
 
 
предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок
 
Перебіг уроку Укр.мова 5 кл. Загальновживані і стилістично забарвлені слова
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Робота на спостереження
►   Прочитайте уривки з творів усної народної творчості. З'ясуйте, чим вони відрізняються.
Ой на Івана, та й на Купала                             Ой на Івана, та й на Купала
Там дівчинонька квітоньки збирала.                Там дівчина квіти збирала.
Квітоньки збирала, в пучечки клала.               Квіти збирала, в пучки клала.
До річечки несла, у водичку пускала.              До річки несла, у воду пускала.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Пошукова робота
►   Прочитайте тексти. Визначте, до якого стилю мовлення належить кожен із них. Свою думку обґрунтуйте. Знайдіть загальновживану й емоційно забарвлену лексику.
Текст 1
Культура мовлення — це одна з ознак загальної культури людини. Кожному носієві тієї чи іншої мови треба любити рідну мову, формувати мовно-національну самосвідомість, учитися слухати й сприймати слово (З підручника).
Текст 2
ДОРУЧЕННЯ
Я, Приходько Ілля Олександрович, доручаю Сірому Станіславу Миколайовичу одержати у касира управління належну мені зарплатню за 2005 р. Доручення дійсне до 10 червня 2005 року. І. О. Приходько Підпис інженера В. В. Хвилі засвідчую
Начальник управління БМУ                    (підпис)                      О. О. Горобець.
► Дайте відповіді на запитання.
♦  Чи можна вживати емоційно забарвлену лексику в діловому стилі (заяви, доручення, автобіографії)?
♦   Чи можна вживати емоційно забарвлену лексику в науковому стилі?
♦   У яких стилях найбільш вживана емоційно забарвлена лексика?
Лексико-стилістична робота
►  Прочитайте синонімічні ряди. Визначте стилістичну різницю. Уведіть виділені слова в речення, ускладнені однорідними підметами, додатками, вставними словами.
1. Писанина — писання — мазанина. 2. Примовляти — приказувати — приговорювати — приповідати — причитати. 3. Сумний — невеселий — безрадісний — меланхолічний — сумливий — траурний — мінорний (розм.). 4. Щастити — таланити — везти — фортунити — вестися —щаститися — добритися (діал.).
Вибіркова робота
►  Прочитайте вказані слова. Знайдіть серед них загальновживані. Мобілка, тачка, зелені, прикид, пелька, парубіка, плиткий (діал.), паний,
плай (діал.), пектин (хімічна речовина), планета, хліб, чай, річечка, бабуня.
►  Пригадайте, які просторічні слова і жаргонізми використовують мовленні ваші однолітки, дорослі. Запишіть їх. Чи мають вони забарвлення? У якому стилі використовуються?
VI. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ЗІ СТРУКТУРОЮ СЛОВНИКА
Ознайомлення зі структурою короткого тлумачного словника, нового тлумачного словника української мови (будова словника: вступна стаття; перелік скорочень прізвищ письменників, з творів яких запропоновано ілюстративний матеріал; перелік умовних скорочень; умовні знаки в словнику; український алфавіт, перелік слів із тлумаченням).
Ознайомлення зі структурою перекладних словників.
Навчальний переклад
►   Перекладіть текст. Запишіть. Де треба, розставте розділові знаки. Перевірте правильність перекладу за російсько-українським словником.
Главное в нашей речи — это слово. Чудеснее слова нельзя найти на Земле. Слово — самое общее и самое точное обозначение любой вещи, любого действия, любого качества предмета. Именно поэтому оно и только оно позволяет человеку думать — без него невозможна была бы мысль.
Навчальний переклад
►  Перекладіть українською мовою зазначені слова. Поставте правильний наголос, користуючись орфоепічним словником.
Веретено,весёленький, отчим, коромысло, олень, петля, подруга, тополь, свысока, заражённый, грабельки, грибковый, отслонить, строгать, вытеснение, выходить, опережения, строчить.
►   Зробіть висновок щодо наголошення в словах російської та української мовах. Яку роль відіграє наголос?
VII. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
VIII. Підбиття уроку. Укр.мова 5 кл. Загальновживані і стилістично забарвлені слова
Виконання за підручником вправи 354 гдз 9 класс английский карпюк
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►  Скласти усне повідомлення на лінгвістичну тему «Загальновживані і стилістично забарвлені слова, користуючись прикладами, дібраними з літератури та повсякденного життя» (за матеріалом § 43 с 156-157), вправа 353.
►   Розтлумачити слова щільний — тісний, ситуативний — ситуаційний. Поставити в них наголос і ввести у прості речення. З'ясувати, чи є різниця в значеннях цих слів.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2098 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть