загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 89 - 9 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 9 » Укр.мова 5 кл. Урок 89
21:53
Укр.мова 5 кл. Урок 89
Мета: удосконалити мовленнєво-мислєннєві вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, послідовність викладу матеріалу, вміння ділити текст на смислові частини, зіставляти план і первинне висловлювання; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму, сприймати текст, розуміти його, письмово відтворювати почуте.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
 
 
предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок
 
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
III. РОБОТА НАД ТЕКСТОМ КОНТРОЛЬНОГО ПЕРЕКАЗУ
Читання тексту вчителем, під час якого п'ятикласники сприймають висловлювання загалом, визначають тему, основну думку
Одного разу Павлик бачив, як Рудий зустрічав свою маму на трамвайній зупинці. Тимко,— отой зухвалий і злий забіяка,— пригортався до матері, як зовсім маленький хлопчисько, і ніжно, сумно шепотів: «Мамочко, рідненька! Приходь швидше! Я так скучив за тобою!» Як здивувався тоді Павлик!
Виходить, Рудий не такий уже й поганий. А добрий і лагідний. Тільки дуже гордий і самолюбний. І зацькований, як вовченя. Адже ж вони ніколи не сказали йому доброго слова. Навіть коли він і не зачіпав їх. Тільки гнали його від себе, тільки дражнились і кепкували з нього. Важко тепер з'ясувати, хто перший почав і хто більше винен. Але так склалося, і вже пізно про це говорити.
Ясно одне: Рудому дуже тяжко. Йому набагато гірше, ніж їм. Бо він один.
Ще зовсім недавно, півгодини тому, Павлик люто ненавидів Рудою і боявся. А тепер вони разом ліпили сніговита і промовляли: «От хлопці будуть здивовані, от радітимуть» (За В. Нестайком). гдз 9 класс английский карпюк
Бесіда за змістом тексту
♦   Визначте, що виражає заголовок: тему чи основну думку.
♦   Чому Рудий по-різному поводиться з мамою і хлопцями?
♦   За що хлопці ненавиділи Тимка?
♦   Яким же насправді був хлопець?
Складання простого плану
1. Як Павлик зустрічає матір.
2. Не такий уже й поганий Рудий.
3. Ставлення хлопців до Тимка.
4. Причина всьому — самотність Рудого.
5. Спільне ліплення сніговика.
Мовно-стилістичний аналіз тексту
Лексико-фразеологічна робота
►  Доберіть синоніми до слів забіяка, зухвалий.
►   Доберіть антоніми до слова поганий, самолюбний, гордий.
►  Знайдіть порівняння, визначте, що вони означають.
Лексико-орфографічна робота
►  Запишіть опорні слова і словосполучення, у яких є вивчені орфограми.
IV. ПІДГОТОВКА ЧОРНОВОГО ВАРІАНТУ ПЕРЕКАЗУ, РЕДАГУВАННЯ НАПИСАНОГО
V. НАПИСАННЯ КОНТРОЛЬНОГО ПЕРЕКАЗУ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ РОЗДУМУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Скласти текст-розповідь з елементами роздуму «Учинки дітей нашого класу».
ДОДАТОК Тексти для переказів
ДИТИНСТВО СЛАВЕТНИХ
Видатні вчені, митці, винахідники, першовідкривачі уявляються нам якимись особливими людьми. Декому здається, що вони мало не з пелюшок відзначалися талантами й геніальністю. Насправді ж усе було інакше. З життєписів і спогадів про дитячі роки славетних постають образи звичайнісіньких хлопчиків і дівчаток, які нічим не нагадують таких собі юних вундеркіндів. Як і кожен у дитинстві, вони любили ігри, мріяли про подвиги, захоплювалися пригодницькими книжками і... одержували прочуханки за свої витівки і пустощі.
Втім, були такі риси, які виділяли їх серед інших. Це відданість улюбленій справі й сила характеру. Незважаючи на перешкоди, невдачі, а іноді й глузування, наполегливо йти до омріяної мети — ось те, що притаманне, вважай, кожній видатній людині.
Цим відзначалися у дитинстві й ті, про кого піде розповідь: відважний мандрівник, талановитий оратор, неперевершений винахідник, мужній першопро-ходець космосу,— люди, імена яких відомі сьогодні в усьому світі (З журналу; 135 сл.).
***
Люди почали соромитися рідної мови, звичаїв. Батьки, прагнучи, щоб дитина в майбутньому якомога краще влаштувалась у житті, здобула престижний фах, а ще, побоюючись звинувачень у націоналізмі, віддавали дітей до російської школи. Рідна мова ставала неперспективною. Рідна історія забувалася, рідна культура відставала в розвиткові.
Але, втрачаючи національну свідомість, людина стає мов дерево без коріння. Нам тривожно, коли дізнаємося, що все більше рослин заносять до Червоної книги, рослин, яким загрожує зникнення. Та устократ трагічніше зникнення цілого народу. Людство й досі не може вибачити конквістадорів Середньовіччя, знищення культури ацтеків, інків, майя. Мабуть, були б ми ще багатшими, коли б у загальнолюдській духовній скарбниці збереглися таємниці, мудрість, наукові та медичні відкриття, поезія цих давніх індіанських народів. Сучасні конквістадори користуються сучасними засобами. І от ми вже добровільно відмовляємося від свого рідного, соромимося його, як чогось нижчого, мало нині українських шкіл у містах України! Та й у них дуже часто українська мова використовується лише для того, щоб відповісти урок... (З журналу; 150 сл.)

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2362 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть