загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 92. Походження (етимологія) слова - 11 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 11 » Укр.мова 5 кл. Урок 92. Походження (етимологія) слова
13:50
Укр.мова 5 кл. Урок 92. Походження (етимологія) слова
Мета: ознайомити учнів із групами слів за походженням, з етимологічним словником; формувати загальнопізнавальні вміння аналізувати походження слів, працювати з етимологічним словником; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти загальному мовному розвиткові особистості школярів, спонукати учнів до глибшого пізнання мови. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Любіть Україну у сні й наяву 
Вишневу свою Україну, 
Красу її, вічно живу і нову, 
І мову її солов'їну.
В. Сосюра


предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок

Перебіг уроку Укр.мова 5 кл. Походження слова
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Настанова щодо вивчення теми «Походження (етимологія) слова. Етимологічний словник української мови». Уведення учнів у спроектоване понятійно-термінологічне поле (знайомство з основними поняттями теми): учитель акцентує увагу п'ятикласників на визначенні такого поняття, як етимологія (учення про походження слів). Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів із теми.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
♦   Яка відмінність лексичного і граматичного значень слова?
♦   Що є основою лексичного значення?
♦   Що виражає граматичне значення слова?
♦   Чи можна виразити одне лексичне значення не лише одним словом, а виразом? Наведіть приклади.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Ознайомитись із § 47 с(.167-168)
Робота з теоретичним матеріалом таблиці, спроектованої на мультимедійну дошку
Групи слів за походженням
Основні ознаки слів іншомовного походження:
1. Початок слова на А, Е, І.
2. Наявний збіг голосних і приголосних.
3. Наявність звука [ф] (крім слів Фастів, форкати, фе).
4. Відсутнє чергування -о, -є з -і та немає випадних -о, -є.
5. Рідко можна виділити префікси й суфікси, а корінь може мати три і більше складів.
6. Частина слів з кінцевим голосним не відмінюється.
VI. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ, УДОСКОНАЛЕННЯ ЗАГАЛЬНО ПІЗНАВАЛЬНИХ І ТВОРЧИХ УМІНЬ ІЗ ТЕМИ
Виконання вправ за підручником 381, 383
Лексико-етимологічна вікторина
►  З'ясуйте, що означають вказані слова й чому вони так називаються.
Бергамот — сорт груші, а також цитрусове дерево, плоди, квіти і листя, якого використовують для отримання ефірної олії, ароматизації різних напоїв і страв. Місто Бергамо знаходиться в Італії, тому вважають, що назва утворилася від назви міста.
Бефстроганоф — страва з невеликих шматків вирізки, приправлених особливим соусом. Перша частина назви Беф- походить від французького «яловичина». Друга частина нагадує про історію походження страви. Граф Олександр Строганов (1795- 1891 pp.) влаштував в Одесі «відкриті столи», для яких кухарі вигадали страву і назвали її на честь мецената.
Гамбургер — котлета з подрібненої яловичини. В англійській мові назва первісно мала вигляд словосполучення, що означало «гамбурзький біфштекс». Офіційна дата народження гамбургера — 1904 рік. Винахід цієї страви належить американцям, які жили в місцевості, де було багато переселенців з німецького Гамбурга.
Творче редагування
►   Відредагуйте вказані сполучення слів, уведіть їх у речення з прямою мовою.
Прийняти до відома; ведучий інженер; особиста справа школяра; прийняти участь; оцінка по українській мові.
Лексико-орфоепічна робота
►  З'ясуйте за допомогою етимологічного і тлумачного словників значення й походження слів. Уведіть їх у зв'язне висловлювання з теми «Наша мова — диво калинове».
Ласун, рокфор, наполеон, сандвіч, чулий, муніципальний, баляндраси.
►   Випишіть з орфографічного словника у дві колонки запозичені й незапози-чені слова. Аргументуйте свій вибір.
VII. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Поміркуйте й дайте відповіді на запитання:
♦   Що вивчає етимологія?
♦   Який принцип побудови етимологічного словника?
♦   Які ознаки слів іншомовного походження?
♦   Які групи слів за походженням ви знаєте?
VIII. Підбиття уроку. Укр.мова 5 кл. Походження слова
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►  Підготувати виступ на основі теоретичного матеріалу § 47.
►   З'ясувати походження двох власних назв (на вибір).
►  Із художньої літератури (легенди, переказу, пісні) виписати старослов'янізми та власне українські слова, з'ясувати їхнє значення й походження.
Або виконати за підручником вправу 380.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1709 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть