загрузка...
Укр.мова 5 кл. Урок 98. Незмінні й змінні слов - 11 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 11 » Укр.мова 5 кл. Урок 98. Незмінні й змінні слов
15:02
Укр.мова 5 кл. Урок 98. Незмінні й змінні слов
Мета: повторити й поглибити знання учнів про змінні й незмінні слова, сприяти зміцненню навичок їх розрізнення й визначення в текстах; розвивати творчі вміння використовувати їх під час творення нових слів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до пам'яток культури й архітектури.
Тип уроку: урок повторення з елементами поглиблення.


предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок

Перебіг уроку Укр.мова 5 кл. Незмінні й змінні слов
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вибірково-розподільна робота
► Прочитайте текст, визначте тип і стиль мовлення. Випишіть у відповідні колонки таблиці змінювані і незмінні слова.
ПЕРЛИНА УКРАЇНСЬКОГО БАРОКО (БРАМА ЗАБОРОВСЬКОГО)
До середини XVII століття церкви в Україні будувалися здебільшого з дерев'яними прикрасами. Причина зрозуміла: найперша запалена стріла нападників летіла в бік Божого храму. Церкви зводилися простими, щоб їх можна було швидко й легко відбудувати.
Та ось із Західної Європи через Польщу в Україну приходить бароко — архітектурний стиль, основною рисою якого є підкреслена декоративність та урочистість.
Новий стиль, так природно й охоче засвоєний українцями у другій половині XVII — на початку XVIII століття, одержав назву українського, або ж козацького бароко. Запорозькі гетьмани, полковники, козаки, заможні міщани активно забудовували українські міста барочними церквами, дзвіницями, трапезними, золотили церковні куполи,обносили вишуканими мурами монастирі (За А Макаровим).
Коментар учителя. В українській мові слова за будовою не однотипні: змінювані й незмінювані. У змінюваних словах виділяють основу та закінчення.
Незмінювані повнозначні слова складаються з чистої основи:
1. Незмінювані іменники (метро, лото, бра).
2. Інфінітив (відповідати, малювати).
3. Дієприслівники (думаючи, дискутуючи, зваривши).
4. Прислівники (навесні, разом, повагом).
Робота з матеріалом підручника § 49 с 178.
IV. ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ ТВОРЧОГО ХАРАКТЕРУ
Гра «Хто більше?»
►   Продовжте ряди змінюваних і незмінних слів (5—7). Розберіть їх за будовою
1. Сонно, салямі, бюро, умившись, ...
2. Хатами, верболіз, волошкове, шисте,..
Творче конструювання
►   Побудуйте міні-висловлювання за темою «Українська пісня — це геніальна поетична біографія українського народу», використовуючи такі опорні слова: співаючи, любовно, соло, безсмертна, бездонна душа, слава, гордо, композитор Микола Лисенко, збиратися, перли народної творчості, коштовні перлини, очищаймо ними душі.
Завдання на встановлення відповідності
► Установіть відповідність між словами і морфемними схемами.
V. Підбиття уроку. Укр.мова 5 кл. Незмінні й змінні слов
Виконання за підручником вправи 398.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►   Вивчити матеріал сторінки 178, вправа 400.
►  Використовуючи змінювані й незмінні слова, скласти зв'язне висловлювання за темою «Культурна спадщина України».
ДОДАТОК 
Текст для переказу
У МУЗЕЇ КОБЗАРЯ
У Канівському державному музеї-заповіднику Т. Г. Шевченка огляд експозиції починається з розділу, що розповідає про тяжке дитинство та юнацькі роки Тараса. Тут містяться портрети батька і діда поета, малюнок хати батьків, факсиміле метричної книги села Моринці із записом про народження Т. Г. Шевченка.
Привертають увагу перші видання «Кобзаря» (1840) та «Гайдамаків» (1841). Серед експонатів, які розповідають про поїздку поета на Україну в 1843 році, — малярські твори на сільську тематику. У музеї представлені матеріали про роботу Т. Г. Шевченка в Київській археологічній комісії, зокрема його акварельні малюнки, що яскраво відтворюють історико-архітектурні та інші визначні місця України. Експонується факсимільне видання рукописної збірки «Три літа», а також факсиміле творів «Сон», «І мертвим, і живим...», «Єретик», «Заповіт».
Окремий зал присвячено перебуванню Кобзаря в казахських степах. З листів, малярських та поетичних творів дізнаємося про життя і побут казахів, киргизів, узбеків.
Експозиція знайомить відвідувачів з перебуванням Т. Г. Шевченка на Чернечій горі в 1859 році. Привертає увагу виконаний Шевченком план хати, яку він хотів збудувати над Дніпром біля Канева.
Експонати п'ятого залу розповідають про смерть і похорон Шевченка в Петербурзі. Тут можна побачити останнє прижиттєве видання «Кобзаря» 1860 року, автопортрет поета, виконаний до смерті, а також посмертну маску Т. Шевченка.
Велику цінність становлять меморіальні речі, пов'язані з похованням Т. Г. Шевченка, що експонуються у вітринах шостого залу музею.
Експозиція широко висвітлює святкування ювілеїв поета народами світу. Численні документи та фотографії розповідають про роботу Міжнародного форуму діячів культури з нагоди вшанування Т. Г. Шевченка.
Про всенародну шану до Кобзаря свідчать вироби народних та професійних митців — вишивка, інкрустація, художнє випалювання, кераміка, різьба по дереву.
Окремий розділ музею — «"Заповіт" мовами народів світу» — знайомить шанувальників таланту Тараса Григоровича з усіх континентів землі з безсмертним «Заповітом» у перекладі різними мовами народів земної кулі. Цей розділ доповнює велика карта світу під девізом: «Сюди людські стежки навіки пролягли» (За Г. Ф. Базилевич, Л. М. Єфіменко; 251 слово).

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1755 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть